0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Polscy muzycy znani za granicą - czy znasz ich twórczość?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Polskie przysłowie “cudze chwalicie, swego nie znacie” znane jest już od wielu lat i trzeba przyznać, że jest niezwykle uniwersalne i ponadczasowe. Okazuje się bowiem, że zespoły czy muzycy, którzy są mało znani w Polsce, za granicami kraju robią prawdziwą furorę. Polscy muzycy znani za granicą? Oto tylko niektórzy z nich - naprawdę warto poznać bliżej ich twórczość!

Polscy muzycy znani za granicą - Iza Lach

Iza Lach to dziewczyna, która już od dziecka wiedziała, że swoje życie chce związać z muzyką. Kiedy miała pięć lat, wygrała program Od przedszkola do Opola. W Polsce wydała dwie płyty, które zebrały pozytywne komentarze, ale nie odbiły się wielkim echem. Rok 2012 był wyjątkowo łaskawy dla Izy. To właśnie wtedy wygrała konkurs na remiks piosenki Snoop Doga. Snoop tak bardzo zachwycił się tym, co Lach zrobiła z jego piosenką, że ściągnął ją do Stanów. Tam nagrali cały album. Obecnie wokalistka przebywa dalej za oceanem, zapraszana jest na prestiżowe festiwale muzyczne (między innymi CMJ Music Marathon), a jej fani oczekują z niecierpliwością kolejnych płyt.

Pati Yang

Patrycja Hilton dorastała w trasie. 8 lat spędziła w trasie z zespołem Lady Pank, ponieważ jej mama związana była z Janem Borysewiczem. Kiedy skończyła 18 lat, nagrała własny album. Jednak jak przyznaje, w polskiej scenie muzycznej do końca się nie odnajduje. Radia nie chcą jej grać, bo jak tłumaczą, jej muzyka jest zbyt awangardowa. Jednocześnie rozgłośnie BBC promują te same piosenki jako pop.

Dlatego też Pati czuje się lepiej na wyspach. Rozwinęła tam skrzydła, tworząc muzykę do takich filmów jak: Buffallo Soldiers, Co z oczu, to z serca, Ocean's Eleven: Ryzykowna gra, Ocean's Twelve: Dogrywka. W Polsce grała jako support przed koncertem Depeche Mode. W wywiadach pytana o Polskę przyznaje jednak, że już od dłuższego czasu nie jest to jej dom, chociaż lubi bywać w Warszawie.

Skalpel

Skalpel to dwóch muzyków, którzy dzielą pasję do polskiego jazzu. Ich utwory to sample z jazzowych utworów z lat 50. i 60. Marcin Cichy i Igor Pudło zostali docenieni przez kultową brytyjską wytwórnię Ninja Tune, z którą podpisali kontrakt w 2004 roku. Wydają w niej tacy artyści, jak Bonobo, The Cinematic Orchestra czy The Herbaliser. Warto dodać, że Skalpel to do tej pory jedyny polski zespół w historii, który podpisał kontrakt z Ninja Tune. W 2006 roku zostali także docenieni przez rodzimych krytyków i otrzymali Paszport Polityki.

Polscy muzycy znani za granicą - Krzysztof Penderecki

Prawdziwy człowiek orkiestra, Penderecki jest i kompozytorem, i dyrygentem, i nauczycielem. Szanowany zarówno przez polskich muzyków, jak i zagranicznych. Jest autorem zupełnie nowego nurtu w polskiej muzyce awangardowej, zwanego sonoryzmem. Jego utwory Hymn Ofiarom Hiroszimy - tren, Polymorphia, De natura sonoris czy Pasja wg. świętego Łukasza  to prawdziwe kamienie milowe w muzyce symfonicznej.

Pełna niepokoju muzyka została także doceniona przez reżyserów, którzy chętnie wykorzystywali ją w swoich filmach - chociażby Andrzej Wajda w Katyniu czy Stanley Kubrick w Lśnieniu. Co ciekawe, Pendereckim interesują się także młodsi muzycy. Parę lat temu kompozytor odbył wspólną trasę z Aphex Twinem, nagrał także album z Johnnym Greenwoodem (Radiohead).

Behemoth

Behemoth i jego charyzmatyczny wokalista jeszcze do niedawna był w Polsce znany tylko prawdziwym fanom metalu. O dziwo, zaczęto o nim mówić w naszym kraju nie za sprawą nowego albumu czy prestiżowej muzycznej nagrody, ale z powodu romansu z Dodą. Media oszalały na punkcie tego, że królowa popu i zdeklarowany satanista mogą mieć wspólne tematy do rozmów. Ich miłość to już przeszłość, ale trzeba przyznać, że Behemoth wiele zawdzięcza Dodzie w kwestii popularności w Polsce.

Zespół jest bardzo szanowany za granicą, gra na największych festiwalach metalowych na świecie, a w Japonii ich płyty osiągają najwyższe wyniki sprzedaży. Inne zespoły, takie jak Metallica czy Slipknot mówią o Behemocie z szacunkiem i podziwem. I to już od wielu lat, bo zespól istnieje przecież od 1991 roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów