0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Samodoskonalenie receptą na znalezienie dobrej pracy

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Chcesz znaleźć dobrą pracę, w której będziesz zarabiał odpowiednie pieniądze i realizował się zawodowo? Konkurencja na rynku jest duża, w związku z czym o swoje potrzeby trzeba po prostu zawalczyć, poprzez samodoskonalenie.

Znalezienie pracy nie jest w obecnych czasach dużym problemem. Gorzej jest, ze znalezieniem dobrze płatnej pracy, w której będziemy mogli realizować się zawodowo. Tego typu praca nie przyjdzie sama - konkurencja jest ogromna i na jedno stanowisko często aplikuje kilkadziesiąt osób. Warto móc się wśród nich wyróżnić i zwrócić uwagę rekruterów właśnie na siebie.

Zadaj sobie jedno ważne pytanie: co chcesz w życiu robić, czyli pierwsze kroki samodoskonalenia

A potem zacznij to robić. Znana kwestia z komedii Chłopaki nie płaczą Olafa Lubaszenki ma dość jasny przekaz. Niestety, teoria sobie, a praktyka najczęściej sobie. Odnalezienie swojej drogi zawodowej nie jest proste, szczególnie w młodym wieku, kiedy przychodzi nam przecież dokonywać w tej kwestii najważniejszych wyborów. Przed podjęciem decyzji zastanów się, co chciałbyś robić w przyszłości, czym się interesujesz i co sprawia ci przyjemność. Następnie postaraj się znaleźć zawód, w którym mógłbyś wykorzystać choć część z tych rzeczy. Optymalne jest wskazanie konkretnego stanowiska, które chcielibyśmy objąć, a następnie samodoskonalenie w tym kierunku.

Nie zbaczaj z kursu

Jeśli szczęśliwie udało ci się znaleźć stanowisko, które twoim zdaniem stworzone jest dla ciebie, połowa sukcesu za tobą. Następnym krokiem jest research związany z wymaganiami dotyczącymi pracy na tej pozycji. Sprawdź, czego oczekują pracodawcy od pracowników w tym zawodzie i co musisz jeszcze zrobić, aby je spełnić. Nie przejmuj się, jeśli części z nich nie jesteś w stanie zrealizować w tym momencie. Twój cel jest jasny, a określenie celów pobocznych do realizacji jest kolejną częścią planu. Teraz właśnie nad tym powinieneś się skupić. Samodoskonalenie to kolejne kroki do tego aby, sprostać tym wymaganiom.

Samodoskonalenie otwiera wiele furtek

Samodoskonalenie nie musi być przypisane tylko do jednej dziedziny. Jest wiele umiejętności, które przydadzą Ci się w każdej pracy. Podstawą w obecnych czasach jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego - niezależnie od rodzaju wymarzonego stanowiska, jest to rzecz, która cię nie ominie. Przydatne jest także posiadanie prawa jazdy. Jego brak w dzisiejszych czasach całkiem niepotrzebnie może ci zamknąć kilka furtek do zrobienia kariery. Z umiejętności, które mogą pomóc niemal na wszystkich stanowiskach na współczesnym rynku pracy, ważna jest też obsługa komputera i znajomość najprostszych programów i pakietów. W zależności od stanowiska wymagany poziom twojej wiedzy w tym aspekcie może być różny, ale podstawy przydają ci się wszędzie. Jeśli chodzi o wiedzę specjalistyczną, wszystko zależy od rodzaju zawodu, który jest twoim celem. Staraj się stopniowo niwelować te braki, które kategorycznie uniemożliwiają ci znalezienie pracy w wybranym zawodzie, przechodząc stopniowo do uzupełniania tych wymaganych w mniejszym stopniu.

Samodoskonalenie to udział w szkoleniach, konferencjach i wykładach

Certyfikaty ze szkoleń kierunkowych bądź dotyczących kompetencji miękkich mogą znacznie zwiększyć twoje szanse wśród konkurencji. Jeśli nie stać cię na udział w płatnych warsztatach, staraj się choć pojawiać na ogólnodostępnych konferencjach i wykładach, które mogą poszerzyć twoje horyzonty. Staraj się także ćwiczyć swoje umiejętności miękkie, takie jak komunikatywność, opanowanie czy umiejętności organizatorskie. Często kiedy pracodawca może wybrać spośród kilku podobnych kandydatów, decyduje się na tego, który zrobił na nim największe wrażenie. Nie odbieraj sobie szansy na dobrą pracę tylko z powodu ich braku. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na szkolenia płatne, kup książkę bądź znajdź odpowiednie materiały w internecie.

"Poszukujemy młodych energicznych osób zaraz po studiach, z pięcioletnim doświadczeniem"

Większość ogłoszeń o pracę, które znajdujesz w internecie, ma taki przekaz? Postaraj się im zatem sprostać! Doby co prawda nie wydłużysz, przy odrobinie zorganizowania i chęci dasz jednak radę zdobyć odpowiednie doświadczenia także podczas studiów. Rozejrzyj się i poszukaj takich możliwości. Angażuj się w studenckie wolontariaty bądź pomagaj organizacjom, które szukają wolontariuszy. Oprócz umiejętności praktycznych zdobędziesz też mnóstwo kontaktów, które mogą pomóc ci w dalszym rozwoju zawodowym. Staraj się sumiennie wykonywać powierzone zadania i pokaż, na co cię stać. Przy okazji pracy chciałbyś jednak zarobić kilka groszy? Poszukaj płatnych stażów lub praktyk w swoim zawodzie. Często stażyści, o ile odpowiednio się wykażą, mają szansę pozostać w danym przedsiębiorstwie na dłużej. Powodzenia!

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów