0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ciekawe miejsca w Paryżu: Opera Garnier

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Opera Garnier to - jak większość budynków w Paryżu - jedno z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Za tę monumentalną budowlę odpowiedzialny jest Charles Garnier, francuski architekt. Jego dzieło doczekało się naśladowców, a ich dzieł nie trzeba daleko szukać - należy do nich między innymi Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Gmach opery został otwarty 1875 roku i od tamtej pory stał się ikoną architektury oraz jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w stolicy Francji. Dlaczego warto odwiedzić Operę Paryską? Dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Opera ku czci Cesarstwa

Inicjatorem powstania Opera Garnier był Napoleon III Bonaparte, który osobiście wydał polecenie, aby rozebrać ponad 12 tys. metrów kwadratowych średniowiecznej zabudowy miejskiej, tym sposobem tworząc miejsce dla gmachu teatralnego. Zorganizowano konkurs na najlepszy projekt budynku, do którego zgłosiły się setki architektów. Ku zdziwieniu wielu ludzi, wygrał nikomu nieznany Charles Garnier. Jak bywa w przypadku takich budynków, Napoleonowi III zależało, aby opera była wizytówką jego kulturalnego mecenatu, jednocześnie ukazując bogactwo Cesarstwa.

Trudna historia Opera Garnier

Niestety, położenie budowli było bardzo niefortunne, przez co prace nad budową wciąż się przedłużały. Wszystko z powodu niestabilnego, grząskiego gruntu i sztucznego jeziora, z którego odpompowywano wodę przez kolejne 8 miesięcy. Obudowę opóźnił także wybuch wojny francusko-pruskiej, z kolei w trakcie Komuny Paryskiej na terenie opery wersalczycy rozstrzeliwali przeciwników.

Kiedy Opera Garnier była już prawie ukończona, wybuchł w niej pożar. Ostatecznie budynek oddano 10 lat po tym zajściu, czyli w 1874 roku. Jednak dopiero roku później wystawiono w niej pierwszą operę, była to Żydówka  Fromentala Halévy'ego. To jednak nie koniec pechowej passy Opera Garnier. W 1896 roku w trakcie trwania opery z sufit zerwał się ogromny żyrandol, spadając prosto na publiczność. Szczęściem w nieszczęściu był fakt, że zginęła tylko jedna osoba. Zerwanie żyrandolu uszkodziło także dosyć poważnie sufit opery, a dekoracje malarskie zostały zastąpione freskami.

Gaston Leroux i Upiór w Operze

Biorąc pod uwagę barwną historię powstania budynku, stała się ona inspiracją wielu dzieł literackich. Do najsławniejszych należy znany Upiór w Operze Gastona Lerouxa. Utwór opowiada historię Eryka, zdeformowanego fizycznie genialnego kompozytora, żyjącego w piwnicach Opery Paryskiej, którego łączy dziwny i tajemniczy związek z młodą solistką opery, Christine. Autor wykorzystał w powieści motyw upadku żyrandola oraz fakt istnienia resztek jeziora pod Opera Garnier.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów