0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak zdobyć kapitał na studiach - sposoby finansowania własnego biznesu

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Studia to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Nie wszyscy rodzice jednak są w stanie pokryć koszty studiowania swojego dziecka. Dlatego warto rozglądnąć się za dodatkowym źródłem dochodów, który pozwoli pogodzić pracę ze studiowaniem. Warto też postawić na własny biznes na studiach. Zdobycie funduszy, które wesprą firmę na starcie wcale nie jest takie trudne. O to kilka możliwości, jak zdobyć kapitał na studiach z których warto skorzystać.

Jak zdobyć kapitał na studiach – program "Wsparcie w starcie"

Jedną z możliwości na pozyskanie kapitału jest skorzystanie z rządowego programu „Wsparcie w starcie”. O niskooprocentowane pożyczki bez wymaganego wkładu własnego na założenie działalności gospodarczej mogą ubiegać się studenci, absolwenci czy nawet osoby bezrobotne. Program daje możliwość otrzymania dofinansowania nawet do 99 tys. zł z okresem spłaty 7 lat i preferencyjnym oprocentowaniem w wysokości 0,44 proc. Pożyczkobiorcy mogą też skorzystać z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa. Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie jest finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Aby ubiegać się o wsparcie należy zwrócić się do instytucji współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, które pośredniczą w udzielaniu pożyczek. Aktualny spis instytucji współpracujących można znaleźć na stronie internetowej programu. 

Kredyt studencki czyli jak zdobyć kapitał na studiach

Kolejna możliwość to ubieganie się o kredyt studencki. Pożyczkę na preferencyjnych warunkach może wziąć każdy student, doktorant czy absolwent, niezależnie od rodzaju uczelni wyższej oraz trybu studiów. Warunkiem ubiegania się o kredyt jest potwierdzenie aktualnego statusu studenta, a maksymalny dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 2500 zł netto.Warto pamiętać, że przy kredytach studenckich istnieje limit wieku, ubiegać się o niego mogą osoby do 30 roku życia. Dużym plusem kredytu studenckiego jest to, że jego spłata jest odroczona w czasie, a kredyt należy spłacać dopiero po 2 latach od ukończenia studiów skorzy. Do tego czasu wszystkie odsetki od kredytu spłacane są przez państwo, wobec czego znacząco zmniejszają się koszty kredytu studenckiego w porównaniu z tradycyjnymi kredytami. Kredyt jest wypłacany w miesięcznych ratach przez cały okres trwania studiów (poza miesiącami wakacyjnymi). Warto pamiętać, że środki pozyskane z kredytu studenckiego wcale nie muszą być wydane na założenie własnej działalności gospodarczej, ale mogą pokryć koszty studiowania.

Akademickie biura karier

Warto również skorzystać z oferty działających przy uczelniach biur karier. Można tam znaleźć informacje o ofertach pracy, praktykach i stażach czy np. dostępnych stypendiach zagranicznych czy grantach dla studentów. Warto tez umówić się na rozmowę z akademickim doradcą zawodowym, który pomoże zrealizować pomysł na biznes na studiach. Pomoże również pozyskać fundusze czy znaleźć pracę, a także doradzi do kogo i gdzie należy się zgłosić, aby załatwić wszystkie potrzebne sprawy związane z założeniem własnej działalności. O pomoc można się też zwrócić do tzw. aniołów kariery, którzy pomogą na starcie określić ścieżkę kariery, znaleźć praktyki czy staże, stworzyć CV i list motywacyjny, a także pomogą przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych.

Start-upy

Na rynku powstaje coraz to więcej start-upów. Warto rozejrzeć się na uczelni, być może kolega ze studiów właśnie rozkręca własny start-up i jest otwarty na współpracę. Jeśli tak to warto zaoferować swoją pomoc. Jeśli współpraca będzie się układać pomyślnie to jest duża szansa na to, aby potem dołączyć na stale do zespołu. To także spora lekcja biznesu i nauka prowadzenia działalności, a także możliwość lepszego poznania rynku, co może w przyszłości zaprocentować podczas tworzeniu własnego biznesu. Start-up to też okazja do przetestowania różnych rozwiązań i zaproponowania własnych pomysłów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów