0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak rozliczyć przychód ze sprzedaży aplikacji na App Store oraz Google Play?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W dzisiejszych czasach kiedy technika idzie do przodu, powstają coraz to nowsze technologie i praktycznie każdy posiada smartfona czy też tablet. Naprzeciw użytkownikom wychodzą takie platformy jak App Store czy Google Play, które zajmują się zarówno nieodpłatnym jak i odpłatnym udostępnianiem różnego rodzaju aplikacji. Nic więc dziwnego, że jest wielu ludzi, którzy chętnie piszą aplikacje do sprzedaży na wymienionych platformach. Polskie przepisy nakazują opodatkowanie przez nich tego typu przychodów.

App Store

Co do zasady osoba sprzedająca swoje aplikacje nie musi zakładać działalności gospodarczej. Tutaj to Apple płaci twórcom więc można tę transakcję potraktować jako przychód ze sprzedaży praw majątkowych.

Jednak kluczowym punktem tego artykułu jest omówienie rozliczania takich transakcji przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

I tak w przypadku przedsiębiorców dochodzi do wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług, gdyż dochodzi do sprzedaży licencji na podstawie umowy zawartej z firmą Apple z siedzibą w Luksemburgu. Wówczas miejscem świadczenia usługi jest kraj usługobiorcy, a więc to na Apple będzie ciążył obowiązek rozliczenia podatku VAT od tej transakcji.

Polski przedsiębiorca przed dokonaniem sprzedaży na rzecz Apple musi dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE, co daje mu prawo do posługiwania się europejskim NIP-em (dotychczasowy numer NIP poprzedzonym przedrostkiem PL).

W dniu otrzymania płatności od Apple należy wystawić fakturę sprzedaży, która powinna zawierać zarówno :Jak udokumentować przychód ze sprzedaży?

  • dane sprzedawcy jak i nabywcy,
  • ich numery NIP z odpowiednimi przedrostkami,
  • nazwę usługi, np. “Opłata licencyjna z tytułu sprzedaży aplikacji w Apple App Store”,
  • stawkę podatku “np”,
  • kwotę, która powinna być równa wartości otrzymanej od Apple,
  • adnotację “odwrotne obciążenie”.

Takiej faktury nie wysyła się do Apple, gdyż de facto jest im ona zbędna.

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług wykazuje się w informacji podsumowującej VAT UE.

Google Play

W tym przypadku, aby dokonywać sprzedaży swoich aplikacji konieczne jest posiadanie działalności gospodarczej, gdyż Google są jedynie pośrednikiem w transakcji. Ogólnie rzecz biorąc to przedsiębiorca jest zobowiązany do podatkowego i księgowego rozliczenia tego typu operacji.

Na wstępie warto uzgodnić, że usługi świadczone poprzez Google Play stanowią tzw. usługi elektroniczne. Przedsiębiorca jest zobligowany do prowadzenia ewidencji sprzedaży oraz ujmowania w KPiR przychodów z tego tytułu sprzedaży na koniec dnia, jednak nie później niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Ewidencję sprzedaży prowadzi się na podstawie bieżących raportów sprzedaży, dostępnych w tzw. konsoli programisty w Google Play. Fakt, że pieniądze są wypłacane co miesiąc nie ma wpływu na sposób księgowania, ponieważ przychód powstaje i w momencie zakupu aplikacji, a nie wypłaty środków.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów