0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Design thinking - czym jest?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Definicja design thinking

Design thinking to metoda twórczego rozwiązywania problemów, która po raz pierwszy została zdefiniowana w latach 60. w Stanach Zjednoczonych.

Jej celem jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań poprzez wykorzystywanie specyficznych metod pracy, pobudzających kreatywność. Wszystkie działania przekładane są później na schemat biznesowy.

Design thinking opiera się na myśleniu projektowym, którego zadaniem jest dostarczenie twórczych rozwiązań. Jest to na tyle uniwersalna metoda, że może być stosowana od start-upu po wielką korporację.

Dewizą design thinking jest “doing, not talking”, więc zapisywanie każdego szczegółu projektu zamienione jest na kilkuetapowy podział zadań rozszerzających i precyzujących kolejne wątki.

Takie myślenie projektowe można podzielić na dwa etapy: konkretny proces podzielony na etapy oraz charakterystyczny sposób myślenia i odpowiednie nastawienie.

Etapy projektowania metodą design thinking

Design thinkingma na celu kreację i wdrażanie w życie innowacyjnych rozwiązań.

W praktyce istnieją różne etapy projektowe oraz ich nazewnictwo. Ostatecznie jednak sprowadzają się do analogicznej ścieżki działań. Procesdesign thinking został podzielony na 5 etapów, według których należy przechodzić przez tok twórczego projektowania.

Najbardziej powszechny podział procesu projektowania metodą design thinking przedstawia się następująco:

Empatia

Nowe rozwiązania są tworzone głównie dla ludzi. Z tego względu należy poznać potrzeby danej grupy osób. Właśnie dlatego empatia jest elementem wyjściowym dla każdego projektu tworzonego przy pomocy metody design thinking. Aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie należy wejść w skórę persony, dla której ma być przygotowane. W tym przypadku grupy fokusowe nie sprawdzą się dobrze. Lepiej postawić na obserwacje zachowania potencjalnych użytkowników i szukać w nich inspiracji do stworzenia udoskonalonego projektu.

Zdefiniowanie problemu

W tym etapie należy zdefiniować dokładny problem, do którego będzie trzeba się odnieść. Poszerzenie horyzontów i dotychczas obowiązujących ram jest tutaj konieczne, aby nie ograniczać swojej wyobraźni. Należy pamiętać, aby nie definiować problemu w zbyt wąskim lub zbyt szerokim zakresie, dzięki czemu dostępne rozwiązania nie będą ograniczone o sztywnych ram. Do definiowania problemu można zastosować techniki takie jak “5 x dlaczego” lub mapowanie problemu na osi “jak? vs po co?”.

Pomysły

Ten etap polega na stworzeniu jak największej liczby pomysłów na rozwiązania odnoszące się do zdefiniowanego wcześniej problemu.

Przydatna w tej sytuacji będzie burza mózgów, która pozwala na pozbycie się ograniczeń i uwalnia kreatywne myślenie. Ważne, aby stosować się do zasad burzy mózgu i między innymi nie oceniać pomysłów innych lub nie przyzwyczajać się do swojego pomysłu. Taka sesja kreatywna powinna być zakończona konkretnym rozwiązaniem, które zostanie wybrane z wyselekcjonowanych pomysłów, na przykład poprzez głosowanie uczestników na najlepsze według nich pomysły.

Prototypy

Tworzenie prototypów to nieodzowny element projektowania design thinking. Budowanie prototypów nie powinno być jednak skomplikowanym procesem. Do budowy można użyć składników takich jak karton, styropian, drewno lub cokolwiek innego. Istotne, aby nie skupiać się na zaawansowanych szczegółach technicznych, a na własnych odczuciach i doświadczeniach. Najważniejsza jest wstępna wizualizacja pomysłu, ponieważ będzie wtedy można przetestować prototyp w środowisku naturalnym. Każdy z kolejnych prototypów powinien być budowany z myślą o użytkowniku i odpowiadać na konkretne pytanie.

Testy

Ten etap, wbrew pozorom jest niezwykle istotny i nie powinien być pomijany w przebiegu projektu. Polega na testowaniu przedmiotu w realnym środowisku, przez co można sprawdzić jego poprawne funkcjonowanie. Każdy z prototypów oceniany jest przez grupę, a najlepszy zostaje wybrany do dalszego doskonalenia. Testowanie należy powtarzać do momentu uzyskania satysfakcjonujących wyników. Gdy proces testowania zakończy się pozytywnym wynikiem, oznacza to, że produkt gotowy jest do wejścia na rynek.

Dlaczego warto stosować design thinking w swoich projektach?

Design thinking jest o tyle uniwersalną metodą, że można z niej korzystać nie tylko w kwestii projektowania nowych produktów, ale również na przykład szukania innowacyjnych rozwiązań dla danej sytuacji.

W ten sposób istnieje możliwość rozwiązania skomplikowanych problemów, nawet tych biznesowych. Design thinking zapewnia bowiem świeże spojrzenie na daną sytuację, dzięki czemu można na nowo odkryć problem i zbliżyć się do znalezienia odpowiedniego rozwiązania.

Proces projektowy jest otwarty, przez co zaangażować się w niego mogą nawet osoby, które na co dzień mają odmienne doświadczenia zawodowe. Dzięki temu można spojrzeć na problem z różnych punktów widzenia.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów