0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Szałwia i jej właściwości, które powinieneś znać

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Choć kojarzona jest głównie z płukaniem bolącego gardła i chorych dziąseł, pomaga w wielu innych dolegliwościach. Szałwia lekarska zdecydowanie powinna znaleźć się w każdym domu. Przekonaj się dlaczego!

Czym jest szałwia lekarska?

Szałwia jest krzewem z rodziny jasnotowatych. W południowej części Europy rośnie dziko, jednak ze względu na zdrowotne właściwości hoduje się ją w wielu innych rejonach. Od jego korzenia odchodzą zielono-srebrne liście oraz fioletowe kwiaty. Szałwia jest sadzona w ogródkach nie tylko ze względów leczniczych, lecz także ozdobnych.

Szałwia pomoże na ugryzienia

Ugryzienie owadów może powodować swędzenie, opuchliznę lub pieczenie. Aby złagodzić te dolegliwości, można zerwać klika listków, zgnieść je i przyłożyć do ukąszenia. Można też wycisnąć sok z liści, namoczyć w nim wacik i użyć takiego okładu jako środka łagodzącego.

Stany zapalane gardła i oczyszczanie płuc

Szałwia głównie kojarzy się z leczeniem bolącego gardła. Skojarzenie jest jak najbardziej poprawne - płukanie gardła lub picie naparu z szałwii lekarskiej łagodzi ból gardła. Może ona również pomóc w oczyszczeniu płuc z zalegającej flegmy. Jest to również ratunek podczas zapalenia zatok.

Czy szałwia pomoże karmiącym matkom?

Wiele matek, które karmiły piersią, po zakończeniu tego etapu miały problem z powstrzymaniem nadal wypływającego pokarmu. W tym przypadku również pomóc może szałwia lekarska, która może ograniczyć laktację. Wystarczy wypijać dziennie dwie filiżanki naparu z szałwii. Efekty powinny być widoczne już po tygodniu.

Szałwia na przeziębienie

Szałwia lekarska pomoże również podczas przeziębienia. Jeżeli mamy wrażenie, że dopadają nas niepokojące objawy, pojawia się gorączka, katar, bolą nas zatoki, nie zastanawiajmy się długo i sięgnijmy po szałwię. Przy okazji, jak już wspominaliśmy, działa wykrztuśnie i pomaga pozbyć się wydzieliny. Szałwia jest doskonałym lekiem na infekcje. Pamiętajmy jednak, że nie możemy traktować jej jako panaceum. Jeżeli dolegliwości się utrzymują, koniecznie wybierzmy się do lekarza.

Napar na poprawę trawienia

Szałwia przyśpiesza trawienie pokarmów. Poza tym łagodzi objawy niestrawności i pomaga pozbyć się wzdęć. Może również pomóc w zwiększeniu apetytu. Warto jednak pamiętać, że kluczowa w tym przypadku jest regularność. Herbatę należy pić systematycznie.

Popraw pamięć i koncentrację

Wśród wielu właściwości szałwii, warto wspomnieć również o dobrym działaniu na pamięć oraz koncentrację. Picie szałwii wspomaga pracę naszego mózgu. Jeżeli więc czujemy się rozkojarzeni, spróbujmy włączyć do swojej diety szałwię.

Szałwia na menstruację i menopauzę

Szałwia pomoże kobietom, które cierpią na silne bóle menstruacyjne. Może również przywołać spóźniającą się miesiączkę. W przypadku menopauzy z kolei zmniejsza nocną potliwość oraz uderzenia gorąca. Choćby z tego powody powinna trafić do każdej damskiej apteczki.

Pielęgnacja skóry i włosów

Szałwia nie tylko uleczy ciało, lecz także poprawi wygląd. Opóźni starzenie się skóry oraz pojawienie się zmarszczek. Przyśpieszy wzrost włosów, poprawi ich kondycję, nadaje kolor siwym włosom, zapobiegnie też łupieżowy.

Czym jest szałwia hiszpańska?

Ostatnimi czasu popularna stała się szałwia hiszpańska, a dokładniej jej nasiona zwane chia. Są one przede wszystkim źródłem wapnia i błonnika, dostarczają jednak wiele witamin i minerałów. Dzięki właściwościom stabilizującym poziom glukozy są polecane diabetykom.

Jak przechowywać szałwię?

Świeżą szałwię warto owinąć w wilgotny papier i włożyć do lodówki. Z kolei suszone zioła powinno się zamknąć w pojemniku o dobrej szczelności i przechowywać w miejscu, które jest zaciemnione oraz suche. Dzięki temu suszonej szałwii można używać nawet przez trzy lata.

Przeciwwskazania do stosowania szałwii

Szałwii nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią (które nie zamierzają tego przerywać), gdyż ze względu na swoje właściwości spożycie zioła może doprowadzić nawet do poronienia i - jak już wspominaliśmy wcześniej - zablokowania produkowania pokarmu. Szałwii nie powinny stosować również osoby chore na padaczkę oraz zażywające leki przeciwzakrzepowe.

Pamiętajmy, że choć szałwia ma wiele zdrowotnych właściwości, nie zastąpi wizyty u lekarza. Jeżeli nie czujemy się najlepiej, warto uczynić z szałwii jedynie dodatek do zaleconego leczenia.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów