0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czytnik RSS - czym jest i jak z niego korzystać?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Czas to pieniądz - znasz pewnie to powiedzenie. Pomyśl teraz, jak dużo czasu dziennie poświęcasz sprawdzaniu, czy pojawiły się jakieś nowe informacje na blogach czy stronach internetowych, które cię interesują. Często jest tak, że ten czas po prostu tracisz, bo nie pojawiły się na nich żadne nowe wpisy. Czy o wiele wygodniejsze nie byłoby, gdybyś w jednym miejscu mógł sprawdzić, czy na obserwowanych przez ciebie stronach i blogach pojawiły się jakieś nowości? Właśnie po to powstał czytnik RSS!

Czytnik RSS - naprawdę prosta syndykacja

Zanim napiszemy o korzyściach, jakie niesie za sobą wykorzystywanie czytnika RSS, postaramy się wytłumaczyć, co oznacza ten trzyliterowy skrótowiec. RSS to rodzaj formatu sieciowego opartego na języku znaczników XML. Popularnie dokumenty RSS nazywane są po prostu “kanałami RSS”. Skrótowiec RSS pochodzi od angielskiego Really Simple Syndication (przynajmniej, jeśli chodzi o RSS 2.0), co znaczy “naprawdę prosta syndykacja”. Syndykacja polega na gromadzeniu przez użytkownika internetu treści z wielu różnych serwerów.

Gdzie znajduje zastosowanie RSS? Przede wszystkim na witrynach internetowych, na których często zmieniają się treści - stronach informacyjnych, blogach itp. Dokument RSS jest to przeważnie skrót informacji dostępnej na stronie. Do odczytania kanałów RSS potrzebne są specjalne czytniki RSS, o których powiemy ci w tym artykule.

Czytnik RSS - jak to działa?

Czytnik RSS pozwala na wyświetlanie nagłówków i krótkich opisów treści pojawiających się na określonych stronach posiadających RSS na swoim serwerze. Dzięki temu możesz wszystkie interesujące cię informacje zebrać w jednym miejscu i być na bieżąco powiadamiany o nowych informacjach lub postach na wybranych przez ciebie stronach.

Od czego zacząć? Sprawdzasz, czy serwis internetowy lub blog, który interesuje cię i regularnie go przeglądasz, ma na swojej stronie oznaczenie RSS - ikonkę (patrz po prawej) lub przycisk z napisem RSS na pomarańczowym tle. Jeśli tak, to oznacza, że witryna udostępnia swój kanał.  

461678704_b38fd6b765_m.jpg

 Teraz przystępujesz do rozpoczęcia korzystania z czytnika RSS. Są one dostępne online (np. Feedly lub The Old Reader), w formie programów komputerowych (FeedDemon czy RSS Bandit) lub rozszerzeń w przeglądarkach (np. w Operze). Oczywiście, czytnik RSS to nie tylko domena komputerów. Są także dostępne czytniki na urządzenia mobilne, np. FeedMe lub Inoreader. Sam zdecyduj, która forma czytnika RSS odpowiada ci najlepiej. Potem dodajesz do swojej listy subskrybowanych kanałów te, które cię interesują. Od teraz jesteś na bieżąco z nowościami, które pojawiają się na wybranych przez ciebie stronach.

Obsługa czytnika RSS na przykładzie Feedly

Do niedawna najpopularniejszym czytnikiem RSS online był Google Reader, jednak od 1 lipca 2013 r. na stronie google.com/reader możemy przeczytać napis “Google Reader has been discontinued”. Obecnie jednym z popularnych czytników online jest Feedly. Cechuje go prosta obsługa, ładny i przejrzysty interfejs oraz możliwość synchronizacji m.in. z kontem Google lub Facebook. Minusem może być brak polskiej wersji językowej.

Rozpoczynasz od stworzenia konta lub powiązania go z istniejącym kontem w social media. Następnie wyszukujesz interesujące cię kanały.

Screen.jpg

 

Po wybraniu określonego z nich, obok jego tytułu pojawi się zielony przycisk z napisem “+feedly”. Jego naciśnięcie spowoduje, że wybrany kanał zostanie dodany do twojej listy. Lista subskrybowanych stron RSS pojawia się w panelu z lewej strony ekranu. Strony pogrupowane są na kategorie. Mogą być umieszczone w domyślnej kategorii, lecz możesz także przypisać witryny w dowolnej dostępnej lub takiej, którą utworzyłeś sam.

Po kliknięciu w “zębatkę” z prawej strony od tytułu możesz ustalić m.in. to, w jaki sposób będą wyświetlane dla ciebie wiadomości z danego kanału. Masz do wyboru np. same nagłówki lub niewielkie karty z nagłówkiem, zdjęciem i krótkim opisem (takie jak na dołączonym zdjęciu). Gdy klikniesz w zajawkę informacji, przejdziesz do pełnej treści postu czy artykułu na stronie serwisu lub bloga.

Teraz możesz z jednego miejsca śledzić wszystko, co pojawia się na wybranych przez ciebie kanałach. Nie musisz jednak z nowinkami zapoznawać się na bieżąco - część informacji również możesz zapisać do “przeczytania na później”.

Jakie korzyści płyną ze stosowania czytnika RSS?

Jak już wspomnieliśmy na początku - czas to pieniądz. A czytnik RSS oszczędza tego czasu całkiem sporo. Zamiast przeszukiwać swoje ulubione strony w poszukiwaniu nowych informacji, masz je pod ręką w jednym miejscu. Czytnik RSS ma także przewagę nad klasycznym newsletterem - przede wszystkim nowe informacje trafiają do ciebie tuż po ich opublikowaniu, także mniej wiadomości zajmuje wówczas twoją skrzynkę mailową. Warto postawić na czytnik RSS nawet z tego względu, że RSS staje się coraz bardziej popularny i coraz więcej serwisów lub blogów umożliwia ich subskrypcję dla czytników.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów