0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Błędy postrzegania - jak należy sobie z nimi radzić? Część 3

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Umysł każdego człowieka działa nieco inaczej. Każdy z nas odmiennie postrzega te same rzeczy. Jedna osoba zwróci uwagę na kolor przejeżdżającego samochodu, inna na jego markę, a trzecia na kolor włosów i płeć kierowcy. Ulegamy także błędom postrzegania. Jak się przed nimi bronić?

Błędy postrzegania - tendencja samoobronna 

Błąd percepcji o nazwie tendencja samoobronna polega na tym, że dana osoba przypisuje osiągnięcia i sukcesy swoim cechom oraz predyspozycjom, a wszystkie porażki w jej życiu występują pod wpływem wydarzeń, na które nie ma ona wpływu. Nie jest to oczywiście prawda, gdyż każdy z nas odpowiada za popełniane błędy. Nie można uważać, że złe sytuacje przydarzają się bez powodu. Trudności w pracy, problemy w domu czy kłopoty finansowe mogą być spowodowane podjęciem niewłaściwych decyzji.

Aby nie ulegać tendencji samoobrony, należy rozważyć, na co mamy wpływ w swoim życiu. Niektóre sytuacje mogą być od nas niezależne, ale codziennie podejmujemy szereg decyzji, które mogą przyczynić się zarówno do sukcesów, jak i niepowodzeń.

Błędy postrzegania - samospełniająca się przepowiednia

Okazuje się, że jeśli o czymś marzymy, zazwyczaj udaje nam się to osiągnąć. Podejmujemy działania, które przyczyniają się do realizacji naszego celu. Czasami nawet nieświadomie działamy tak, aby krok po kroku przybliżać się do naszego zamierzenia. Oczywiście samospełniająca się przepowiednia działa także w drugą stronę – gdy czegoś się obawiamy, możemy podejmować niewłaściwe decyzje i sami zgotować sobie trudny los.

Eliminowanie tego błędu percepcji polega przede wszystkim na zdaniu sobie sprawy z tego, że to my sami odpowiadamy za swoje życie. Należy przejąć nad nim kontrolę. Nie możemy zdać się na ślepy los. Każda nasza decyzja wpływa na to, jak będzie kształtowała się nasza kariera zawodowa i życie osobiste.

Błędy postrzegania - błąd projekcji

Spotykając podobną do nas osobę, czasami zbyt pochopnie ją oceniamy. Jeśli wszystko robimy na ostatnią chwilę, to zaczynamy uważać, że nasz „sobowtór” również jest nieterminowy i ociąga się z realizacją zadań. Nie można tworzyć takich założeń – podobieństwo nie musi implikować posiadania dokładnie takich samych cech osobowości.

Ten błąd postrzegana jest o tyle niebezpieczny, że powoduje przerzucanie swoich obaw i lęków na drugą osobę. Widzimy w niej odbicie siebie. Wydaje nam się, że ją znamy i wiemy, jak się zachowa w określonej sytuacji. A to może być wielkim błędem.

Miej na uwadze, że jesteś unikalną jednostką. Nikt nie jest taki jak ty. Jeśli ktoś ma podobne cechy osobowości, to nie oznacza to, że potrafisz przewidzieć jego zachowania. Nie zakładaj, że znasz drugą osobę na wylot, zawsze może cię ona czymś zaskoczyć.

Ważne!

Jeśli podejmujesz jakąś decyzję, rozważ, czy zachowałeś obiektywizm. Czasami bardzo łatwo ulec błędom percepcji. Każdy z nas jest mniej lub bardziej na nie podatny. W przypadku, kiedy twój wybór będzie miał wpływ na życie zawodowe pracownika, zastanów się dwa razy, czy postępujesz właściwe. Nie daj się zwieść błędom postrzegania!

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów