0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia

Walne zgromadzenie podejmuje w spółce liczne uchwały, przesądzające o działalności spółki, które nie zawsze są zgodne z prawem. Jak wygląda zatem powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

13 grudnia 2023

Prawo spółek

Zakaz rozporządzania udziałem w spółce przez wspólników

Zakaz rozporządzania udziałem w spółce to ograniczenie prawa wspólnika do swobodnego dysponowania swoim udziałem. Zakaz ten może wynikać z przepisów prawa lub z postanowień umowy spółki. Oto najważniejsze informacje o rozporządzaniu udziałami!

12 grudnia 2023

Prawo spółek

Podział spółki a prawo wspólników do informacji

Działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki prawa handlowego nie oznacza, że firma będzie działać zawsze w swojej pierwotnej formie. Możliwe są zarówno zmiany wspólników, jak i podział spółki. Czy wspólnicy mają prawo do informacji? Sprawdź!

8 grudnia 2023

Prawo spółek

Pomoc prawna z urzędu - czy przysługuje również przedsiębiorcom?

Przedsiębiorcy często obawiają się kosztów związanych z założeniem sprawy sądowej. Okazuje się jednak, że mają prawo otrzymać pomoc prawną. Z czym jednak wiąże się pomoc prawna z urzędu dla przedsiębiorcy? Jakie warunki musi spełnić? Sprawdź!

24 listopada 2023

Prawo spółek

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność przez firmy

Czy wiesz, że przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności dostępne jest dla osób fizycznych? Co jednak w momencie, kiedy występuje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność przez firmy? Dowiedz się jak ustalić cenę wykupu!

22 listopada 2023

Prawo spółek

Podatkowe skutki wniesienia wkładu do spółki cywilnej

Jakie są podatkowe skutki wniesienia wkładu do spółki cywilnej? Co może stanowić wkład oraz czy możliwe jest nie wnoszenie wkładu do spółki? Czy jest to obowiązkowe? Przeczytaj artkuł i dowiedz się, jakie obowiązki spoczywają na wspólniku spółki cywilnej!

20 listopada 2023

Prawo spółek

Wyłączenie wspólnika - kiedy może mieć zastosowanie?

W przypadku, gdy współpraca w spółce nie przebiega pomyślnie wyłączenie wspólnika może być jedyną możliwością dla potrzymania istnienia danej spółki. Czy wiesz, kiedy istnieje możliwość zastosowania takiego rozwiązania? Jak wyglądają procedury? Sprawdź!

9 listopada 2023

Prawo spółek

Likwidacja spółki z o.o. w systemie S24 - kiedy jest możliwa?

Likwidacja spółki z o.o. to proces, w którym spółka jest zamykana i wykreślana z rejestru przedsiębiorców. W artykule przedstawiamy czy likwidacja spółki z o.o. w systemie s24 jest przeznaczona dla wszystkich, czy tylko nieliczni mogą z niej skorzystać.

5 października 2023

Prawo spółek

Podział spółek kapitałowych i ich łączenie - formalności

Przedsiębiorcy coraz częściej przyjmują nowe rozwiązania w zakresie optymalizacji podatkowych celem uzyskania dodatkowych korzyści majątkowych. Czy wiesz jak przebiega podział spółek kapitałowych i ich łączenie? Jak wyglądają formalności? Sprawdź!

20 września 2023

Prawo spółek

Kapitał zapasowy - czym jest i do czego służy firmie?

Kapitał zapasowy jest składnikiem kapitału własnego spółki, przeznaczonym na pokrycie ewentualnych strat finansowych, czyli służy stabilizacji działalności przedsiębiorstwa. Przeczytaj tekst, by dowiedzieć się więcej o kapitale zapasowym.

13 września 2023

Prawo spółek

Spółka jawna - założenie i funkcjonowanie spółki (cz.6)

Spółka jawna działa pod swoją nazwą i podlega wpisowi do KRS. Spółka ta musi zostać zarejestrowana online. Przed tym jednak należy sporządzić umowę spółki. Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić aby założyć spółkę jawną i ile wynosi PCC!

4 września 2023

Prawo spółek

Zmiana statutu spółki akcyjnej - jak przebiega?

Zmiana statutu spółki akcyjnej przebiega w ściśle określony, formalny sposób, uwzględniając stosowne podjęcie uchwał przez zgromadzenie akcjonariuszy. Czy wiesz, jak przebiega proces zmiany statutu oraz jakie formalności należy spełnić? Wyjaśniamy!

31 sierpnia 2023

Prawo spółek

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej - czy można wyłączyć z niej wspólnika?

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki jawnej uregulowana jest w Kodeksie spółek handlowych. Jak kształtowana jest odpowiedzialność w spółce jawnej? Czy można z niej wyłączyć wspólnika? Jaka jest kolejność zaspokajania roszczeń? Omówiliśmy w artykule!

23 sierpnia 2023

Prawo spółek

W jaki sposób zachodzi podział zysku w spółce jawnej?

Jedną z możliwych form prowadzenia działalności w Polsce jest spółka jawna. Omawiamy czym jest taka spółka oraz na jakich zasadach zachodzi podział zysku w spółce jawnej. Czy ustalenia w tej kwestii są odgórne czy ma tu wpływ umowa spółki?

18 sierpnia 2023

Prawo spółek

Zawiadomienie o zgromadzeniu wspólników spółki z o.o. - zasady

Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. zawsze wiąże się z koniecznością odbywania zgromadzeń wspólników. Zawiadomienie o zgromadzeniu wspólników, jego forma i zasady, jest na tyle istotne, że zostało uregulowane w przepisach spółek handlowych.

10 sierpnia 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów