0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Praca z domu - jak urządzić domowe biuro?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Praca z domu to coraz częściej wybierana forma wykonywania obowiązków zawodowych. Z początku zarezerwowana dla freelenacerów, dziś popularna także wśród pracowników dużych korporacji. Przecież zamiast stać kilka godzin dziennie w korku, można już w tym samym czasie realizować swój harmonogram pracy na dany dzień. Wszystko wydaje się proste i przyjemne, należy jednak pamiętać o odpowiedniej organizacji. Nie tylko tej zawodowej, ale związanej z otoczeniem. W innym przypadku może się okazać, że praca z domu to prawdziwa udręka - również dla pozostałych domowników. Jak uniknąć chaosu i urządzić komfortowe, domowe biuro?

Praca z domu - zorganizuj przestrzeń

Domowe biuro najczęściej służy tylko jednej, maksymalnie dwóm osobom, dlatego nie trzeba tutaj brać pod uwagę organizacji pomieszczenia do przyjmowania gości lub klientów biznesowych. Tak naprawdę wystarczy dobrze zorganizowana i oddzielona od pozostałej części mieszkania przestrzeń, aby nic nie rozpraszało nas podczas pracy. W domkach jednorodzinnych właściciele często decydują się na zaadaptowanie poddasza czy parteru - chociaż wymaga to przemyślanego systemu wentylacji, zwłaszcza podczas upałów. Jednak w bloku, gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z bardziej ograniczoną przestrzenią, trzeba już bardziej postarać się o miejsce.

Jeżeli mamy możliwość, możemy zagospodarować oddzielny pokój - z daleka od kuchni lub salonu, w których najczęściej przebywają pozostali domownicy. Alternatywnie, przy mniejszej przestrzeni lub sporadycznej potrzebie korzystania z biura, można wydzielić na ten cel miejsce w sypialni bądź salonie. Dobrym rozwiązaniem jest także zabudowa loggii, jednak wiąże się to już z większym remontem i w większości przypadków - koniecznością docieplenia podłogi. Jednak efekt jest wart zachodu, ponieważ bez straty przestrzeni w mieszkaniu zyskujemy własne, perfekcyjnie doświetlone biuro.

Gdy już wybierzemy miejsce, należy zastanowić się nad użytecznością. Ogólnie mówiąc - w biurze powinny znajdować się tylko rzeczy biurowe, tak aby po skończonej pracy można było zamknąć za sobą drzwi i odpocząć. W kawalerkach czy niewielkich mieszkaniach drzwi można zastąpić przesuwnymi panelami z materiału bądź tworzyw sztucznych. Można także odgrodzić biuro przy pomocy dużego regału, kwiatów lub ruchomej ściany. Wszystko zależy od układu mieszkania i naszej inwencji twórczej. Jednak nie zaniedbujmy kwestii wykończenia, ponieważ komfort pracy odbija się na jej jakości. Praca z domu to także praca - pamiętajmy więc, aby w miarę możliwości nie używać domowego biura jako kolejnej części mieszkania. 

Meble do domowego biura

W biurze podstawą jest fotel i odpowiednio szerokie biurko. Katalogi wnętrzarskie kuszą nas coraz bardziej fantazyjnymi krzesłami biurowymi lub stylizowanymi siedziskami. Jednak nie dajmy się zwieźć kolorom i designerskim wykończeniom. Jakby nie patrzeć, przy biurku siedzimy przez dobre kilka godzin dziennie. Dlatego w trosce o komfort i przede wszystkim zdrowie kręgosłupa, powinniśmy wybrać porządny fotel biurowy. A jest w czym wybierać. Na rynku możemy znaleźć ogromny wybór - od tych w specjalnym, ergonomicznym kształcie, po minimalistyczne o podwyższonej odporności na zabrudzenia itd. Można także zamówić fotel o wybranej przez siebie tapicerce, dzięki czemu nie będzie odstawał wyglądem od stylu, w którym urządziliśmy mieszkanie. Warto także zwrócić uwagę na kółka - jeżeli mamy drewnianą podłogę, możemy potrzebować specjalnych kółek, zapobiegających rysowaniu się podłoża, lub dodatkowej podkładki pod biuro.

Wybór biurka jest mniej skomplikowany. Na rynku dostępne są gotowe blaty, do których można oddzielnie kupić nogi. W zależności od miejsca i upodobań, powinniśmy wybrać w miarę duże biurko, które pomieści klawiaturę, monitor i dokumenty. Jeżeli nie mamy odpowiedniej ilości przestrzeni, aby wstawić biurko, które pomieści urządzenia typu drukarka, czy skaner - zastanówmy się nad urządzeniami bezprzewodowymi. Wtedy możemy kupić mniejszy blat, a urządzenia schować np. na oddzielnych półkach w mieszkaniu. Przy większej przestrzeni, można skusić się na biurka w zestawie z szufladami oraz specjalnymi przegródkami na dokumenty - jednak warto mieć na uwadze komfort ich użytkowania. Czasami lepiej jest pomieścić wszystkie dokumenty w oddzielnej szafie lub na półce, niż za każdym razem uderzać kolanami o ponadprogramowy mebel pod blatem. Z drugiej strony musimy mieć na uwadze, że praca zdalna z domu wymaga perfekcyjnej organizacji, dlatego warto zaopatrzyć się segregatory, notatniki i kalendarz, a dodatkowe szuflady zawsze się przydadzą.

Organizacja i ozdoby w domowym biurze

Biuro domowe to coś więcej niż miejsce pracy. Ma ułatwić nam takie czynności, jak praca z domu,  dlatego powinno wyglądać estetycznie, tak aby przyjemnie było w nim przebywać. Unikajmy nadmiaru dodatków i ozdób, ponieważ bałagan przytłoczy nas i prędzej czy później będziemy mieć z tego powodu problemy. Dobrym patentem jest zmiana zasłon na rolety, a ciężkich dywanów na schludne panele podłogowe. W ten sposób łatwiej będzie utrzymać pomieszczenie w czystości, miejsce do pracy nie będzie też gromadzić tak dużo kurzu. Niestety, komputer i wszelkie urządzenia elektroniczne ściągają kurz, dlatego warto ograniczyć obecność tekstyliów do minimum.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów