0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Administracja elektroniczna ePUAP - jak to działa?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W związku z coraz szerszym wykorzystywaniem Internetu w kontaktach między różnymi instytucjami a obywatelami, od 9 czerwca 2011 roku w Polsce istnieje możliwość załatwiania wielu spraw urzędowych właśnie za jego pośrednictwem. Tego dnia bowiem uruchomiona została polska e-administracja - Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Założenie przy tworzeniu takiej platformy informatycznej było proste - ma być wygodniej, taniej i sprawniej. Jak wygląda korzystanie z ePUAP w praktyce? Co można załatwić za jego pośrednictwem? Odpowiedź w poniższym artykule.

Dla kogo ePUAP?

System ten dedykowany jest nie tylko obywatelom, ale również przedstawicielom podmiotów publicznych, dla których przewidziana została możliwość udostępniania ich usług drogą elektroniczną. Dzięki wykorzystaniu dostępnych opcji urzędy mogą wyjść na przeciw oczekiwaniom obywateli oraz usprawnić swoje działanie. Skupimy się jednak na tym, jak wygląda korzystanie z ePUAP z perspektywy właśnie pełnego oczekiwań obywatela.

Pierwsze kroki

Aby możliwe było skorzystanie z oferty polskiej e-administracji, należy przejść na stronę ePUAP znajdującą się pod adresem: www.epuap.gov.pl. Już na samym początku istnieje możliwość zapoznania się z przykładowymi sprawami, które można załatwić w sieci. W celu zapoznania się z całym katalogiem, należy kliknąć na zakładkę “Wszystkie sprawy, które możesz załatwić przy pomocy ePUAP”.

Zakres usług wydaje się dość szeroki - możliwe jest załatwienie spraw związanych z przedsiębiorczością, pracą i zatrudnienieniem czy też podatkami, opłatami i cłem. Dużym problemem może okazać się fakt, iż nie wszystkie gminy, czy też województwa oferują jednakowe możliwości. Z czasem system ma zostać ujednolicony, co nie zmienia faktu, iż obecnie podatnik może poczuć się zawiedziony, że akurat w jego miejscowości e-administracja kuleje.

Jeżeli jednak możliwe jest załatwienie sprawy, która interesuje podatnika, wówczas kolejnym krokiem jest założenie profilu.

Zakładanie profilu

Aby możliwe było skorzystanie z usług ePUAP konieczne jest wcześniejsze zarejestrowanie się. Właściwy odnośnik znajduje się  w prawym górnym rogu strony. W tym miejscu konieczne jest podanie wszystkich podstawowych danych oraz zdecydowanie się na jeden ze sposobów logowania (hasło lub certyfikat kwalifikowany). Po wypełnieniu wszystkich pól, wpisaniu kodu z obrazka i zaakceptowaniu warunków korzystania z ePUAP należy kliknąć “Załóż konto”.

Problem pojawia się w przypadku, gdy podatnik wybrał metodę logowania bez kwalifikowanego certyfikatu (co stanowi zdecydowaną większość wśród osób rejestrujących się do ePUAP) - wówczas konieczna jest wizyta w urzędzie. Po pierwszym logowaniu wymagane jest podanie dodatkowych informacji, np. na temat tego, jakiego typu podmiotem jest podatnik. Następnie należy wypełnić wniosek o stworzenie profilu zaufanego (należy przejść do zakładki “Moje konto” a następnie “Moje profile zaufane”). Po złożeniu dokumentu należy udać się do dowolnego, wskazanego we wniosku urzędu (skarbowego lub wojewódzkiego). Do zakończenia procedury rejestracji potrzebny jest jedynie dowód osobisty lub paszport. Proces uwierzytelniania profilu zostaje sfinalizowany przez przesłanie na podany podczas rejestracji adres poczty elektronicznej potwierdzenia całej operacji.

Ważne!!! Podatnik przy wypełnianiu wniosku o przyznanie profilu zaufanego może wybrać każdy dostępny urząd - nie musi to być urząd właściwy np. ze względu na miejsce zamieszkania. Wybór może być podyktowany wygodą lub oszczędnością czasu. Dodatkowo, jeżeli podatnik przebywa za granicą, swoją tożsamość może potwierdzić w placówkach dyplomatycznych i biurach handlowych.

Czym jest profil zaufany?

Jest to jeden ze sposób potwierdzania tożsamości w ePUAP. Jest on podobny do podpisu elektronicznego, weryfikowanego certyfikatem kwalifikowanym. Podstawową różnicą stanowi jednak fakt, iż profil zaufany jest bezpłatny. Ponadto stanowi przepustkę do załatwiania spraw urzędowych przez Internet, bez stania w kolejkach. 

Należy podkreślić, iż na potwierdzenie swojej tożsamości podatnik ma 14 dni od dnia złożenia wniosku o przyznanie profilu zaufanego.

Okres ważności profilu zaufanego, uzyskanego w wyżej opisany sposób, obejmuje 3 lata od momentu jego potwierdzenia.

Korzystanie z usług ePUAP

Korzystanie z usług oferowanych przez ePUAP warto zacząć od sprawdzenia, jakie sprawy są możliwe we właściwym dla podatnika urzędzie, ponieważ lista możliwości warunkowana jest miejscem zamieszkania podatnika.

Warto wspomnieć, iż załatwienie niektórych spraw może wiązać się z koniecznością uiszczenia określonej opłaty. System ePUAP umożliwia dokonanie płatności za dany wniosek, konieczne jest jednak jego wcześniejsze poprawne wypełnienie. Dostępne metody płatności obejmują przelewy oraz szybkie transfery.

Należy pamiętać o fakcie, iż dokonywanie ww. opłat może być obciążone prowizjami, co jest zależne od instytucji świadczącej daną usługę. Ponadto ta sama usługa w różnych bankach może być inaczej wyceniania. Każdy podatnik, we własnym zakresie, musi zasięgnąć informacji we własnym banku co do wysokości prowizji.

W razie jakichkolwiek wątpliwości istnieje możliwość skorzystania z pomocy, np. w formie podręczników i instrukcji, zawierających szczegółowe wskazówki, jak poradzić sobie z danym problemem. Ponadto, jeżeli podatnik nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z nurtującym go problemem, zawsze może zadzwonić lub napisać do operatora platformy.

Platforma ePUAP to niewątpliwie duży krok naprzód. Kusząca wydaje się opcja załatwiania wielu spraw bez kolejek i spędzania całych dni w urzędach. Jednak nie jest to jeszcze system doskonały i podatnicy z niego korzystający powinni uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów