0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jaki internet wybrać, czyli wybieramy dostawcę sieci

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Internet to dziś nieodzowny element naszej rzeczywistości. Jego rosnąca popularność również w naszym kraju przekłada się na atrakcyjne pakiety cenowe. Czasy korzystania z modemu, naliczającego horrendalne ceny za każdą minutę połączenia, minęły bezpowrotnie. Podobnie w przypadku pierwszych łączy stałych.

Pod koniec lat 90-tych ubiegłego stulecia prym w temacie wiodło SDI, które jednak ze względu na wykorzystywanie łącza telefonicznego było w Polsce dobrem luksusowym. Już wtedy tysiące użytkowników marzyły o dostawcy internetowym, który za niewielką opłatą umożliwiałby stały dostęp - bez konieczności odliczania czasu do końca ustalonego indywidualnie w każdym domu limitu dziennego. Od tamtego okresu minęło już ponad 10 lat, Internet rozrósł się do niebotycznych rozmiarów, stałe łącze dostępne jest już praktycznie wszędzie, a i ceny są na tyle atrakcyjne, że na tę przyjemność może sobie pozwolić większość - niekoniecznie zamożnych - Polaków.

Duża konkurencja na rynku, powstanie kilku odmian połączeń internetowych, rozmaite warunki stawiane przez poszczególne firmy, prędkość oraz jakość Internetu to rzeczy, które nawet dziś mogą wydać się zawiłe dla wielu użytkowników bądź osób planujących założyć internet we własnym zaciszu domowym. Zanim zdecydujemy się na którąś z opcji, warto zwrócić uwagę na kilka niezbędnych elementów, które pomogą w wyborze odpowiedniej dla nas usługi. Co omijać przy podpisywaniu umowy? Jaki internet wybrać? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Internet - wybór odpowiedniego dostawcy

Wybór właściwego dostawcy to jeden z pierwszych czynników decydujących o założeniu internetu. Rosnąca konkurencja na rynku nie wzięła się znikąd, bowiem każdy usługodawca wyróżnia się indywidualnymi cechami, które przekonują potencjalnych klientów do podpisania z nim umowy. Tak naprawdę trudno jednoznacznie wskazać konkretną firmę - z kilku powodów. Oferty – a wraz z nimi ceny - zmieniają się na bieżąco, a ponadto wszystko zależy od preferencji użytkownika (częstotliwości i sposobu wykorzystania internetu). Warto przede wszystkim wybierać usługi przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji na rynku, oferujących stałe łącze kablowe oraz wsparcie obsługi technicznej 24 h na dobę.

W przypadku braku pewności co do konkretnej firmy warto poczytać o niej opinie publikowane przez internautów, a nawet zapytać znajomych czy sąsiadów. Nie jest wskazane natomiast korzystanie z ofert dostawców osiedlowych oraz przedsiębiorstw rozpoczynających tego typu działalność. Łącza, jakie oferują, z reguły charakteryzują się ograniczonym przesyłem oraz przerwami w działaniu, uzależnionymi od liczby osób korzystających z internetu w danej chwili.

Administratorzy odpowiedzialni za prawidłowy przesył są nierzadko nieuchwytni lub niskim kosztem próbują połączyć w obrębie sieci jak największą liczbę lokali – w konsekwencji obiecany transfer drastycznie spada, a użytkownicy i tak płacą za ustalony w umowie maksymalny jego pułap.

Internet - limity połączenia

Skoro już o umowie mowa, to w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na kwestię limitów połączenia. I choć w przypadku internetu stacjonarnego dostawcy odchodzą od tej polityki, to warto się upewnić, że wybierając np. łącze 10 mb/s, prędkość nie zostanie ograniczona po wskazanym na umowie czasie. Polityka ta wciąż dominuje w przypadku internetu mobilnego, dlatego nastawiając się na regularne pobieranie plików (lub strumieniowanie materiałów), nie należy zapominać o możliwości pojawienia się takiego zapisu.

Ograniczenie łącza do jednego urządzenia

Może się również zdarzyć sytuacja, kiedy dostawca ogranicza łącze na terenie jednego lokalu do określonej liczby urządzeń. Z takiego połączenia najczęściej można korzystać wyłącznie z poziomu jednego komputera. I choć ograniczenia te można bez trudu obejść, to jednak stosowny zapis w umowie może pociągnąć za sobą konsekwencje prawne w postaci kary pieniężnej. Lepiej upewnić się, że umowa nie zawiera tego rodzaju ograniczeń. Dzięki temu możliwe będzie korzystanie z internetu za pośrednictwem wielu urządzeń, co w dobie komputerów, smartfonów, konsol do gier oraz telewizorów Smart TV jest szczególnie przydatne, pozwalając m.in. stworzyć własną wirtualną sieć domową.

Internet drogą kablową czy radiowy?

Oba typy połączeń mają swoje zalety i wady. Wszystko zależy od dostępności w danym regionie oraz sposobu wykorzystania łącza. Generalnie internet kablowy cechuje się bardziej stabilnym połączeniem, co jest szczególnie istotne w przypadku anomalii pogodowych (silnego wiatru, burzy czy obfitych opadów deszczu lub śniegu). Posiadając połączenie kablowe, możemy ponadto podłączyć router w obrębie danego lokalu, który umożliwi skomunikowanie pozostałych urządzeń obsługujących Internet.

Zaletą radiówki jest z kolei większa dostępność (co jest szczególnie istotne dla mieszkańców wsi i małych miasteczek) oraz brak konieczności instalowania instalacji naziemnych. Wystarczy antena i można się cieszyć dostępem do sieci, choć jak wspomniano wyżej, stabilność tego rodzaju połączenia jest zauważalnie słabsza od możliwości oferowanych przez kabel.

W przypadku podłączenia przez router należy również pamiętać o możliwości udostępnienia łącza sąsiadom lub osobom znajdującym się w okolicy naszego lokalu. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć swoją sieć bezprzewodową przed osobami trzecimi. Możemy sami wybrać urządzenia, które będą identyfikowane przez router, a dodatkowo zabezpieczyć hasłem klucze WEP oraz WPA, co ograniczy niechciane połączenia z zewnątrz.

Download i upload - łącze asymetryczne czy symetryczne?

Przeglądając ofertę z dostępną prędkością, nierzadko widzimy znaczącą różnicę pomiędzy pobieraniem plików (download), a wysyłaniem (upload). W Polsce większość dostawców usług sieciowych oferuje łącze asymetryczne, co oznacza, że prędkość pobierania jest znacznie większa (nawet kilkukrotnie) niż wysyłania. Wydawać by się mogło, że w dobie rozwoju technologii w chmurze oraz serwisów i aplikacji służących do strumieniowania materiałów wideo i audio lepiej jest wybrać łącze symetryczne. Problemem w tym przypadku pozostaje jednak cena takiego rozwiązania.

Tańszą opcją dla dostawcy jest wysyłanie asymetryczne danych, gdzie transfer jest zmienny. W przypadku ciągłego (przykładowo prędkość 5 mb/s pobierania i wysyłania) musielibyśmy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy zł miesięcznie. Łącze symetryczne zaliczane jest z reguły do łącza światłowodowego i choć zapewne kwestią czasu jest ich pojawienie u największych graczy na rynku, to póki co mogą sobie na nie pozwolić – biorąc pod uwagę średnie zarobki w Polsce – wyłącznie zamożni klienci, duże przedsiębiorstwa lub korporacje.

Decydując się na łącze asymetryczne, należy zwracać uwagę, żeby połączenie wychodzące (upload) nie było zbyt wolne, gdyż aby bezproblemowo korzystać z dobrodziejstw sieciowych, należy zawsze mieć obustronną łączność (obecnie absolutne minimum to 1 mb/s).

Stabilność ponad cenę

Jeśli w twojej okolicy jest kilka konkurencyjnych ofert, z czego najdroższa z nich wyróżnia się stabilnym łączem, profesjonalną obsługą techniczną, brakiem limitów pobierania i wysyłania, a ponadto oferuje połączenie kablem, to nawet w przypadku miesięcznej opłaty droższej o 10 lub 20 zł nie warto oszczędzać. Powiedzenie "złośliwość rzeczy martwych" niejednokrotnie potwierdza się właśnie wtedy, gdy pilnie potrzebujemy dostępu do sieci, a akurat tego dnia w wyniku czynników zewnętrznych jest to utrudnione. Wspomniane już warunki atmosferyczne powinny być kolejnym ważnym czynnikiem przemawiającym za wyborem może i nieco droższej, ale stabilnej usługi. Jest to istotny argument szczególnie w naszym kraju, biorąc pod uwagę nieprzewidywalny klimat i częste anomalie pogodowe w miesiącach, kiedy teoretycznie powinno być ciepło i spokojnie (brak porywistych wiatrów, burz czy śniegu).

Warto tu jeszcze wspomnieć o takim czynniku, jak czas trwania umowy. Z reguły dostawcy podpisują je na 2 lata, zaś im dłuższy okres współpracy, tym korzystniejsze warunki cenowe oraz ewentualne obniżki. Warto śledzić rynek, aby być na bieżąco z aktualnie dostępnymi ofertami. Klienci nierzadko kuszeni są atrakcyjną prędkością pobierania i wysyłania, która już po 3 miesiącach od podpisania lub przedłużenia umowy staje się nieatrakcyjna na tle konkurencji. Oczywiście jeśli dotychczas mieliśmy łącze 1 mb/s i nagle przenosimy się na niewiele droższą (lub w tej samej cenie) ofertę z możliwością pobierania do 10 mb/s, to w pierwszej kolejności jakiekolwiek oglądanie się za konkurencją nie ma sensu. Jest to oczywiście błędne myślenie, gdyż właśnie w takiej sytuacji po raz kolejny jesteśmy "zatrzymywani" przez ofertę wprawdzie lepszą od dotychczasowej, jednak niekoniecznie najlepszą z dostępnych na rynku.

Internet w pakiecie?

Internet jeszcze nie zdominował całkowicie takich mediów, jak telewizja czy telefon, ale wydaje się to kwestią kilku nadchodzących lat. Tylko w 2013 roku w Wielkiej Brytanii wysłano aż o 7 miliardów SMS-ów mniej niż w roku poprzednim. Z dnia na dzień rośnie siła aplikacji mobilnych. Umożliwiają one wysyłanie wiadomości tekstowych, głosowych oraz prowadzenie wideokonferencji. Najbliższe lata powinny należeć do i tak już popularnego komunikatora Skype, choć na horyzoncie pojawia się konkurencja w postaci Vibera oraz WhatsApp – przejętego przez Facebooka. Czy więc rozmowy telefoniczne oraz SMS-y odejdą w zapomnienie? Taki scenariusz jest niewykluczony.

A co z telewizją? Oglądanie materiałów wideo przy użyciu odbiorników możliwe jest już od ponad 85 lat. Generalna zasada korzystania z tego medium pozostała niezmienna. Wraz z rozwojem nowych technologii ewoluował natomiast sposób prezentacji materiałów wideo  i wszystko wskazuje na to, że kolejne lata będą dla telewizji niegroźne. Głównie dlatego, że możliwości oferowane przez Internet oraz rozwój telewizji internetowej będą stopniowo przyciągały do siebie nowych odbiorców.

Czy warto zatem zamówić internet w pakiecie np. z telewizją kablową lub abonamentem telefonicznym? Nieprzypadkowo wspomniano o przyszłości tych form rozrywki, gdyż kwestią czasu jest całkowite ich połączenie z globalną siecią. Dostawcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego już teraz nie ograniczają się wyłącznie do oferty telefonii komórkowej czy telewizji kablowej. Ostateczna odpowiedź zależy i tak od potencjalnego klienta. Jeśli oferowane pakiety wydają się atrakcyjne cenowo, a i wiemy, że będziemy regularnie korzystać z opłacanych usług, to być może warto rozważyć jedną z najpopularniejszych ofert dostępnych w okolicy.

Powyższe wytyczne powinny pomóc w wyborze optymalnego stałego łącza internetowego. Należy pamiętać, że ostateczna decyzja i tak zależy od wielu dodatkowych składowych. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim wszelkie formy zapisów w umowie. Zapoznanie się ze wszystkimi wątpliwościami może zaoszczędzić sporo nerwów i czasu, a co za tym idzie, pozwoli cieszyć się nieskrępowanym dostępem do sieci globalnej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów