0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Bonusy do wynagrodzenia - pozafinansowe metody motywacji

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Praca nie powinna być tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Jeśli pracownik czuje się dobrze w firmie, która go zatrudnia, to daje z siebie wszystko i jego notowania rosną. Dlatego pracodawca powinien zadbać o przyjazną atmosferę w pracy, wprowadzając systemy motywacyjne takie jak bonusy do wynagrodzenia.

Bonusy do wynagrodzenia jako dodatkowa motywacja

Przedsiębiorstwa przeprowadzają kosztowne procesy rekrutacyjne w celu znalezienia odpowiedniego pracownika. Odszukanie pośród stosów CV tej właściwej, w pełni kompetentnej osoby nie jest wcale takie łatwe. Jeśli przedsiębiorca zatrudni już takiego pracownika, który będzie spełniać jego wymogi, wówczas powinien postarać się o to, żeby go zatrzymać w firmie. Dobry pracownik jest na wagę złota. Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy, jak dużego nakładu finansowego wymaga poprawnie przeprowadzona rekrutacja, która zaowocowałaby wykwalifikowanym pracownikiem. Jednym ze sposobów zmniejszenia tych kosztów staje się właściwy system motywowania, który sprawi, że pracownik chętniej będzie wykonywał swoje obowiązki i nie odejdzie z pracy.

Pracodawca powinien dokładnie przeanalizować alternatywne metody wynagradzania. Oczywiście wysokość pensji jest niezwykle istotna i zdaje się najbardziej motywuje pracownika, ale niestety w ten sposób nie można wszystkich jednocześnie zadowolić, a podwyżki zdarzają się raczej rzadko. Takie sytuacje wpływają negatywnie na atmosferę w miejscu pracy. Ważne, by nikogo nie dyskryminować, dlatego warto wprowadzić do firmowego systemu wypłat bonus do wynagrodzenia, który pomoże zbudować tak cenne więzi między firmą a osobą w niej zatrudnioną oraz dadzą perspektywy na długotrwałą współpracę.

Bonusy do wynagrodzenia - co można zaoferować pracownikowi

Paleta bonusów jest niezwykle szeroka, pracodawca decydując się na któryś, musi pamiętać o dostosowaniu go do specyfiki firmy oraz do poszczególnych grup zawodowo-kwalifikacyjnych. W międzynarodowych konsorcjach pracodawcy chętnie sięgają po tzw. pakiet socjalny ograniczony pewną kwotą. Pracownik samodzielnie rozdysponowuje ją na dowolne rzeczy z pakietu. Możliwość wyboru zawsze działa bardziej motywująco niż jednorazowa podwyżka. Tym samym buduje w pracowniku poczucie niezależności. Wynagrodzenia pakietowe obejmują często karnety na siłownie, fitness lub basen, w taki sposób pracodawca pokazuje, że dba o zdrowie i kondycję fizyczną swoich pracowników. Z kolei wszelkie dopłaty do edukacji w postaci skierowań na kursy językowe, dodatkowe szkolenia czy studia, podwyższają kwalifikacje osoby zatrudnionej, co działa korzystnie w obie strony. W ten sposób firma zyskuje zadowolonego, zdrowego i wykształconego pracownika.

Pozafinansowe metody wynagradzania

Do pozafinansowych metod wynagradzania pracowników należą: bezpłatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie, kupony żywieniowe, bony towarowe, a na wyższych stanowiskach także służbowe komórki, laptopy, samochody i mieszkania.

Pracodawcy powinni pamiętać, że poza wynagrodzeniami finansowymi, istnieją inne sposoby motywowania pracowników i okazania uznania dla ich pracy. Bonusy do wynagrodzenia jako pozafinansowe systemy świadczeń są o tyle korzystne, że firmy z tego tytułu zyskują różnego rodzaju ulgi podatkowe, które mogą wpisać w koszty działania przedsiębiorstwa. Benefity utwierdzają pracowników, że dobrze wykonują swoją pracę, że są potrzebni. Dzięki nim zadowolenie pracownika wzrasta, a to buduje dobre relacje międzyludzkie w firmie i ożywia atmosferę.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów