0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Wielkość tekstu:

Zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe służą do jednego – mają pomóc w zaoszczędzeniu pieniędzy. A za silną wolę, klient banku dostaje nagrodę w postaci procentów wypracowanych przez oszczędności. Praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie lokatę i konto oszczędnościowe. Czym tak naprawdę różnią się od siebie i co się bardziej opłaca? Przedstawiamy różnice pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym.

Konto oszczędnościowe dla niezdecydowanych

Konto oszczędnościowe jest bardzo zbliżone do rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowego. Ponieważ tak samo, jak w przypadku konta ROR, możemy na nie wpłacać i wypłacać środki w każdej chwili. Czy jest więc sens zakładania konta oszczędnościowego?

Aby klienci nie traktowali rachunku oszczędnościowego jak zwykłego konta, posiada on kilka istotnych różnic. Przede wszystkim, bezpłatna jest tylko jedna transakcja w miesiącu (przelew, wypłata z konta), przy każdej kolejnej trzeba ponieść koszty prowizji, które wynoszą nawet kilkanaście złotych. Dlatego przy kolejnej wypłacie należy się dobrze zastanowić, czy nie zaprzepaści to wypracowanych odsetek. Banki nie oferują do konta oszczędnościowego karty bankomatowej.

Konto oszczędnościowe na pewno opłaca się osobom, które nie mają konkretnego celu czy daty, do której chcą oszczędzać. Jednak wiedzą, że chcą. Zamiast chować pieniądze do skarpety, można wpłacić na konto oszczędnościowe. Przy okazji pieniądze będą zarabiać same na siebie. A w każdym momencie, kiedy oszczędzający stwierdzi, że potrzebuje swoich oszczędności, będzie mógł je wypłacić beż żadnych konsekwencji. Nie straci przy tym też odsetek, które wypracowały pieniądze. Co więcej, środki na koncie oszczędnościowym można sukcesywnie wpłacać, natomiast żeby rozpocząć oszczędzanie, wystarczy złotówka.

Prowadzenie większości kont oszczędnościowych jest bezpłatne, jednak nie raz banki zaznaczają sobie możliwość zmiany stawek procentowych. W zależności od sytuacji rynkowej mogą one wzrosnąć lub ulec pomniejszeniu. Zazwyczaj oprocentowanie na koncie jest niższe od oprocentowania na lokacie.

Lokata dla konsekwentnych

Lokaty terminowe to opcja dla klientów, którzy zdecydowani są zamrozić pewną sumę pieniędzy na określony czas. Może być to dzień, miesiąc, a może to być i rok. W zależności od wysokości kwoty i długości lokaty bank ustala odsetki, które nie mają prawa się zmienić, niezależnie od sytuacji rynkowej. Jednak, kiedy w wyniku wypadku losowego klient banku będzie chciał wypłacić pieniądze z lokaty, wszystkie wypracowane odsetki przepadną (zdarzają się jednak lokaty oferujące w takich wypadkach połowę odsetek – wszystko zależy od oferty banku).

Chcąc założyć lokatę, trzeba zebrać odpowiednią kwotę pieniędzy – zazwyczaj jest to około 1 tys. zł. Do konta nie można także dopłacić środków w przypadku nadwyżki. Dlatego lokata na pewno jest dla osób zdecydowanych, w innym wypadku zakładanie jej po prostu się nie opłaca.

Lokata czy konto oszczędnościowe - decyzja należy do Ciebie

Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata terminowa posiada swoje plusy i minusy. Działają na innych zasadach i przeznaczone są dla innych ludzi. Lokata zadowoli klientów, którzy posiadają określoną sumę pieniędzy i wiedzą, że mogą je zamrozić na konkretny czas.

Natomiast konto oszczędnościowe jest bardziej jak skarbonka, z tym że środki znajdujące się na nim zarabiają na siebie. W każdej chwili można stamtąd wypłacić lub wpłacić pieniądze, co znowu może być pokusą dla osób ze słabą wolą.

Warto jednak pamiętać, aby przed wyborem dokładnie zapoznać się z ofertami różnych banków i wybrać tę najkorzystniejszą. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów