Poradnik Przedsiębiorcy

Co warto wiedzieć o pożyczkach?

Stanowią coraz bardziej popularną usługę finansową, a osób korzystających z ich wsparcia przybywa z każdym rokiem. W czasach, gdy życie na kredyt stało się normą, pożyczki stają się cennymi sojusznikami wielu Polaków. Co warto o nich wiedzieć? Co odróżnia pożyczkę od kredytu?

Dla wielu kredyt i pożyczka to niemal to samo. Różnica ta zaciera się w przypadku kredytów gotówkowych. Często ich minimalna wysokość zrównuje się z maksymalnymi kwotami pożyczek, stąd też wiele osób zaczęło stawiać znak równości między kredytem a pożyczką. Różnic jest jednak wiele. Wprawdzie wysokość zadłużenia przestaje mieć tu tak wielkie znaczenie, pozostaje jednak szereg regulacji prawnych. Kredyty podlegają specjalnym przepisom, a prawo bankowe ściśle reguluje zasady ich udzielania. Nawet najmniejszy kredyt można rozłożyć na wiele rat, a dług czas spłaty oznacza dla banku większy zysk z odsetek. Pożyczki, w odróżnieniu od kredytów, udzielane są nie przez banki, lecz przez instytucje finansowe. Świadczeniem takich usług może się zająć prywatna firma, która dostosuje się do podstawowych zasad kodeksu cywilnego. Wysokość oprocentowania, koszty prowizji – wszystko to pozostaje w gestii pożyczkodawcy. On też decyduje o maksymalnej wysokości pożyczki. Choć rozwiązania do 1000 złotych są tu najbardziej popularne, nie brak instytucji udzielających wsparcia finansowego nawet do 3 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie stałym klientom oferuje już Net Credit, którego pożyczki mogą się okazać skutecznym wsparciem w przypadku większych wydatków. Mniej formalności oraz krótszy termin spłaty pozwalający na ograniczenie kosztów to cechy, które najmocniej odróżniają pożyczkę od kredytu.

Internetowe pożyczki podbijają świat

Wielką zaletą pożyczek są ograniczone do minimum formalności, które pozwalają na połączenie bezpieczeństwa z szybkością obsługi klienta. Dzięki narzędziom i aplikacjom internetowym zaciąganie takich zobowiązań finansowych online staje się coraz bardziej popularne. Za co są one szczególnie cenione?

Choć szybkość rozpatrywania wniosku ma ogromne znaczenie, to nie krótki czas obsługi podbił serca klientów korzystających z takiego rozwiązania. Bezpieczeństwo oraz możliwość dokładnego przeanalizowania oferty to największe zalety internetowych pożyczek. Klienci takich firm, jak Net Credit, cenią sobie też możliwość samodzielnego sprawdzania kosztów takiej transakcji. Jest ona uzależniona od wysokości pożyczki oraz czasu jej trwania. Ponieważ firmy świadczące takie usługi online dbają o czytelność zasad, każdy otrzymuje wykaz wszystkich kosztów związanych z pożyczką. Efekt? Łatwiej jest uwzględnić spłatę zadłużenia w budżecie domowym, a tym samym – zapanować nad swymi wydatkami.

Choć pożyczki są równie bezpieczne jak bankowe kredyty, a ich wysokość coraz częściej zrównuje się z drobniejszymi kredytami gotówkowymi, zasady ich udzielania nadal pozostają znacznie uproszczone. To

ułatwienie dla tych, którym zależy na czasie i którzy cenią sobie finansową niezależność. Większa elastyczność oraz możliwość spłacenia zadłużenia w krótkim czasie sprawiają, że z pożyczek, szczególnie tych internetowych, Polacy korzystają coraz chętniej.