Samochód osobowy zakupiony na fakturę VAT marża jako środek trwały

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Zakupiłem na fakturę VAT marżę samochód, którego, jak mi powiedziano w wydziale komunikacji, nie mam możliwości zarejestrować na firmę ze względu na to, że nie mam nadanego numeru KRS. Dlatego też samochód został zarejestrowany na mnie. Czy w takim układzie można go wprowadzić do firmy jako środek trwały? Czy będę mógł zaliczać do kosztów faktury za części do tego samochodu, np. za opony, naprawy i paliwo?  

Jacek, Kościelec

 

Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rzeczywiście nie może Pan zarejestrować samochodu na firmę. Nie wpływa to jednak na możliwość wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych - jest Pan jego właścicielem.

Na podstawie otrzymanej faktury VAT marża wprowadza Pan samochód do ewidencji środków trwałych. Przypominam, że od tego rodzaju faktury nie przysługuje odliczenie VAT. Wartość początkową (kwotę z faktury) można powiększyć o pozostałe koszty związane z przyjęciem samochodu do użytkowania np. koszt rejestracji pojazdu.

Po wprowadzeniu środka trwałego należy ustalić plan jego amortyzacji. Na tej podstawie co miesiąc odpisy amortyzacyjne będą uwzględniane jako pozostałe koszty w KPiR.

Pozostałe wydatki związane z bieżącym użytkowaniem pojazdu jak zakup opon, części, naprawy (ale nie powypadkowe) będzie Pan na bieżąco ujmował w kosztach oraz w rejestrze zakupu VAT, jeżeli przysługuje prawo do odliczenia. Zakup paliwa do tego pojazdu również będzie ujmowany w kosztach, z tym że czynni podatnicy VAT muszą pamiętać, że od zakupu paliwa do samochodu osobowego nie przysługuje odliczenie VAT, dlatego też należy je uwzględniać w kwocie brutto w KPiR.