Poradnik Przedsiębiorcy

Co z Twoim OC po sprzedaniu samochodu?

Polacy chętnie kupują auta używane, dlatego raczej nie powinieneś mieć problemu ze sprzedażą pojazdu. Zanim jednak zaczniesz dopełniać formalności, sprawdź kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu. Dowiedz się, co się dzieje z polisą OC po zbyciu pojazdu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde zarejestrowane auto musi mieć wykupione ubezpieczenie komunikacyjne. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że przy sprzedaży pojazdu polisa będzie nadal ważna. Stąd wielu właścicieli zadaje sobie pytanie o to, co się dzieje z ubezpieczeniem – czy przechodzi na nabywcę czy przestaje obowiązywać?

Ubezpieczenie OC po sprzedaży auta – dwa warianty

Jeśli chodzi o zależność sprzedaż samochodu a OC, dostępne są dwa scenariusze:

  • nabywca korzysta z ważnego ubezpieczenia
  • kupujący decyduje się wykupić własną polisę.

Poinformuj ubezpieczyciela o sprzedaży auta

Sprzedaż samochodu wiąże się z dopełnieniem wielu formalności – nie ogranicza się wyłącznie do podpisania umowy. Koniecznością jest m.in. poinformowanie ubezpieczyciela o transakcji. Dlaczego to ważne? Jeśli nabywca zdecyduje się zachować OC, wówczas firma ubezpieczeniowa przeprowadzi rekalkulację składki – w oparciu o ryzyko związane z nowym właścicielem.

Kto wypowiada umowę OC?

W związku z tym, że polisa OC przypisana jest do samochodu, tylko nowy właściciel może dokonać wypowiedzenia umowy. W efekcie Ty – jako poprzedni właściciel – otrzymasz zwrot nadpłaconej składki proporcjonalnie do niewykorzystanego okresu ubezpieczenia.

Warto podkreślić, że wypowiedzenie umowy OC można złożyć w dowolnym momencie. Najważniejsze jest to, aby zachować ciągłość ochrony.

Ubezpieczenie OC przechodzi na nowy samochód?

Zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z poprzedniej polisy w przypadku chęci ubezpieczenia kolejnego auta? Niestety, nie ma takiej możliwości – ubezpieczenie wyliczane jest m.in. na podstawie danych dotyczących samochodu. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę takie aspekty jak np. rocznik, pojemność silnika, markę i model.

Jeżeli więc chcesz wykupić polisę, sprawdź tanie ubezpieczenie OC na Rankomat.pl. Szybko i wygodnie wyliczysz składkę i dowiesz się, gdzie możesz liczyć na ochronę na atrakcyjnych warunkach finansowych. Poświęcając zaledwie kilkanaście minut, masz szansę zaoszczędzić nawet do 50% - tyle może wynieść różnica między najdroższym a najtańszym ubezpieczeniem.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera.