0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Angina - wszystko, co warto o niej wiedzieć

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Angina to zapalenie migdałków, choroba zakaźna, najczęściej wywoływana przez paciorkowce. Chociaż wydawać by się mogło, że najczęściej chorują na nią dzieci, zarazić może się właściwie każdy. Zarażenie następuje najczęściej drogą kropelkową i przez dotyk, nie potrzebujemy więc długiego kontaktu z chorą osobą. Angina rozpoczyna się zazwyczaj od silnego bólu gardła i może powracać wielokrotnie w niewielkim odstępie czasowym. Na jej temat powstało wiele mitów, warto jednak wiedzieć o niej więcej, gdyż nieleczona lub nieodpowiednio leczona prowadzić może do groźnych powikłań. 

Angina - przyczyny i objawy

Choć najczęściej można spotkać się z twierdzeniem, że anginę wywołują bakterie (w tym przede wszystkim paciorkowce), warto wiedzieć, że choroba ta może być również powodowana wirusami. Do anginy może doprowadzić również niedoleczone zapalenie zęba lub ucha, ponieważ infekcja znajduje się niedaleko od migdałków i łatwo może się na nie przenieść. Nawracające pojawianie się anginy może świadczyć również o przerośniętych migdałkach. W tym przypadku pomóc może ich usunięcie. Pamiętajmy więc, że anginy nie wywołuje jedynie kontakt z chorą osobą, choć rzeczywiście najczęściej po prostu się nią zarażamy.

Jak objawia się angina? Charakterystyczny jest ból gardła, który bardzo przeszkadza przy przełykaniu. Wraz z nim pojawia się osłabienie, ból mięśni, gorączka, która może wzrosnąć nawet do 40 st. C lub biały nalot na migdałkach (który jednak nie pojawia się tak często, jak się to przyjęło, a jeżeli angina powodowana jest przez wirus – może nie pojawić się wcale). Możemy też być spuchnięci w okolicy węzłów chłonnych. Czasami podczas anginy zdarzają się wymioty czy nudności, jednak objaw ten najczęściej występuje u dzieci. Nabrzmiałe migdałki mogą również skutkować problemami z oddychaniem. W takiej sytuacji pomocne jest podłożenie pod plecy kilku poduszek i ułożenie się w pozycji półsiedzącej.

Czy angina to wyłącznie choroba dzieci?

Na anginę można zachorować w każdym wieku. Często przypisuje się tę chorobę dzieciom ze względu na to, że może do niej doprowadzić nagła zmiana temperatury, więc np. w czasie wakacji, kiedy najmłodsi zjadają mnóstwo lodów, kąpią się w zimnej wodzie, przebywają w dużych grupach, nierzadko nie przejmują się myciem rąk. W związku z tym dzieci zarażają się nią znacznie częściej niż dorośli. Nie znaczy to jednak, że nie możemy zarazić się anginą od naszych pociech.

Leczenie anginy

Angina spowodowana przez paciorkowce wymaga kuracji antybiotykami. Dlatego też ważne jest szybkie udanie się do lekarza. Nieleczona i zbagatelizowana choroba może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych powikłań. Warto jednak mieć świadomość, że antybiotyki nie zawsze są niezbędne - pomagają one właśnie wtedy, kiedy anginę powodują paciorkowce. W przypadku wirusów taka kuracja może być nieprzydatna.

Choć w czasie choroby nie trzeba leżeć w łóżku, kiedy już osłabienie i ból nieco odpuszczą, pamiętajmy, że powinno się omijać skupiska ludzi, przede wszystkim dlatego, że chore osoby zarażają. Starajmy się więc izolować.

Gorączka sprawia, że w czasie anginy pocimy się intensywnie, dlatego łatwo jest o odwodnienie. Nie zapominajmy o tym, aby pić dużo płynów. Podczas choroby nasze gardło jest bardzo wrażliwe, często ból promieniuje w stronę uszu, unikajmy więc gorącego i ostrego jedzenia. Nie pomożemy sobie, ani naszemu gardłu, co więcej możemy tylko zaszkodzić i zwiększyć ból.

Oczywiście wskazane jest płukanie gardła ziołami, np. szałwią, by zmniejszyć niedogodności związane z bólem. Pomóc mogą również ciepłe okłady stosowane na szyję.

Angina alergiczna – co to jest?

Angina może występować również przewlekle i ma wówczas podłoże alergiczne. Jest to silna reakcja na kurz, pleśń, roztocza czy pyłki. Jak objawia się angina alergiczna? Zazwyczaj łzawieniem oczu, katarem, kaszlem lub bólem i świądem gardła. Osoby, które chorują na ten rodzaj anginy mogą również mieć wrażenie, że wydzielina spływa im do gardła i coś przeszkadza w przełykaniu.

Aby zapobiegać objawom, należy unikać wszelkich alergenów, dbać o porządek w domu i utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Można również zażywać leki przeciwhistaminowe, aby zmniejszyć intensywność symptomów.

Powikłania nieleczonej anginy

Wspominaliśmy już, że nieleczona angina może być groźna i wiązać się z powikłaniami. Pamiętajmy, że nie można traktować jej jak zwykłego przeziębienia, które szybko zostanie zapomniane. Jakie powikłania mogą wiązać się z tą chorobą?

Przede wszystkim wystąpić może ropień około- lub pozamigdałkowy. Zakażenie i ropa przechodzi wówczas w miejsce między migdałkiem i ścianą mięśniową gardła. Ropień może być bardzo niekomfortowy. Oprócz tego, że odczuwać można ucisk, pojawia się także wysoka gorączka, osłabienie, ból gardła, poza tym problem z szerokim otwieraniem ust i mówieniem. Schorzeniu może towarzyszyć przykry zapach z ust.

Najpoważniejszymi powikłaniami są z kolei gorączka reumatyczna i kłębkowe zapalenie nerek. Pierwszy ze wspomnianych objawia się m.in. gorączką, zapaleniem stawów, guzkami pod skórą lub rumieniami na tułowiu. Może doprowadzić nawet do poważnych wad serca. Z kolei zapalenie nerek wykryć można za pomocą badań moczu. Dlatego tak ważne jest profilaktyczne zrobienie badań po przebytej anginie. Nawracające powikłanie może skutkować niewydolnością tych narządów.

Choć angina bywa ignorowana, warto od razu po wystąpieniu pierwszych objawów udać się do lekarza i rozpocząć – jeżeli to konieczne – kurację antybiotykami. Nie przerywajmy jej, kiedy poczujemy się lepiej, doprowadźmy ją do końca, a jeżeli tego potrzebujemy – wyleżmy chorobę. Angina może nawracać i prowadzić do powikłań, zróbmy więc wszystko, aby temu zapobiec.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów