0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Agencje pracy tymczasowej – partnerzy dla małych i dużych firm

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Współcześnie na rynku pracy zaobserwować można wyraźny przyrost agencji pracy tymczasowej. Jeszcze kilka lat temu, zwłaszcza w przypadku pretendentów, wydawały się one totalną abstrakcją. Agencje pracy tymczasowej stały się silnym i często wykorzystywanym ogniwem procesu rekrutacji.

Agencje pracy tymczasowej - początki


W 1948 roku w Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza agencja pracy tymczasowej, Polska zyskała ją wiele lat później, bo dopiero w 1994 roku, wówczas pracę tymczasową podjęło 21 osób. Zadaniem agencji tymczasowej jest nawiązanie współpracy z różnymi firmami, bez względu na to czy przedsiębiorstwo dopiero wchodzi na rynek czy też istnieje na nim od dłuższego czasu, mogą to być zarówno korporacje krajowe jak i międzynarodowe. Występują również takie agencje, które kreują rynek pracy tylko w jednym rejonie.

Agencje pracy tymczasowej - czym się zajmują?

Agencje pracy tymczasowej zajmują się wyszukiwaniem pracowników na zlecenie danej firmy, która staje się pracodawcą użytkownikiem. Kandydat zatrudniany przez agencję otrzymuje umowę o pracę na czas określony, a następnie zostaje oddelegowany do konkretnych zadań w firmie klienta. Jest to tzw. leasing pracowniczy. Z reguły jest to praca: sezonowa, okresowa lub doraźna. Często zdarza się tak, że etatowy pracownik jest chory bądź wyjeżdża na urlop, wówczas pracownik tymczasowy przejmuje jego obowiązki na czas absencji.

Agencje pracy tymczasowej podejmują się szukania pracowników z różnych dziedzin, zarówno tych do pracy stricte fizycznej, jak i posiadających określone kwalifikacje zawodowe. Usługi agencji są bezpłatne dla poszukujących pracy. Pracownikowi tymczasowemu przysługują te same uprawnienia, co pracownikom zatrudnianym na etat. Ma on również prawo do urlopu. Za każde przepracowane 30 dni – dwa dni wolnego. Obejmują go także wszelkie świadczenia wynikające z ustawy i kodeksu pracy. Agencja pracy tymczasowej jako pracodawca ponosi odpowiedzialność za wynagrodzenia dla pracowników. Z drugiej strony agencje na zlecenie klienta pośredniczą w procesie rekrutacji. Prowadzą kampanie reklamowe, rozpoznanie rynku, przeprowadzają testy pod kątem kwalifikacji pracownika do danego zawodu. Przedstawiają pracodawcom swoje propozycje, a oni decydują o ewentualnym zatrudnieniu.

Czasem zadowolony pracodawca przyjmuje pracownika tymczasowego na etat. Jednak najczęściej pracownik tymczasowy po wygaśnięciu umowy z pracodawcą, korzysta z elastycznych form zatrudnienia – samozatrudnienie lub telepraca. Pracodawca w ten sposób może wykorzystywać potencjał pracownika, a pracownik z kolei zyskuje większą samodzielność.

Zatem agencja pracy tymczasowej z jednej strony ułatwia firmom znalezienie szybkiego i tymczasowego zastępstwa na stanowisko pracownika etatowego, który nie jest w stanie wykonać swoich zadań terminowo. Dzięki temu przedsiębiorstwa zyskują gwarancję bezpieczeństwa. A z drugiej stanowi niebywałą okazję, dla osób nieaktywnych zawodowo. Daje im możliwość sprawdzenia się, wykazania się konkretnymi umiejętnościami, które mogą spowodować chęć zatrudnienia ich przez pracodawcę na dłuższy okres czasu.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów