0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Wspólne konto po ślubie

Wielkość tekstu:

Zdarza się, że pary świeżo po ślubie decydują się na prowadzenie wspólnego konta bankowego. Jakie korzyści płyną z prowadzenia wspólnego konta? Czy zawsze się ono opłaca? Jak wspólne konto wpływa na zdolność kredytową?

Korzyści płynące z prowadzenia wspólnego konta

    Wspólny rachunek a opłaty za prowadzenie konta

Na początku należy zwrócić uwagę na to, że prowadzenie jednego konta zamiast dwóch indywidualnych, obniża koszty związane z rachunkiem. Założenie wspólnego konta nie oznacza również, że tylko jeden z małżonków otrzyma kartę płatniczą. Do nowego rachunku można przypisać nawet kilka kart płatniczych i dla każdej z nich ustalić osobny limit. Dość często banki oferują przywileje dla osób, które chcą prowadzić razem konto, na przykład mogą zaproponować zwolnienie z prowizji potrącanej za określone operacje. Co ważne, w ramach posiadania wspólnego konta można prowadzić dowolną liczbę rachunków - subkont, na których mogą być odkładane pieniądze na np. większe wydatki.

    Wspólny rachunek a zdolność kredytowa

Wspólne konto w dużej mierze wpływa na zdolność kredytową, para starająca się o kredyt np. na mieszkanie staje się bardziej wiarygodna finansowo.Powód tego jest bardzo prosty - co miesiąc na koncie sumują się wynagrodzenia obojga małżonków co ma znaczący wpływ na dużą przejrzystość finansową. Dlatego też, planując wydatek związany z kupnem własnego M4, warto prowadzić wspólne konto i wybrać korzystniejszą ofertę niż w przypadku indywidualnego wniosku o kredyt. Co ważne, jeden z małżonków nie może w tym czasie wziąć kredytu bez wiedzy drugiej osoby.

    Wspólny rachunek a budżet domowy

Wspólne konto znacznie pomoże zaplanować budżet domowy. Każda ze stron będzie miała wgląd do tego, ile pieniędzy idzie na opłacenie rachunków za prąd, wodę, gaz, śmieci, a ile na codzienne zakupy. Pozwoli to na bieżąco oceniać, czy nie wydajemy za dużo, czy możemy się starać obniżyć wysokość rachunków - słowem - para ma możliwość wspólnego optymalizowania poziomu wydatków. Ponadto, wspólne konto daje poczucie bezpieczeństwa w razie niezaplanowanych wydatków związanych np. z pobytem w szpitalu. Konto prowadzone razem jest również wygodnym wyjściem z uwagi na to, że żadna ze stron nie musi martwić się o przekroczenie salda.

Kiedy wspólne konto to zły pomysł

  Wspólne konto a różnica charakterów

Ty chcesz oszczędzać na nowe meble, a druga strona potrafi wydać połowę swojej pensji pod wpływem impulsu? Warto się wtedy zastanowić, czy wspólne konto nie stanie się kością niezgody. O ile para zdecyduje o wspólnym opłacaniu rachunków i bieżących wydatków, warto przemyśleć system dwa plus jeden. 2+1 to dwa indywidualne konta i jedno wspólne, przeznaczone właśnie na prowadzenie domowego budżetu. Dzięki temu, para będzie mogła wspólnie panować nad rachunkami, ale zachowa przy tym finansową niezależność.

   Wspólne konto i wspólne długi

Co w przypadku, gdy jeden z partnerów zadłużył się przed zawarciem związku małżeńskiego? Wówczas dług ten staje się wspólny. Nawet jeśli para ma do siebie zaufanie, warto rozważyć decyzję o rozdzielności majątkowej. Pomoże to w dużej mierze zabezpieczyć całą rodzinę przed skutkami niespłacenia zaległości w terminie. Komornik nie ma obowiązku sprawdzić, czy dług powstał z winy jednego z małżonków, dlatego też może zadecydować o zajęciu całego majątku małżeństwa. Drugiej stronie pozostaje tylko złożyć wniosek o zwolnienie konta z zajęcia komorniczego (w ciągu 1 miesiąca od zajęcia) i jeśli to nie przyniesie zamierzonego skutku, wystąpić na drogę sądową.

Prowadzenie wspólnego konta niesie za sobą wiele korzyści, jednak należy dokładnie przedyskutować tę sprawę z partnerem. Mimo zaufania do siebie, czasami dobrze jest zdecydować się na rozdzielność finansową.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów