0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Optymalizacja obrazków za pomocą atrybutów alt i title

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Osoby, którym zależy na promocji swojej strony internetowej w sieci, z pewnością wiedzą, że zdanie Content is the king w ostatnim czasie nic nie straciło ze swojej aktualności, a wręcz przeciwnie, nabrało jeszcze większego znaczenia. Oczywiście content to przede wszystkim tekst, chociaż nie tylko: w strategii content marketingu jako formy promowanej treści stosuje się przecież także inne formy contentu, takie jak infografika czy filmy bądź videoanimacje. Dlatego tak kluczowe znaczenie ma optymalizacja obrazków na potrzeby stron www.

Optymalizacja obrazków, czyli każdy król potrzebuje korony

Jednak - ze względu na roboty Google - oczywiście króluje treść pisana, a jak wiadomo każdy król potrzebuje swojej korony. W omawianym przypadku żaden, nawet najlepszy tekst nie obejdzie się bez ozdobników w postaci obrazków. Współcześni odbiorcy informacji przyzwyczajeni są do ikonograficznego przedstawiania informacji. Dlatego żaden tekst się nie obroni bez dodania do niego nawet najbardziej banalnego obrazka w formie zdjęcia, grafiki czy infografiki.

Korona musi być widoczna

Każdy król powinien posiadać widoczny atrybut swojej władzy. Tak samo obrazki występujące w tekście umieszczonym na stronie internetowej powinny zostać rozpoznane przez roboty Google - tzw. optymalizacja obrazków. Żaden z automatów oczywiście nie odczytuje tego, co znajduje się na obrazku (nie widzą tego, co ludzkie oko). Z tego względu potrzebny jest jego opis. I tak dochodzimy do atrybutów władzy nad internetowymi robakami: alt i title.

Klejnot w koronie, czyli atrybut alt

Atrybut alt swoją nazwę wziął z funkcji jaką spełnia, czyli alternatywnego tekstu. Zamiast obejrzeć obrazek, roboty sieciowe sczytują nazwę pliku jaki stanowi obrazek oraz opis do niego (alt) i jego tytuł, dzięki temu mogą go zidentyfikować i odpowiednio zaklasyfikować.

Alt odczytywany jest przez roboty zawsze, jednak w przypadku, kiedy z jakichś przyczyn obrazek nie zostanie wyświetlony na stronie, pojawia się wtedy właśnie alternatywny opis do niego. Ma to miejsce także w przypadku urządzeń do przeglądania stron internetowych, z których korzystają osoby niewidome. Czytnik ekranu odczytuje opis alternatywny.

Zalecenia do stosowania atrybutu alt znajdują się w specyfikacji XHTML – alt jest obligatoryjną częścią znacznika IMG. Podstawowy kod opisywanego optymalizowanego obrazka wygląda następująco:

opis tego, co znajduje się na obrazku

Strona internetowa, na której znajdują się zoptymalizowane obrazki opisane alternatywnym tekstem będą zgodne (przynajmniej w tym zakresie) ze standardem prawidłowego tworzenia kodu do stron WWW, czyli W3C.

Każda korona powinna błyszczeć – title obrazka

Innym atrybutem przy optymalizacja obrazka jest jego tytuł. Title określane jest jako tekst pomocniczy albo tooltip (podpowiedź). Od strony użytkownika internetu efekt wykorzystania tego atrybutu wygląda następująco: po najechaniu wskaźnikiem kursora na zdjęcie pojawia się „dymek” z opisem. To jest właśnie title danego obrazka. Ukazuje się oczywiście wtedy, kiedy uzupełniona zostanie treść atrybutu title.

Kod obrazka zawierający zarówno alt, jak i title powinien wyglądać w wersji podstawowej tak:

opis tego, co znajduje się na obrazku

Optymalizacja obrazków - co wpisywać w alt i tiltle?

Z dwóch wymienionych atrybutów ważniejszy jest alt. To na niego w pierwszej kolejności zwracają uwagą roboty sieciowe. Brak atrybutu alt przy zdjęciach spowoduje błędy walidacji strony. Jednak warto również uzupełniać title. Możemy to traktować jako swego rodzaju wisienkę na torcie, jednak każdy drobny element optymalizacjistrony internetowej stanowi o jakości SEO całego serwisu.

Oczywiście od zarania dziejów alt i title używa się do umieszczania słów kluczowych. I trudno się nie zgodzić z faktem, że powinny tutaj znaleźć się określone słowa kluczowe. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby opis był w jakiś sposób faktycznie związany z tym, co znajduje się na obrazku. Zakładamy również, że zoptymalizowany obrazek jest tematycznie związany z treścią danej podstrony, więc słowa kluczowe zawarte w atrybutach alt i title w jakiś sposób powinny nawiązywać do artykułu.

Kolejna rzecz to właściwe wykorzystanie słów kluczowych w opisie. Powinny stanowić naturalną część zdania stanowiącego alternatywny tekst, a jeśli znajdują się również w title, to naturalną część tytułu zdjęcia. Nie upychamy tutaj kilku różnych fraz na siłę. Jeśli uznamy, że potrzebujemy więcej słów kluczowych, to lepiej umieśćmy kolejny obrazek w danym tekście na stronie internetowej.

Alt czy title – takie same czy unikalne?

Jak już wiemy alt to alternatywny tekst opisujący zawartość obrazka, a title to po prostu tytuł danego zdjęcia czy grafiki. Można kierować się tymi wytycznymi podczas uzupełniania treści tych znaczników. Jednak wiele osób po prostu powiela treść w jednym i drugim miejscu - wtedy alt i title są takie same. Tak naprawdę jak odróżnić opis od tytułu? Jedno i drugie mogą być podobne do siebie – jednozdaniowy opis obrazka przecież intencjonalnie równie dobrze może stanowić jego tytuł.

Część specjalistów do spraw optymalizacji obrazków dopuszcza opcję powielania opisu do alt i title obrazka. Czy wiesz jednak, że prawie 1/3 stron w internecie nie zawiera unikalnych treści i można je zaklasyfikować jako duplicate content? Skoro tak, to ile można uzyskać za pomocą umieszczania unikalnej treści we własnym serwisie? Zróżnicowanie alt i title do jednego obrazka stanowi taką cegiełkę, która mówi o jakości serwisu i jako suma większej całości może pomóc znaleźć się witrynie wyżej w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe. Warto przecież pamiętać, że jedną z opcji wyszukiwania informacji w Google jest wyszukiwanie po grafice. Wtedy, poza tak zwaną mocą strony, wynikającą z pozyskanych linków zewnętrznych, to alt i title pomogą znaleźć się wyżej w tych wynikach.

Inne zagadnienie to powielanie opisów alt i title do różnych zdjęć. Tej kwestii tyczą się również ww. wskazania odnośnie duplicate content. Treść alternatywnych tekstów i tytułów każdego zoptymalizowanego obrazka zamieszczonego na stronie internetowej powinna być unikalna!

Podsumowanie - optymalizacja obrazków

Właściwa optymalizacja strony internetowej to punkt wyjścia do tego, żeby znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania Google. Znacznie łatwiej jest pozycjonować witrynę, która jest dobrze zoptymalizowana. Z kolei częścią dobrego SEO serwisu jest optymalizacja obrazków, która się w nim znajduje. Dlatego warto pilnować uzupełniania odpowiednich atrybutów każdego obrazka, który dodajesz do swojej strony. Bo dlaczego rezygnować z przewagi nad konkurencją, jaką można dzięki temu uzyskać?

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów