0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Freelancer - musisz być tam, gdzie inni spasują

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jeśli freelancer kojarzy Ci się z przyjemną pracą, którą wykonujesz mimochodem, to niestety najwyższy czas zweryfikować swoje poglądy. Okazuje się, że większość freelancerów poświęca nieco więcej czasu na pracę, niż Carrie Bradshaw z "Seksu w wielkim mieście", która zajmowała się pisaniem felietonów do Vogue. 

Kim jest freelancer? 

Freelancer to osoba, która pracuje bez etatu. Z większości przypadków realizuje projekty na zlecenie. Często freelancerami są dziennikarze, fotografowie, programiści, graficy, czy copywriterzy. Freelancing staje się coraz popularniejszy wraz z rozwojem internetu, tworzeniem się nowych profesji związanych z siecią, jak i ogromem zleceń, które można znaleźć w internecie. 

Kto pokocha bycie freelancerem?

Bycie freelancerem ma wiele plusów. Pierwszym z nich jest elastyczny czas pracy. Tym samym to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią sztywnych ram korporacyjnej pracy i wolą pracować w najlepszych dla siebie godzinach, nawet jeśli miałaby być to 3 w nocy. Dla freelancera, jak i jego klienta nie liczy się czas pracy — najważniejsze jest trzymanie się terminu realizacji zlecenia. 

Kolejną z zalet jest możliwość pracowania z dowolnego miejsca na ziemi. Taki styl życia może odpowiadać osobom, które chcą pracować, a jednocześnie kochają podróże i zwiedzanie świata. To model pracy, w którym nie muszą rezygnować ani z jednego, ani z drugiego. Bez obaw mogą podróżować po całym świecie, a jednocześnie zarabiać na zleceniach. 

Freelancer w przeciwieństwie do pracownika etatowego sam decyduje, nad jakim projektem chce pracować. Ma pełną dowolność! Tym samym ten rodzaj pracy to wolność dla twórców i możliwość wytyczania własnych ścieżek. Z pewnością pracę freelancera polubią wszyscy, którzy chcą pracować na swoich warunkach i sami decydować o czasie, wyborze zleceń, czy miejscu, w których będą one realizowane. Freelancing daje dużo możliwości, jak i wolności. 

Jakie są minusy bycia freelancerem?

Choć plusów pracy freelancera jest sporo, to ten typ pracy wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami, czy problemami. Freelancer musi samodzielnie szukać zleceń, by się utrzymać. To tylko na jego głowie pozostaje kwestia rozliczeń, czy nadzorowania terminów. Freelancer pracuje sam, sam komunikuje się z klientami i sam realizuje zlecenia. To sprawia, że taki rodzaj pracy wiąże się z samotnością. Co więcej, mogą pojawić się problemy z motywacją do pracy, jeśli dana osoba zawsze wolała pracować np. w zespole. Istotne jest, by wybrać freelancing, jeśli jest się osobą, która go po prostu czuje i lubi taką wolność w swojej pracy. Nie każdy mając pełną decyzyjność, będzie czuł się dobrze i pewnie. 

Perspektywa pracy z domu, czy z każdego zakątka świata może wydawać się kusząca. Samodzielne zdobywanie zleceń i dysponowanie własnym czasem również! Kto by nie chciał wstawać do pracy np. o 10:00 i pracować tak, jak lubi? Jednak zastanawiając się nad ścieżką kariery freelancera, warto wziąć pod uwagę także minusy. To nie jest zajęcie dla każdego, a dla tych osób, którym nie przeszkadza praca w samotności i bycie sobie jednocześnie szefem i pracownikiem. Bycie freelancerem pokochają ci, którzy są zorganizowani i bez problemu samodzielnie planują swoją pracę. Ci, którzy wolą zostać poprowadzeni przez innych poczują się jako wolny strzelec bardzo samotni. Ta ścieżka kariery przeznaczona jest bowiem dla tych, którzy świetnie czują się mając całą odpowiedzialność na sobie i działających dokładnie tak, jak mają ochotę. Bez sztywnych ram.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów