0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy usługi faktoringu mogą zastąpić kredyt?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z usług faktoringu. Okazuje się, że to jeden ze sposobów na finansowanie firmy, gdy przedsiębiorca nie ma zdolności kredytowej bądź nie ma możliwości udzielenia odpowiednich zabezpieczeń. Zawarcie umowy faktoringowej jest zdecydowanie łatwiejsze niż umowy kredytu. Tym samym faktoring staje się świetną opcją dla tych, którzy potrzebują szybkiego sposobu na finansowanie swojej firmy. To wygodna metoda finansowania i zachowania płynności w firmie. Bez zatorów płatniczych. Czy można zatem stwierdzić, że usługi faktoringu mogą zastąpić kredyt?

Usługi faktoringu - jakie są ich zalety i wady?

Wśród najważniejszych zalet faktoringu można wymienić poprawę płynności finansowej. Pieniądze otrzymasz od razu po przekazaniu faktury faktorowi. Faktoring może być tańszą alternatywą dla kredytu, bo nie obciąża budżetu firmy tak, jak kredyt, jego uzyskanie jest szybsze i wymaga mniej dokumentacji, a także nie stosuje się w nim zabezpieczeń, jak w przypadku kredytu bankowego.

Zatem, jakie są wady tego rozwiązania? Faktoring nie jest rozwiązaniem darmowym i przedsiębiorca musi opłacić najważniejsze koszty obsługi. Faktoring także nie może finansować sprzedaży detalicznej, gotówkowej i komisowej, a także istnieje obowiązek zwrotu zaliczki w przypadku opóźnień spłaty przez dłużnika faktoringowego. W niektórych przypadkach faktoring może też pogorszyć relację biznesowe, pomiędzy niepłacącym kontrahentem a przedsiębiorcą, zwłaszcza jeżeli mowa o faktoringu jawnym. 

Czym jest faktoring i jak działa? 

Faktoring polega na tym, że firma faktoringowa kupuje wierzytelność, a potem zajmuje się finansowaniem oraz zarządzaniem. Przedsiębiorca otrzymuje zapłatę, czyli zaliczkę, której kwota określona jest dokładniej w umowie faktoringowej. Po uregulowaniu należności przed dłużnika faktoringowego przedsiębiorca otrzymuje pozostałą część kwoty.

Działanie faktoringu wbrew pozorom jest bardzo proste. Firma faktoringowa odkupuje faktury od klienta, a potem przekazuje na jego konto część gotówki. W transakcjach faktoringowych uczestniczy przedsiębiorca, instytucja finansowa, a także dłużnik faktoringowy.

Cena faktoringu 

Skorzystanie z usługi faktoringu wiąże się z określonymi opłatami, do których należy opłata administracyjna, prowizja (od 0,2 do 4%), odsetki od wypłaconej zaliczki, opłaty od monitów i wezwań do zapłaty.

To, ile faktycznie będzie kosztował faktoring jest uzależnione od wartości i ilości faktur, a także od czasu między wypłatą zaliczki a terminem płatności kontrahenta.

Faktoring świetną alternatywą dla kredytu?

Faktoring może okazać się świetnym rozwiązaniem dla wielu firm. Umożliwia on zachowanie płynności finansowej, a także zapewnia finansowanie działań firmy, inne niż kredyt. To dobra wiadomość także dla początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej. Prócz tego faktoring jest wygodną metodą na uporanie się z należnościami od klientów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów