0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

System WordPress - jak zlikwidować spam na blogu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

System WordPress to jeden z popularniejszych systemów zarządzania treścią, za którego pośrednictwem możesz stworzyć stronę WWW, czy prowadzić bloga. Prowadzenie bloga na WordPressie jest naprawdę proste i intuicyjne. Warto jednak od samego początku się zabezpieczyć, by na Twojej stronie WWW nie pojawiał się spam — czy to w komentarzach, czy też wysyłany przez formularz kontaktowy. Znacząco wpłynie to na Twój komfort pracy w WordPressie. Przedstawiamy rozwiązania, dzięki którym raz na zawsze pożegnasz się ze spamem na swojej stronie WWW! 

System WordPress - formularz kontaktowy 

Prowadząc stronę na WordPressie, bardzo często korzystamy z formularza kontaktowego. Umożliwia on szybki kontakt z nami. Najczęściej do tworzenia formularzy kontaktowych używana jest wtyczka Contact Form 7, którą warto dodatkowo zabezpieczyć przed niechcianymi wiadomościami. Jak to zrobić?

Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanizmu reCaptcha. To zabezpieczenie od Google, które chroni formularz przed wiadomościami rozsyłanymi przez boty. Tym samym na Twoją skrzynkę e-mail przestanie lądować spam. By zabezpieczyć formularz za pomocą reCaptcha v3, należy wygenerować na koncie Google klucz API i później wpisać go w ustawienia WordPressa. Kolejnym zadaniem jest zarejestrowanie do mechanizmu, w którym podajemy nazwę strony, rodzaj zabezpieczenia i akceptujemy warunki korzystania. W panelu WordPressa w dziale Formularze-Integracje wybierz Setup Integration i wklej wcześniej otrzymany klucz, a potem zapisz zmiany.

To świetny sposób na to, by nie rezygnować z wygody formularza kontaktowego, a jednocześnie chronić się przed spamem. 

Komentarze WordPress

Prowadząc bloga, bardzo często spotykamy się także ze spamem w komentarzach. Istnieje kilka sposobów, by sobie z tym poradzić. Po pierwsze możesz włączyć moderację komentarzy w WordPressie. Dzięki temu na stronie będą pojawiały się tylko te komentarze, które samodzielnie zatwierdzisz. Ma to sens, jeśli tych komentarzy nie jest szczególnie dużo. W przypadku, gdy Twój blog jest bardzo popularny, to rozwiązanie generuje wiele godzin dodatkowej pracy. Zamiast blokowania możesz wypróbować jedną z popularnych wtyczek antyspamowych: Akismet, Sucuri, czy AntiSpam Bee. Także do komentarzy możesz zastosować wspomnianą wcześniej weryfikację Google reCAPTCHA.

System WordPress - bezpieczeństwo

Warto pamiętać także o dobrych praktykach dotyczących bezpieczeństwa, by uniknąć spamu na swoim blogu. Tworząc swoją stronę WWW, miej na uwadze bezpieczeństwo już na etapie wyboru hostingu. Wybieraj zaufane usługi, w które zapewniają możliwość tworzenia kopii zapasowych oraz oferują wysoki poziom zabezpieczeń. Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać to regularna aktualizacja oprogramowania — zapewni to odpowiednie bezpieczeństwo Twojej stronie. Co jeszcze? Stosowanie certyfikatu SSL, używanie silnych haseł, wybór dwuetapowego uwierzytelniania, czy korzystanie ze wtyczek i motywów z repozytorium WordPressa i zaufanych źródeł.

Wystarczy zastosować podane rozwiązanie, by raz na zawsze zapomnieć o spamie na swoim blogu. Od teraz będziesz czytać komentarze i wiadomości od swoich czytelników, a nie od internetowych botów.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów