0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kontrola Urzędu Skarbowego - wszystko co warto wiedzieć

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W powstałym projekcie założeń zmian w Ordynacji podatkowej, Ministerstwo Finansów przewiduje dla kontrolerów prawo do odwiedzania podatników w domu. Ich kontroli będą podlegać posesje, domy, mieszkania, a nawet garaże. Co istotne, za niewpuszczenie urzędnika na teren podlegający rewizji - podatnikowi będzie grozić kara pieniężna. Sprawdź, jak powinna przebiegać kontrola Urzędu Skarbowego!

Kontrola urzędu skarbowego - zmiany w prawie 

Wiceminister finansów Maciej Grabowski stwierdził, że “proponuje się umożliwienie organom podatkowym, za zgodą podatnika, przeprowadzanie oględzin w ramach czynności sprawdzających dotyczących przedmiotu opodatkowania". Wiele kontrowersji nie tylko wśród podatników, ale także ekspertów i prawników rządowych budzi w tym przypadku kwestia karania za odmowę na dokonanie rewizji. W projekcie założeń zmian ordynacji podatkowej zawarto wzmiankę, że za odmowę oględzin grozić będzie kara finansowa.

Obecnie organ skarbowy może wejść na posesję podatnika i dokonać kontroli jedynie wtedy, gdy zamierza sprawdzić prawidłowość rozliczenia ulg podatkowych związanych z wydatkami na cele mieszkaniowe. O ile w tej sprawie prawo do oględzin jest uzasadnione, to najnowsze propozycje za bardzo ingerują w życie prywatne podatników. “(...) Uzyskiwanie zgody jest słusznym rozwiązaniem, lecz umożliwianie karania za jej brak jest przesadą i absurdem" - mówi Tomasz Ludwiński, były szef NSZZ "Solidarność" Pracowników Skarbowości.

Powyższe rozwiązanie dotyczące poszerzenia możliwości kontrolnych posiada swoje wady i zalety. Celem wprowadzenia dodatkowych uprawnień kontrolerów, ma być możliwość bieżących wyjaśnień wątpliwości urzędników przy rozliczeniach podatkowych. Z jednej strony pozytywną stroną będzie dużo szybsze znalezienie nieprawidłowości, co umożliwi wyeliminowanie odsetek za zwłokę dla spraw, przy których podejmowane są standardowe kontrole podatkowe. Zatem oznacza to, że wcześniejsze kontrole pozwolą na ponoszenie mniejszych konsekwencji w stosunku do organów skarbowych.

Jednak trudno pozbyć się wrażenia, że ostatnio proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany objęte nowelizacją Ordynacji podatkowej coraz bardziej pozwalają ingerować fiskusowi w życie prywatne podatników. Kontrowersyjny jest również zapis o możliwości odmowy kontroli, ponieważ tak naprawdę niewiele znaczy. Podatnik, który nie wpuści kontrolerów, będzie musiał zapłacić karę. Jednak w tej fazie ustaleń, obecne propozycje zmiany projektu są w uzgodnieniach wewnątrz resortowych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów