Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

Podatek dochodowy od aplikacji na smartfony

Z roku na rok smartfony coraz bardziej wypierają z rynku tradycyjne telefony komórkowe. Z faktu tego korzystają programiści, prześcigając się w tworzeniu coraz to nowych aplikacji, które mają ułatwić życie użytkownikom tego typu urządzeń mobilnych. Jeżeli pomysł się przyjmie, stworzony program może stanowić źródło zarobków, od których oczywiście należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych.

Stanowisko Ministerstwa Finansów

Kwestią, która może nurtować twórców aplikacji, jest kwalifikacja źródła uzyskiwanych przez nich przychodów - czy należy je traktować jako pozyskane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też ze zbycia praw majątkowych? Odpowiedź na to pytanie udzieliło Ministerstwo Finansów w jednym ze swoich wyjaśnień.

Jak czytamy, przychody twórców aplikacji na smartfony należy zaliczyć do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), czyli z praw majątkowych. Zdaniem Ministerstwa Finansów kwalifikacja ta dotyczy zarówno zawarcia umowy licencyjnej, jak i przychodów uzyskanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Zarobki uzyskane ze stworzonej aplikacji należy opodatkować według skali (18 proc. lub 32 proc.).

Jednak, jak pokazuje praktyka, sprawa nie jest aż tak oczywista - to, jak twórca aplikacji będzie musiał rozliczyć się z urzędem skarbowym zależy od firmy, z którą współpracuje.

Aplikacja dla AppStore czy Google Play?

Rynek aplikacji na smartfony został zdominowany praktycznie przez dwie firmy - App Store, sprzedający oprogramowanie dla iPhone’ów firmy Apple, oraz Google Play, obecny na telefonach z systemem Android. Oba te sklepy mają inny sposób współpracy z twórcami aplikacji, przez co inaczej powinno wyglądać rozliczenie przychodów uzyskanych z każdego nich.

Programista, który sprzedaje swój program za pośrednictwem App Store, w rzeczywistości udziela jej licencji na swoją aplikację, dostając za to odpowiednie wynagrodzenie. Firma ta zajmuje się całością dalszej dystrybucji programów i to ona płaci twórcy. W związku z powyższym w tym wypadku twórca powinien rozliczyć przychód z praw majątkowych, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Finansów.

Inaczej sytuacja wygląda przy sprzedaży aplikacji przez Google Play, który w rzeczywistości jest jedynie pośrednikiem między twórcą a nabywcą programu. Współpraca z tą firmą wymaga od programisty sporego zaangażowania (sam musi rozliczyć sprzedaż pod kątem księgowym i podatkowym), w związku z czym może okazać się, że konieczne będzie zarejestrowanie się i rozliczanie jako przedsiębiorca.

Jak wskazuje bowiem art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9

(np. stosunek służbowy, stosunek pracy, działalność wykonywana osobiście, najem etc.). Ważny jest zatem fakt wykonywania danych czynności w celach zarobkowych (niekoniecznie musi wystąpić przychód) oraz ich “organizacja”, czyli fakt, iż następują one po sobie i są powiązane.

Minister Finansów w swoim wyjaśnieniu nie odniósł się do obu tych wariantów, wskazując jedynie, iż zysk ze sprzedaży aplikacji na smartfony nie zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej zapisanych w art. 14 ust. 2 ustawy o PIT. Przypomniał jednocześnie, iż przychodem z działalności jest sprzedaż wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych.