Marketing wielopoziomowy – definicja, zalety i kierunek rozwoju (cz.1)

Sprzedaż bezpośrednia wielu ludziom kojarzy się z akwizycją. Pukanie do drzwi i oferowanie domownikom rozmaitych sprzętów czy wynalazków nie jest w dzisiejszych czasach zawodem cieszącym się dobrą opinią. Powodów jest co najmniej kilka. Najważniejszy z nich to brak zaufania – zarówno do tej formy sprzedaży, jak i samego sprzedawcy, który nierzadko okazuje się zwyczajnym oszustem. Rozwiązaniem może okazać się marketing wielopoziomowy.

Marketing bezpośredni traci na znaczeniu?

Kolejna kwestia to zaskoczenie. Z reguły akwizytorzy działają niespodziewanie, próbując przekonać do sprzedaży oferowanego produktu osoby, które wcale ich nie potrzebują. Brak informacji o marce i produkcie sprawia, że zawód ten wymaga nie tylko cierpliwości, lecz również kreatywności oraz umiejętności bezbłędnej prezentacji produktu/usługi w taki sposób, aby w ciągu kilku minut przekonać do siebie potencjalnego klienta. Niemały wpływ na mniejszą niż jeszcze parę lat temu popularność mają nowe kanały sprzedaży. Z każdym miesiącem rośnie popularność zakupów przez sieć. Wiedzą o tym zarówno klienci, którzy mogą w zaciszu kupować wybrane produkty/usługi, jak również marketingowcy. Marketing internetowy ma dziś ogromne znaczenie i w kolejnych latach jego dominacja nad marketingiem bezpośrednim będzie jeszcze bardziej wyraźna.

Marketing wielopoziomowy szansą na rozwój marketingu bezpośredniego

Pomimo rozwoju marketingu internetowego tradycyjne formy promowania marki i produktów/usług nie odejdą zbyt szybko w zapomnienie. Dowodem na to jest marketing wielopoziomowy (Multi Level Marketing), który obecnie jest jedną z najszybciej rozwijających się form sprzedaży na świecie. W Polsce wciąż jest to bardzo wąska dziedzina marketingu – szczególnie w mniejszych miastach – jednak ma przed sobą przyszłość ze względu na sposób promowania produktów i usług.

Marketing wielopoziomowy – definicja

Marketing wielopoziomowy czyli Multi Level Marketing (MLM) to wyspecjalizowana forma dystrybucji towarów i usług, polegająca na bezpośrednim dotarciu do klienta i sprzedaży produktów. Kluczowym aspektem MLM jest fakt, że omija tradycyjne formy dystrybucji w postaci hurtowni, sklepów czy akwizytorów. Towar/usługa dostarczana jest bezpośrednio przez producentów i ich przedstawicieli. Co więcej, marketing wielopoziomowy całkowicie pomija popularne formy reklamy (prasa, radio, telewizja, internet), koncentrując się na osobistych poleceniach klientów – działa w oparciu na marketingu wirusowym. Niewątpliwą zaletą MLM jest dynamika rozwoju podyktowana brakiem pośredników, a co za tym idzie, mniejszych kosztów związanych z promocją i reklamą. Przedstawiciele handlowi reprezentujący firmę mają dzięki temu większą motywację do działania i jednocześnie większe obroty, którymi nie muszą się dzielić z pośrednikami.

Artykuły z cyklu
„Marketing wielopoziomowy”
Zobacz wszystkie