0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Oprogramowanie w biznesie - jakie będzie odpowiednie dla Twojej firmy?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Rosnące potrzeby otoczenia biznesowego skłaniają przedsiębiorców do zainwestowania w nowoczesne rozwiązania informatyczne. Właściwie dobrane oprogramowanie w biznesie zwiększa konkurencyjność firm i podnosi ich efektywność zarządzania. Korzystanie ze specjalistycznego oprogramowania zwiększa konkurencyjność oraz minimalizuje koszty. Wdrożenie systemu informatycznego, ułatwia m.in. dostęp do informacji, usprawnia pracę zespołową oraz wymusza przestrzeganie procedur, przez co podnosi efektywność pracy.

Oprogramowanie w biznesie - co wybrać?

Bez względu na sektor, w jakim działa przedsiębiorstwo, musi ono nieustannie udoskonalać swoje standardy. W dzisiejszych czasach nikt już nie wyobraża sobie życia firmy bez narzędzi informatycznych. Rynek oferuje wiele programów specjalistycznych, jednak wyselekcjonowanie właściwego zawsze leży po stronie przedsiębiorcy. O ile wybór systemu operacyjnego nie stanowi problemu, gdyż najczęściej jest wbudowany w zakupiony sprzęt komputerowy, o tyle wytypowanie odpowiedniego programu wymaga głębokich przemyśleń. Wnikliwa analiza potrzeb ułatwia wybór takiego, który jest zgodny z oczekiwaniami oraz profilem działalności firmy. Ważne okazuje się sformułowanie celów i korzyści, jakie przyniesie jego wdrożenie. Jest to kluczowy etap, w którym należy określić, które funkcjonalności i moduły będą przydatne.

Zapoznanie się z ofertą obecnych na rynku rozwiązań ułatwia podjęcie właściwej decyzji. Ważna jest niezawodność, efektywność i prosta eksploatacja oprogramowania. Ergonomia i systematyka pracy, przekłada się na sprawne funkcjonowanie firmy. Cennym źródłem informacji są wersje demonstracyjne programów. Wersje testowe pozwalają zdobyć wiedzę o produkcie, jego cechach, interfejsie i funkcjonalności.

Oprogramowanie CRM i Workflow

Wśród typów oprogramowania przydatnych w zarządzaniu firmą, na uwagę zasługuje CRM (Customer Relationship Managment) i Workflow.

CRM wspomaga porządkowanie i zarządzanie relacjami z partnerami. W myśl filozofii tego typu oprogramowania firma powinna być zorientowania na klienta. Narzędzie to optymalizuje również komunikację z kontrahentami. Dostarcza cennych informacji o odbiorcy, tym samym ułatwia indywidualne dopasowanie oferty i zwiększa atrakcyjność współpracy.

Workflow natomiast wspiera pracę zespołową, przede wszystkim określając rolę, jaką spełnia poszczególny pracownik w procesach firmy. Ponadto, ułatwia kontrolę wykonywania zadań, ich postępu, terminów różnych etapów i ich zakończenia. System pozwala oszczędzić czas, zwiększyć efektywność i podwyższyć jakość wykonywanych działań, co skutkuje bardziej wydajnym i zoptymalizowanym przepływem pracy.

Tradycyjne oprogramowanie (desktopowe)

Decyzja dotycząca oprogramowania, to wybór między tradycyjnymi aplikacjami komputerowymi a webowymi (aplikacjami online). Klasyczne, desktopowe programy zawierają wiele funkcji, mają bogaty interfejs oraz można ich używać niezależnie od tego czy ma się dostęp do Internetu. Niewątpliwie jednak główną wadą takich aplikacji jest ich głęboka integracja z systemem operacyjnym. Narzuca ona określone wymagania softwarowe i wymusza stałe nakłady na modernizację sprzętu komputerowego. Poza tym zakup licencji jest dość kosztowny, co wiąże użytkownika na długi okres z określonym oprogramowaniem. Dlatego coraz większa część firm decyduje się na korzystanie z aplikacji webowych, udostępnianych w modelu SaaS.

Oprogramowanie webowe udostępniane w modelu SaaS

Model działania firm zmienił się w ostatnich czasach. Żeby mogła ona uczestniczyć w grze rynkowej, musi wykazać się mobilnością, a w sytuacjach trudnych powinna mieć zdolność całkowitego przebranżowienia. Wymogi te powodują, że przedsiębiorcy rezygnują z wiążących ich ruchy inwestycji i wszędzie, gdzie tylko to możliwe, korzystają z outsourcingu. Dodatkowym czynnikiem w przypadku oprogramowania są częste zmiany w prawie gospodarczym, co powoduje, że zakupione narzędzia informatyczne wymagają częstego aktualizowania.

Rozwiązaniem wszystkich, powyższych problemów może być oprogramowanie webowe, udostępniane w modelu SaaS. Polega on na korzystaniu przez firmy z aplikacji udostępnionych w Internecie. Za niewielki abonament użytkownik uzyskuje dostęp do profesjonalnego oprogramowania, bezpłatnej pomocy technicznej, często także merytorycznej oraz darmowe aktualizacji systemu. 

W dobie nowoczesnych technologii coraz więcej przedsiębiorstw docenia potencjał Internetu, za czym idzie wzrost użytkowników usług webowych. Stanowią one alternatywę dla wciąż popularnego, tradycyjnego oprogramowania. Są tańsze i bezpieczne, a jednocześnie wysoko wyspecjalizowane. Obecnie takie atuty decydują o zwycięstwie na rynku.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów