0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Do czego mogą Ci się przydać referencje?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Od początku kariery kompletujesz własną teczkę dokumentów - dyplomy, certyfikaty, świadectwa zatrudnienia. Czasem dodatkowo wkładasz tam referencje, uzyskane od poprzednich pracodawców. Czy są one rzeczywiście przydatne? Sprawdźmy.

 

Referencje w procesie rekrutacji

W procesie rekrutacji, przynajmniej na początku, najistotniejsze jest najczęściej CV kandydata. Rekrutujący ma dzięki temu szansę zapoznać się z wykształceniem i doświadczeniem potencjalnego pracownika, a także prezentowanymi przez niego kompetencjami miękkimi. Jednocześnie jednak warto pamiętać, że rekrutującemu i kandydatowi nie zawsze przyświecają te same cele - pierwszy chce zatrudnić najlepszą osobę na dane stanowisko, drugi - dostać pracę i pokonać pozostałych kandydatów.

Dlatego też rozmowa kwalifikacyjna oraz dodatkowe metody selekcji mają na celu zweryfikowanie prawdziwości CV potencjalnego pracownika. Referencje także mogą być drogą do uzupełnienia wiedzy o kandydacie. Nie zawsze są one wykorzystywane w procesie rekrutacji - czasem osoby przeprowadzające selekcję nie uznają ich za konieczne, czasem stawiają na bardziej szczegółową i ścisłą rekrutację wewnątrz firmy. A co jeśli okaże się, że referencje są przydatne? Warto sprawdzić, jak zdobyć takie, które będą najbardziej wiarygodne.

Skąd wziąć referencje?

W powszechnym przekonaniu utarło się, że referencje wystawia przede wszystkim szef, kierownik albo bezpośredni przełożony. Rzeczywiście bardzo często tak właśnie jest, ale jeśli rekruter poszukuje informacji o kandydacie w poprzednich miejscach jego zatrudnienia, łakomym kąskiem mogą okazać się także informacje od innych kompetentnych w tej kwestii osób. Zatem, także referencje od współpracowników, podwładnych, a szczególnie klientów czy kontrahentów mogą mieć znaczącą wartość.

Warto zwrócić uwagę na formę referencji. Jeszcze niedawno najbardziej popularne były listy referencyjne, sporządzane z pieczęcią na firmowym papierze. Obecnie można spotkać tego typu dokumentację, szczególnie w przypadku staży lub praktyk absolwenckich. Jednocześnie jednak coraz popularniejsze stają referencje w Internecie, udzielane na specjalistycznych portalach. Stworzone konto, poparte dobrymi opiniami znaczy coraz więcej dla dociekliwych rekruterów.

Uwaga!

Na portalach internetowych służących do budowania biznesowych kontaktów możesz nie tylko zbierać oceny o sobie, ale możesz też oceniać. Wystawienie referencji innemu pracownikowi, a także udzielenie opinii o firmie staje się obecnie coraz częstszą praktyką.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów