0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Niebezpieczne leki przeciwbólowe

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Ludzie w XXI wieku stosują tabletki na wszystko - rozdrażnienie spowodowane pracą, kłopoty ze snem, cellulit czy wzmożoną chęć na słodycze. Statystyki są przerażające - Polacy w ubiegłym roku wydali na leki bez recepty ponad 11,4 mld złotych, kupując 680 mln opakowań, jak podaje firma badawcza IMS. Dlaczego na wszystkie dolegliwości szukamy tabletek, podczas panującej mody na bycie eko? Jakie konsekwencje niesie za sobą nadużywanie niektórych leków na ból?

Leki przeciwbólowe - przeczytaj ulotkę

Zapracowani, zmęczeni, niewyspani - nie mamy czasu na ból. Dlatego bez zastanowienia sięgamy po leki przeciwbólowe bez recepty, jak ibuprofen czy paracetamol. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ogólnodostępne farmaceutyki mogą być dla nas niebezpieczne.

Przed sięgnięciem po tabletkę:

  • nie zapominajmy, że ból to dość często sygnał ogólnej choroby, np. gdy zauważymy u siebie nawracające bóle głowy w okolicy czołowej, może to być sygnałem nieskorygowanej lub źle skorygowanej wady wzroku;

  • pamiętajmy, że nawet tabletki bez recepty mogą być niebezpieczne, gdy nie stosujemy się do zaleceń zawartych w ulotkach. Szczególne groźne jest zażywanie tabletek przeciwbólowych i jednoczesne stosowanie farmaceutyków, które lekarz przepisuje nam na konkretne schorzenia. Dość często okazuje się, że przyjmując te dwa rodzaje leków jednocześnie, narażamy się na uszkodzenie wątroby czy nerek;

  • sprawdźmy jaką maksymalną dawkę danego leku możemy przyjąć w ciągu dobry. Np. tabletki zawierające paracetamol, jak Apap czy Panadol w standardowej wersji mają 500 mg tej substancji w jednej pigułce, a maksymalnie w ciągu doby możemy przyjąć 3000 mg paracetamolu. Gorzej, gdy nie zwracamy uwagi na zawartość substancji leczniczej w tabletkach z dopiskiem “max” i “fast”, które dość często zawierają podwójną dawkę leku i tym samym, możemy maksymalnie przyjąć 3 tabletki na dobę zamiast 6;

  • nie zapominajmy o tym, że leki uzależniają podobnie, jak papierosy czy alkohol. Szczególnie niebezpieczne są leki opioidowe dostępne wyłącznie na receptę, np. popularny Tramal. Lekarze dość często bez mrugnięcia okiem przepisują silnie uzależniające leki na ból, bez poinformowania pacjenta o skutkach ubocznych i możliwych interakcjach. Zdarza się, że lekarze bazują jedynie na słowach chorego, który zapewnia, że ten rodzaj leku mu pomaga;

  • pamiętajmy, że przyjmowanie leków nie ma obojętnego wpływu na badania laboratoryjne, pod wpływem tabletek przeciwbólowych zmienia się między innymi barwa moczu;

  • zwróćmy uwagę na to, że niektóre leki przeciwbólowe upośledzają sprawność psychoruchową i nie należy po nich prowadzić - szczególnie te ze wspomnianej grupy opioidów. Leki dostępne bez recepty, które zawierają kwas acetylosalicylowy lub paracetamol nie wpływają znacznie na czas reakcji, jednak popicie ich coca-colą czy kawą wzmocni ich działanie i co za tym idzie, wydłuży reakcję kierowcy.

Naturalne metody radzenia sobie z bólem

Aromaterapia na ból głowy

Zioła i olejki pochodzenia roślinnego mogą wpłynąć kojąco na ból głowy. Olejek miętowy działa na pracę układu krwionośnego i wspomaga przepływ krwi. Natomiast olejek lawendowy sprawdzi się idealnie przy bólach migrenowych i tych spowodowanych zapaleniem górnych dróg oddechowych, aby poradzić sobie z bólem czasami wystarczy niedługa inhalacja.

Herbaty ziołowe i nalewka z orzecha na bóle brzucha

W przypadku problemów żołądkowo-jelitowych warto sięgnąć najpierw po herbatę miętową czy rumiankową, która działa rozkurczająco, a siemie lniane dodatkowo załagodzi nieprzyjemne skutki zgagi. Sprawdzonym pomysłem naszych dziadów jest również wypicie nalewki z orzecha włoskiego, która łagodzi bóle żołądka, zapobiega wymiotom i hamuje biegunkę.  

Natura lekiem na bóle stawów

Na bóle reumatyczne pomogą okłady:

  • z liści kapusty (rozbite, świeże liście kapusty przykłada się do bolącego miejsca, owija folią i pozostawia na noc)

  • z agawy (rozgniecione liście agawy zalewa się 100 ml spirytusu i pozostawia się na 2 tygodnie, po tym czasie można smarować nimi bolące miejsca)

Ponadto warto sięgnąć po napar ze skrzypu (zalewa się 2 saszetki herbaty wrzątkiem i po 10 minutach można wypić powstały napar) ale trzeba pamiętać, że tę kurację należy stosować przez 2-3 tygodnie. Również soki z warzyw mogą mieć zbawienny wpływ na bóle reumatyczne - przed posiłkiem należy wypić pół szklanki soku z selera, kapusty, pietruszki i marchewki.

Podsumowując - przed sięgnięciem po lek przeciwbólowy zapoznajmy się dokładnie z ulotką, która dołączona jest do każdego opakowania. Możemy również spróbować naturalnych sposobów, które nie raz działają szybciej od ogólnodostępnych farmaceutyków.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów