Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Czy opłaty za media stanowią przychód w przypadku ryczałtowców?

Czy opłata za media podlega opodatkowaniu?

Kwestia opodatkowania opłat za media ponoszonych przez najemcę lokalu budzą wiele wątpliwości. Czy należy opodatkować je ryczałtem? Czy stanowią przychód? Odpowiedź na te nurtujące pytania zostanie udzielona w tym artykule.

Zazwyczaj najemca zawierając umowę najmu lokalu zobowiązuje się w niej do opłacania czynszu oraz pozostałych wydatków związanych z jego utrzymaniem, jak np. prąd, gaz, wodę czy ogrzewanie.

Jak wynika z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowaniu ryczałtem podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Elementem przychodu osiąganego przez właściciela nieruchomości nie będą  z pewnością opłaty za media związane z lokalem, jeżeli do ich ponoszenia, zgodnie z umową, jest zobligowany najemca.  Nie mieszczą się one bowiem w pojęciu "świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń", o których mowa w art. 6 ust. 1a ustawy, jak również nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie wynajmującego.