0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Paznokcie - co ich wygląd mówi o naszym zdrowiu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zadbane dłonie są niezwykle istotne, dlatego też tak często zwracamy uwagę na wygląd paznokci. Nierzadko jednak nie zdajemy sobie sprawy, że każde wybrzuszenie, wgłębienie czy przebarwienie może coś oznaczać. Płytka paznokcia bywa lustrem wielu schorzeń. Oczywiście, nie zawsze zmiany, jakie na niej występują, są groźne, jednak nie warto ich ignorować. Co paznokcie mówią o naszym stanie zdrowia?

Paznokcie i ich kolor

I nie chodzi tutaj o dobrze dobrany lakier do paznokci. Nietypowe przebarwienia mogą być sygnałem tego, że coś dzieje się w naszym organizmie. Zazwyczaj niepomalowane paznokcie są różowe. Gdy jednak stają się żółte, może to być sygnał, że coś dzieje się z naszą wątrobą, trzustką, nerkami, a nawet węzami chłonnymi. Z kolei blada, niemal biała płytka świadczyć może o niedoborze żelaza lub rozwijających się w organizmie grzybach. Na problemy z drogami oddechowymi wskazuje niebieskosine zabarwienie wokół tzw. obłoczka, czyli białej półkolistej plamki przy skórkach. Jeżeli jednak obok obłoczków paznokieć jest czerwony, może to sugerować choroby serca. Płytka paznokcia może być również brązowa. Czasami jest to po prostu wynik urazu mechanicznego, jednak takie zabarwienie może świadczyć również o problemach z tarczycą i nieodpowiednim odżywianiu. Nie tylko kolor płytki, lecz także skóry naokoło niej jest ważny. Jeśli jest ona zaczerwieniona, możliwe, że wskazuje to na problemy z tkanką łączną.

Uwaga!

Nie zawsze zabarwienie powinno nas martwić. Musimy mieć na uwadze, że żółte zabarwienie mogą powodować papierosy lub niektóre leki, a nawet… lakiery do paznokci. Niektóre z nich, jeżeli zapomnimy o odpowiedniej bazie, mogą odbarwić nasz paznokieć. Niebieskie zabarwienie z kolei może się pojawić w momencie, kiedy zmarzną nam dłonie.

Płytka paznokcia – co jeszcze można z niej wyczytać?

Nie tylko kolor jest istotny, zwracajmy też uwagę na kształt, fakturę, plamki i kierunek wzrostu paznokcia. Każdy z tych czynników może być istotny.

Problemem, który dotyczy wielu osób, są łamliwe, rozdwajające się paznokcie. O czym mogą świadczyć? Możesz mieć problemy z tarczycą lub niedobór witamin z grupy B. Łamliwość może być również związana ze złą pracą żołądka, czyli niedoborem kwasu solnego.

Uwaga!

Rozdwajające się paznokcie nie muszą być objawem choroby, ale używania nieodpowiedniego pilnika. Zrezygnuj z metalowego i zdecyduj się na szklany – ten najlepiej poradzi sobie z płytką i nie będzie jej rozrywał.


Niektóre paznokcie mają też pęknięcia wzdłuż płytki, które mogą oznaczać niedobór żelaza lub poprzeczne pęknięcia, które sugerują niedobór witamin z grupy B i wapnia. Twoje paznokcie pięknie błyszczą? Choć wygląda to bardzo dobrze, może być skutkiem chorób tarczycy. Białe plamki na płytce mogą być objawem choroby zapalnej.

Twoje paznokcie są wklęsłe? Może to być symptom zaburzeń hormonalnych lub niedokrwistości. Z kolei wypukła płytka może sugerować wady serca lub problemy z krążeniem krwi. Jeżeli końcówka rośnie ku górze, zbadaj krew, możesz mieć anemię. Taki kierunek może również być powodowany problemami z oddychaniem. W odwrotnej sytuacji, czyli jeśli paznokieć rośnie w dół, prawdopodobnie brakuje ci witamin z grupy B. Kiedy twoje paznokcie rosną także na boki, uzupełnij dietę o witaminę C.

Jeżeli twoje paznokcie robią się coraz grubsze, a ich kolor jest żółty, z kolei płytka jest matowa, możliwe, że dopadła cię grzybica. Nie można tego ignorować.

Z płytki paznokcia można czytać jak z książki. Jest ona źródłem wielu informacji o naszym zdrowiu. Warto więc przyglądać się jej i sprawdzać, czy się nie zmienia. Pamiętajmy, że czasami po prostu nasza płytka ma pewne odchylenia od normy i jeżeli zmiany mamy „od zawsze”, nie warto wpadać w panikę, kiedy dowiemy się, że może to być objawem choroby. Zwróćmy również uwagę na swoje ogólne samopoczucie i inne objawy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów