0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Windows 8 - pobierz i używaj go za darmo przez 270 dni

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Premiera systemu Windows 8 wywołała niemałe kontrowersje wśród potencjalnych klientów. Firma z Redmond obiecywała innowacyjny system i rzeczywiście dotrzymała słowa. Problem w tym, że świat najwyraźniej nie był gotowy na takie zmiany. W efekcie do dziś z najnowszego systemu korzysta zaledwie mniej niż 10% użytkowników. Dla porównania, z systemu Windows 7 korzysta około 45% użytkowników na całym świecie, natomiast na sędziwym już Windowsie XP wciąż pracuje około 30% osób – i nie przeszkadza tu nawet oficjalne zakończenie wsparcia związanego z pomocą techniczną czy aktualizacją bazy wirusów.Być może lekiem na problemy okaże się akcja pobierz Windows 8 za darmo - na 270 dni.

Windows 8 - wady

Co takiego odrzuciło potencjalnych klientów od najnowszej wersji? Generalnie podaje się dwie główne wady Windows 8, choć tych oczywiście można znaleźć więcej. Największe zastrzeżenia kierowane są do nowego kafelkowego interfejsu o nazwie Modern, który całkowicie zmienił sposób nawigacji. W założeniach miał być intuicyjny i łatwy w obsłudze, jednak ze względu na wieloletnie przyzwyczajenia klientów do poprzednich – tylko nieznacznie zmienianych – wersji, stał się na tyle dokuczliwy, że bardzo szybko powrócono do Windows 7. Na domiar złego, usunięto menu Start, które było nieodłącznym elementem kolejnych systemów od czasu Windows 95. W praktyce interfejs Windows 8 okazał się wygodny wyłącznie pod warunkiem korzystania z urządzeń mobilnych i rozwiązania dotykowego. Co więcej, nie trzeba było czekać na reakcję fanów, którzy sami rozwiązali problem braku menu Start – stworzyli specjalną wtyczkę uaktywniającą tę niezbędną funkcję.

Windows 8 - zalety

Nowy system to nie samo zło - Windows 8 ma także zalety. Jego największy problem polega właśnie na zbyt rewolucyjnych zmianach. Wystarczy jednak kilka godzin cierpliwości i testów, aby stwierdzić, że to obecnie najbardziej stabilny system Microsoftu, jaki istnieje na rynku. Oczywiście pod warunkiem, że posiadamy odpowiednio dobrą specyfikację komputera, gdyż instalacja na starszych urządzeniach pamiętających czasy Windowsa XP mija się z celem. Nie ulega wątpliwości, że jest szybszy od systemu Windows 7, a ponadto wcale nie posiada większych wymagań sprzętowych.

Warto tu wskazać dodatkowo poprawiony Menedżer Zadań, który zyskał nie tylko na przejrzystości, ale teraz zawiera również przydatne informacje oraz programy uruchamiające się wraz z systemem. Innowacją w temacie jest również zintegrowanie systemu ze Sklepem Windows (Microsoft Store) – pomysł pójścia w kierunku mobilnych systemów Android oraz iOS okazał się strzałem w dziesiątkę. Znacznie usprawnia to pracę, gdyż nie trzeba już tracić czasu na wyszukiwanie aplikacji w przeglądarkach – szybkie przejście do sklepu rozwiązuje problem niemal natychmiastowo. Znajdziemy tu m.in. przejrzysty podział na kategorie tematyczne, opinie i oceny użytkowników. Każdego dnia poszerzany jest asortyment, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie.

Po raz pierwszy Microsoft wprowadził również integrację systemu operacyjnego z chmurą OneDrive (dawniej SkyDrive), na której można przechowywać własne pliki i dokumenty. Przy pierwszym logowaniu możemy założyć konto e-mail w usłudze Outlook.com, lub skorzystać ze starego konta Hotmail. Warto również wspomnieć o dużej kompatybilności sterowników z systemem Windows 7. Większość z nich aktualizuje się automatycznie, przez co nie ma potrzeby tracenia czasu na ponowne szukanie i instalację programów.

Windows 8.1 – aktualizacja z wyraźnymi poprawkami

Firma z Redmond szybko doszła do wniosku, że podstawowa wersja Windows 8 nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Fala krytyki w Internecie w połączeniu z nikłym udziałem na rynku zaowocowały wydaniem aktualizacji Windows 8.1 – warto dodać, że dla użytkowników "ósemki" została udostępniona za darmo. Co nowego? Długo oczekiwany przycisk Start w lewym dolnym rogu ekranu, usprawnione wyszukiwanie plików w wielu lokalizacjach jednocześnie, ustawienie usługi OneDrive jako domyślne miejsce zapisu plików, usprawniona wersja Internet Explorer 11 czy możliwość dzielenia okienek w interfejsie Modern według potrzeb użytkowników. Wersja 8.1 na pierwszy rzut oka wprowadza wyłącznie kosmetyczne poprawki, jednak eliminuje najważniejsze niedociągnięcia podstawowej wersji.

Windows 8 za darmo przez 270 dni

Windows 8 kosztuje kilkaset złotych – różnice w cenie zależą od wersji użytkownika. Nie przeszkadza to jednak w wypróbowaniu najnowszej wersji całkowicie za darmo i legalnie. Microsoft udostępnił bowiem próbną wersję systemu Windows 8.1 Enterprise na 90 dni. Poniżej pokażemy jednak, jak całkowicie legalnie przedłużyć darmową licencję do 270 dni w kilku prostych krokach:

  • Przechodzimy na oficjalną stronę Microsoftu, gdzie pobieramy wersję testową systemu Windows 8.1 Enterprise z darmową licencją do 90 dni, a następnie instalujemy ją na dysku komputera. Należy podkreślić, że wersja ta nie potrzebuje klucza aktywacyjnego.
  • Po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu klikamy prawym przyciskiem myszy w przycisk Start znajdujący się w lewym dolnym rogu ekranu, wybieramy "Wiersz poleceń (administrator)", a następnie "Command Prompt (Admin)".
  • W nowym oknie wpisujemy polecenie slmgr /dlidzięki temu pojawi się komunikat z informacją o czasie pozostałym do wygaśnięcia licencji.
  • Jeśli dopiero co zainstalowaliśmy omawianą wersję systemu, to nie należy teraz przedłużać licencji. Najlepiej poczekać do jej zakończenia i odnowić w ciągu ostatnich godzin – w tym celu we wspomnianym akapit wyżej oknie wpisujemy komendę slmgr /rearm.
  • Akceptujemy klikając w przycisk OK, a następnie resetujemy komputer. Licencja zostanie odnowiona o kolejne 90 dni. Łącznie proces ten możemy powtórzyć dwukrotnie, dzięki czemu darmowa wersja Windows 8.1 Enterprise może być używana maksymalnie do 270 dni.
Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów