0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak pozyskać kredyt technologiczny?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Aby utrzymać się na rynku, wiele firm musi inwestować zarówno w pracowników, jak i maszyny. Często to właśnie dostęp do specjalistycznych urządzeń oraz technologii przesądza o tym, czy firma pozyska kolejne zlecenia. Ich zakup można sfinansować z kredytu technologicznego. Wyjaśniamy, czym jest kredyt technologiczny i jak skutecznie ubiegać się o ten produkt.

Czym jest kredyt technologiczny?

Przedsiębiorstwa produkcyjne inwestują w nowoczesne technologie, gdyż to właśnie od nich zależy ich konkurencyjność. W odróżnieniu jednak od innych firm działających na rynku, ich przedstawiciele nie kierują swoich kroków do banków komercyjnych, by znaleźć najlepszą ofertę. Rozwiązaniem dedykowanym mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom jest kredyt technologiczny.

Kredyt technologiczny to specjalna dotacja, dzięki której przedsiębiorstwo może pokryć koszty wdrożenia nowej technologii. Skorzystanie z tej oferty jest dla przedsiębiorców bardzo korzystne, gdyż fundusze działają w sposób analogiczny do kredytu inwestycyjnego. Przedsiębiorstwo spłaca jedynie część pożyczonej kwoty – reszta (nawet 75 proc.) funduszy pochodzi z Funduszu Kredytu Technologicznego – są to środki państwowe.

Czy warto starać się o kredyt technologiczny?

Dlaczego warto starać się o kredyt na innowacje technologiczne? Firmy z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw często doświadczają trudności w konkurowaniu z większymi graczami na rynku, którzy w walce o klienta wykorzystują swoją ustabilizowaną pozycję oraz posiadane środki. By przeciwdziałać temu zjawisku oraz wspierać rozwój innowacyjnej gospodarki, wdrożony został Program Operacyjny Inteligentny Rozwój.

Oferowane w ramach tego programu wsparcie finansowe w postaci kredytu technologicznego przekłada się na wymierne korzyści dla właścicieli małych i średnich biznesów. Oprócz oczywistych aspektów finansowych, wdrażanie i wykorzystywanie innowacyjnych technologii w codziennej pracy przedsiębiorstwa oznacza uzyskanie przewagi nad konkurencją. Według danych PARP przedstawionych w raporcie „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Wyniki II edycji badania 2019” spośród badanych przedsiębiorców:

  • 41 proc. przyznało, że wdrożone w ich firmach innowacje w dużym stopniu przełożyły się wzrost przewagi konkurencyjnej i udziału w rynku,
  • 32 proc. przyznało, że wdrożone w ich firmach innowacje przełożyły się na osiągniecie tych rezultatów w bardzo dużym stopniu.

Kredyt technologiczny jest zatem wart rozważenia jako forma finansowania, która pozwoli wprowadzić do przedsiębiorstwa świeże na rynku, innowacyjne technologie.

Jak uzyskać kredyt technologiczny?

Aby kredyt technologiczny został uruchomiony dla konkretnej firmy, musi ona złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami do jednego z banków, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ponieważ część przyznanych środków przedsiębiorstwo będzie musiało zwrócić, większość wymaganych dokumentów dotyczy jego aktualnej sytuacji finansowej – konieczne jest ustalenie, czy firma będzie w stanie podołać spłacie kredytu technologicznego.

Przedsiębiorca składający wniosek o kredyt technologiczny będzie czekał maksymalnie 60 dni – w ciągu tego czasu musi zawrzeć umowę kredytu technologicznego lub otrzymać promesę kredytu technologicznego. Jeżeli jego wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to pozostanie tylko wypłata premii technologicznej. Jest ona wypłacana albo w całości jednorazowo, albo w ratach.

Jednym z wymogów, które musi spełnić przedsiębiorca ubiegający się o kredyt na innowacje technologiczne, jest posiadanie wkładu własnego w wysokości min. 25 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Bardzo ważnym punktem umowy jest też to, że firma musi rozpocząć sprzedaż towarów, które wyprodukowała przy użyciu wdrożonej technologii.

Kredyt technologiczny – o czym trzeba pamiętać

Od strony formalnej ubieganie się o kredyt technologiczny niewiele różni się od zabiegania o standardowy kredyt w jednym z banków komercyjnych. Przedsiębiorca musi posiadać zdolność kredytową i dobrą historię kredytową, musi również złożyć komplet dokumentów, które następnie zostaną poddane wnikliwej analizie.

Kredyt na innowacje technologiczne jest produktem dedykowanym konkretnej grupie przedsiębiorców. To jednak, czy skorzystanie z niego będzie się opłacać, zależy od kilku czynników: aktualnie wykorzystywanej w firmie technologii, planów kadry zarządzającej i oferowanych produktów. Z ekonomicznego punktu widzenia konieczność spłacenia tylko części przyznanego kredytu jest niezwykle korzystna – firma bez angażowania środków własnych może wdrożyć technologię, dzięki której jeszcze lepiej będzie radziła sobie na rynku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów