Każdy przedsiębiorca, który wprowadza do obrotu produkty w opakowaniach lub opakowania jest zobowiązany do realizowania ustawowych obowiązków z nimi związanych. Do wyboru są dwie opcje:
- samodzielne rozliczanie wprowadzanych mas opakowań, lub
- skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanej firmy – organizacji odzysku opakowań.
W pierwszym podejściu cała odpowiedzialność spoczywa na Tobie – przedsiębiorcy. Musisz wyliczyć i zapłacić należną, wysoką, opłatę produktową. Musisz złożyć roczne sprawozdanie oraz wyliczyć opłatę na Publiczne Kampanie Edukacyjne. Co więcej – jeśli pomylisz się lub nie dopilnujesz terminów, musisz liczyć się z koniecznością korygowania danych i zapłacenia ewentualnych kar z tym związanych. Przy tej opcji będziesz musiał również poświęcić sporo czasu na przestudiowanie ustaw, pilnowanie zmian i nowelizacji oraz samodzielną walkę z dokumentacją.
Bezpieczniej, wygodniej i zdecydowanie taniej jest przekazać te obowiązki wyspecjalizowanej firmie, która odciąży Twój biznes i zapewni zgodność z przepisami – do organizacji odzysku opakowań. Jak wybrać organizację odzysku?
Jak wybrać organizację odzysku opakowań?
Czy masz do czynienia z odpowiednim partnerem?
Wybierz organizację, z którą współpracują nie tylko duże marki, ale również mali i średni przedsiębiorcy. Duże korporacje bardzo rygorystycznie podchodzą do wyboru organizacji z uwagi na dużą odpowiedzialność za nierzetelne wykonania obowiązków. Co ciekawe, mali i średni przedsiębiorcy jeszcze bardziej powinni przyjrzeć się firmie, której powierzają realizację obowiązków opakowaniowych. Nie zatrudniają sztabu prawników oraz ekspertów w dziedzinie prawa ochrony środowiska. Zaś wybór złej firmy będzie oddziaływał bezpośrednio na ich majątek.
Czy masz do czynienia z certyfikowaną organizacją?
Sprawna organizacja, to ucząca się organizacja. System ekozarządzania i audytu EMAS (ang. EcoManagement and Audit Scheme) to unijny system certyfikacji środowiskowej. Zarówno EMAS, jak również ISO 14001 potwierdzają zdolność do procesowego działania, pokazują, że organizacja dba o jakość świadczonych usług i dostosowuje się do wymogów otoczenia.
Czy organizacja na pewno zrealizuje obowiązki?
Zweryfikuj treść umowy i upewnij się, że jej zapisy potwierdzają, że organizacja zrealizuje ustawowe obowiązki przedsiębiorcy w zakresie wprowadzanych do obrotu produktów w opakowaniach lub opakowań, czyli:
przejmie od przedsiębiorcy obowiązek zapewnienia ustawowych poziomów recyklingu opakowań, które wprowadza on do obrotu na terytorium kraju,
sfinansuje działania w ramach, w imieniu przedsiębiorcy, w ramach Publicznych Kampanii Edukacyjnych,
przygotuje i złoży, w imieniu przedsiębiorcy, sprawozdanie do Urzędu Marszałkowskiego za wprowadzone do obrotu opakowania.
Więcej niż opakowania
Dobra organizacja to taka, która przejmie od przedsiębiorcy nie tylko obowiązki w zakresie opakowań, ale również obowiązki:
za wprowadzane do obrotu przez przedsiębiorcę produkty (opony, oleje, substancje smarowe),
za wprowadzane do obrotu przez przedsiębiorcę baterie i akumulatory,
za wprowadzany do obrotu przez przedsiębiorcę sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Warto zweryfikować kompleksowość świadczonych przez organizację usług. Przekazując obowiązki w jednym miejscu, oszczędzasz czas i masz pewność, że otrzymasz najlepszą możliwą ofertę.
Możliwość zawarcia umowy online
Mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy docenią wygodę, którą daje wygenerowanie umowy online. Wybierz taką organizację, która udostępnia możliwość wygenerowania umowy online na swojej stronie.
Dzielenie się wiedzą
Organizacja, która dzieli się wiedzą, to organizacja, która poważnie traktuje swoich klientów. Sprawdź, czy organizacja odzysku udostępnia materiały edukacyjne (np. Baza wiedzy) i czy oferuje możliwość uczestnictwa w cyklicznych szkoleniach i webinariach. Nawet jeśli przekazujesz realizację obowiązków opakowaniowych do organizacji odzysku, warto być na bieżąco z aktualnymi przepisami.
Jakie obowiązki przejmuje organizacja odzysku opakowań?
Przekazanie obowiązków opakowaniowych do organizacji odzysku można porównać do wyboru platformy sklepowej. Możesz zbudować sklep od podstaw, samodzielnie. Poświęcisz sporo pracy, a uzyskanie oczekiwanego efektu w krótkim czasie będzie trudne i, co gorsza, drogie. Możesz także skorzystać z gotowego rozwiązania, w którym wszystkie mechanizmy są już gotowe, a do Ciebie należy jedynie wprowadzenie produktów i skupienie się na tym, co naprawdę ważne – promocji i rozwoju firmy.
Organizacja Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA S.A. przejmuje od przedsiębiorcy następujące obowiązki:
- Zapewnia ustawowe poziomy recyklingu opakowań, które przedsiębiorca wprowadził do obrotu w roku kalendarzowym.
- W związku z powyższym – zastępuje opłatę produktową opłatą za podpisywaną z organizacją umowę.
- Finansuje proekologiczne działania w ramach Publicznych Kampanii Edukacyjnych.
- Składa, w wymaganym ustawą terminie, sprawozdanie roczne za wprowadzone przez przedsiębiorcę do obrotu opakowania.
- Pilnuje zmian w ustawach, rozporządzeniach i na bieżąco dostosowuje się do ich treści.
Podmioty dokonują wpisu do rejestru BDO drogą elektroniczną i mają obowiązek wnieść opłatę rejestrową oraz wymagane ustawą załączniki. Po poprawnej rejestracji każdy podmiot otrzymuje indywidualny numer rejestrowy.
Jak przekazać obowiązki opakowaniowe do Organizacji Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA S.A.?
Obowiązki wprowadzającego produkty w opakowaniach przekażesz do Organizacji Odzysku Opakowań TOM-DOLEKO-EKOLA online:
- Przejdź do kalkulatora umowy na stronie: https://tomoo.pl/kalkulator/
- Odpowiedz na pytanie i podaj masy opakowań, które wprowadzasz do obrotu. Pamiętaj o wpisaniu kodu rabatowego: WFBDO22
- Przejdź dalej – podaj dane firmy i zapoznaj się z propozycją umowy.
- Zaakceptuj i opłać umowę.
Gratulacje! Właśnie rozpoczynasz współpracę z najbardziej internetową organizacją odzysku opakowań w Polsce!
Artykuł sponsorowany