0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zajady - jak z nimi walczyć? Poznaj domowe sposoby!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kąciki twoich ust pękły? To stan zapalny, który zwany jest zajadami. W miejscu pęknięć mogą pojawić się małe bąble, które wypełnione są płynem surowiczym. Kiedy po jakimś czasie zaczynają pękać, wydziela się z nich wspomniany płyn, tworząc nadżerkę. Kąciki ust bolą, nie możemy uśmiechać się, śmiać, jeść, a w dodatku wygląd tej części twarzy sprawia, że w ogóle nie mamy ochoty wychodzić z domu. Warto przeciwdziałać takim stanom zapalnym, ponieważ zignorowanie ich może doprowadzić do powstania blizn, a poprzedzać go będzie długi i bolesny dla naszych ust proces. Skąd biorą się zajady, czy opryszczka to to samo i jak walczyć ze stanem zapalnym? 

Zajady - skąd się biorą?

U niektórych ludzi zajady pojawiają się bardzo często, u innych z kolei prawie wcale. Skąd taka zależność? Jakie są przyczyny powstawania stanu zapalnego, podczas którego kąciki ust pękają?

Jedną z przyczyn zajadów są niedobory witamin, przede wszystkim witamin z grupy B, oraz żelaza. Niedostateczna ilość witaminy B2 w organizmie może najbardziej przyczyniać się do takiego stanu zapalnego, ponieważ dzięki niej funkcjonowanie błon śluzowych jest prawidłowe. Gdy więc jest jej niewiele, kąciki ust mogą pękać. Co może być powodem niedoboru? Zła dieta, przyjmowanie antybiotyków, biegunki czy przyjmowanie środków antykoncepcyjnych przez długi czas. Niedobór żelaza z kolei doprowadzić może do anemii, której jednym z objawów są właśnie zajady.

Przyczyną powstania stanu zapalnego może być również kuracja antybiotykowa. Podczas jej trwania, zwalczane są bakterie w przewodzie pokarmowym – niestety, nie tylko te szkodliwe. W związku z tym, jeżeli nie przyjmujemy osłon, nie zachodzi synteza witamin. Z tego właśnie  powodu wystąpić może niedobór witaminy B2.

Zajady mogą być również symptomem cukrzycy typu 1. Występują też u osób chorujących na anemię (jak już wspomniano, przez niedobór żelaza) oraz w przypadku niskiej odporności organizmu.

Do powstania zajadów możemy przyczynić się oczywiście sami, na przykład przez niewłaściwe i niedokładne dbanie o jamę ustną. Pamiętajmy, że jej pielęgnacja to nie tylko umycie zębów, lecz także języka oraz dbanie o dziąsła. Poza tym zwracajmy też uwagę na szczoteczkę do zębów. Nie powinniśmy używać jej dłużej niż przez 3 miesiące. Ważne jest również jej dokładne umycie po użyciu. Jeżeli pominiemy te kroki, narazimy się na wprowadzenie do ust grzybów i bakterii.

Nie oblizujmy ust, a jeżeli czujemy, że są suche, zastosujmy wazelinę lub pomadkę ochronną. W przeciwnym razie doprowadzimy do powstawania drobnoustrojów oraz drożdżaków. Od tego już bardzo niedaleko do stanu zapalnego.

Zajady mogą być również spowodowane niklem zawartym w sztućcach. Alergia sprzyja zapaleniu. Jak sprawdzić, czy nas dotyczy? Spróbujmy korzystać ze sztućców z odmiennego materiału lub przez jakiś czas z plastikowych, jednorazowych odpowiedników.

Zajady a opryszczka

Opryszczka wargowa i zajady bywają ze sobą mylone, warto jednak wiedzieć, że to nie jest to samo. O tym, czym są zajady już wiemy, przyjrzyjmy się więc bliżej opryszczce. Po pierwsze, jeszcze przed pojawieniem się na granicy ust i skóry małych pęcherzy z płynem surowiczym, skóra swędzi i piecze. Pęcherzyki szybko schną, a w ich miejscu pojawia się strup lub nadżerka, która może boleć. Opryszczka powodowana jest przez wirus HSV1 lub HSV2 i goi się znacznie szybciej niż zajad. W przeciwieństwie do niego właściwie nie zostaje po niej blizna, co może się zdarzyć w przypadku nieodpowiedniego leczenia pękniętych kącików ust.

Jak walczyć z zajadami?

Bardzo ważne w leczeniu zajadów jest odpowiednie przygotowanie. Nie wystarczy nałożyć preparatu na kąciki ust, warto zwalczyć również przyczyny, dzięki czemu zapobiegniemy nawracaniu stanu zapalnego.

Zacznijmy więc od naszych nawyków żywieniowych. Wielu z nas dzień zaczyna od kawy i nie jest to ostatnia kawa w ciągu dnia. Jeżeli zamierzamy pozbyć się zajadów, warto ograniczyć ilość tego napoju. Pamiętajmy, że choć smaczna i dodaje nam energii, przyczynia się również do wypłukania witamin z organizmu. Powinniśmy również wyeliminować z diety słodycze, które mogą powodować nagromadzenie się drobnoustrojów powodujących zajady. Unikajmy też spożywania pikantnych potraw. Podrażnią nasze usta i pęknięte kąciki, z pewnością więc nie ułatwią leczenia.

Kiedy nieco zmodyfikujemy nawyki, możemy zacząć konkretne leczenie zajadów. Po pierwsze przypomnijmy, że częstym powodem powstawania stanu zapalnego jest niedobór witaminy B2. Możemy więc nałożyć na pęknięty kącik mieszankę kremu i tabletki witaminy B2.

Ważne!

Choć mieszanka kremu i tabletki witaminy B2 jest skutecznym sposobem na pozbycie się zajadów, musimy pamiętać, że takie lekarstwo zabarwi naszą skórę na żółto. Dlatego też najlepiej jest używać tego preparatu na noc lub w sytuacjach, kiedy zostajemy w domu przez cały dzień.

 

Miejscowe nałożenie maści jest dobrym sposobem, warto jednak nie zapominać, że niedobór witamin w organizmie może powodować nawrót stanu zapalnego. Starajmy się więc wzbogacić naszą dietę o witaminy, szczególnie C i z grupy B (głównie B2).

Ważne!

Witamina C znajduje się m.in. w owocach takich jak kiwi, żurawina, cytrusy, owoce leśne, ananas i warzywach, np. szpinaku, pomidorach, natce pietruszki.

Witaminę B2 odnajdziemy m.in. w jajkach, wątróbce, kaszy jaglanej czy nabiale.

 

Na pęknięte kąciki można również nałożyć miód, który działa przeciwzapalnie. Jeżeli zmieszamy go z tranem, doskonale sprawdzi się jako lek na zajady.

Kolejnym sposobem jest przecięcie liścia aloesu i posmarowanie zajadu stroną, na której znajduje się sok. Niektórym osobom może pomóc również okład ze świeżego ogórka.

Pomocne w leczeniu są również drożdże, które powinno się zmieszać z odrobiną wody i nałożyć na pęknięcie. Drożdże są bogate w witaminy grupy B, dlatego też idealnie sprawdzą się w takim przypadku.

Niektórzy na zajady nakładają pastę na zębów, która przyśpiesza leczenie i wysusza.

Leczenie zajadów bywa długotrwałe. Pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem nie zrywać strupów, nie drapać miejsca ze stanem zapalnym i starać się go w ogóle nie dotykać. Jeżeli po zastosowaniu domowych sposobów, nic się nie zmienia, a zajady pojawiają się często, warto udać się do specjalisty i zbadać przyczynę takiego stanu rzeczy.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów