Poradnik Przedsiębiorcy

Dlaczego backupowanie danych jest tak ważne?

Na co dzień przetwarzamy na różnych urządzeniach ogromne ilości danych i do większości z nas w dalszym ciągu nie dochodzi myśl, że sprzęt może przestać działać, a dane mogą być trudne do odzyskania. Świadomość konieczności tworzenia kopii zapasowych stale rośnie, co jest szczególnie ważne w firmach, w przypadku których utrata danych może komplikować prowadzenie działalności gospodarczej.

Dlaczego backup jest tak ważny?

Jeśli posiadasz na swoim urządzeniu mało istotne zdjęcia i pliki, które po prostu nie mają dla ciebie większego znaczenia, to być może utrata danych nie będzie tak dotkliwa. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy chodzi o dane firmowe. Wówczas sytuacja może spowodować nawet bankructwo przedsiębiorstwa. Jeśli przy okazji mamy do czynienia z kradzieżą danych, to może to doprowadzić nawet do miliardowych strat, które wynikać będą z nałożonych kar i z utraty zaufania ze strony klientów.

Dlatego w przypadku przedsiębiorstw wciąż rośnie zainteresowanie kwestią bezpieczeństwa danych. Z badania przeprowadzonego przez Computerworld wynika, że dla 82 proc. firm głównym zadaniem związanym z ochroną danych jest budowanie odporności organizacji na działania cyberprzestępców.

Kwestie bezpieczeństwa danych to szerokie zagadnienie, do którego należy podejść z różnych stron. Po pierwsze trzeba wspomnieć o bezpieczeństwie informacji przesyłanych pomiędzy użytkownikami a stroną WWW. Ta kwestia w większości przypadków jest rozwiązana przez zastosowanie certyfikatu SSL, czyli bezpiecznego połączenia. Jest to promowane od lat – przeglądarki oznaczają strony bez SSL jako niezabezpieczone. Firmy wdrażają też rozwiązania, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo serwerów VPS i innych urządzeń, na których zapisane są istotne pliki. Przedsiębiorstwa są też coraz bardziej świadome konieczności dbania o bezpieczeństwo kopii zapasowych. Wiedzą, że typowym dla ataków ransomware działaniem jest wyszukiwanie kopii zapasowych i ich neutralizacja. Tylko wtedy taki atak może się powieść. Firma powinna być na to przygotowana.

Czy Polacy tworzą kopie zapasowe?

Ze wspomnianego już badania Computerworld możesz się wiele dowiedzieć na temat tego, jak przedsiębiorstwa w Polsce wykonują kopie zapasowe. Przedstawicieli małych i średnich firm, a także korporacji pytano o to, jak często tworzą kopie zapasowe? Najczęściej robią to raz dziennie – takiej odpowiedzi udzieliło 57 proc. przedstawicieli małych i średnich firm i 58 proc. ankietowanych z korporacji. 20 proc. badanych twierdzi, że w ich firmach kopie zapasowe są przeprowadzane kilka razy dziennie. 10 proc. respondentów wskazało nawet, że backup jest wykonywany w trybie ciągłym.

Firmy tworzą kopie zapasowe, ale czy wiedzą, jak działać, kiedy rzeczywiście będą musiały z nich skorzystać? Ze wspomnianego badania wynika, że 62 proc. organizacji przeprowadza testy procedur odzyskiwania danych. 41 proc. badanych dokonuje testów ich poprawności kilka razy do roku. 28 proc. takie testy wykonuje raz na miesiąc. 60 proc. badanych zadeklarowało, że backup w ich firmach jest tworzony na kilku nośnikach. Biorąc pod uwagę najważniejsze funkcje i parametry rozwiązań do backupu, dla 63 proc. badanych kluczowe znaczenie ma kwestia przywrócenia danych po awarii.

Oprogramowanie do backupu

Obecnie firmy mają do dyspozycji wiele rozwiązań, które automatyzują kwestię tworzenia kopii zapasowych. Przykładem jest Acronis Backup. Jest to narzędzie, dzięki któremu kopie danych przechowywane są w bezpiecznej chmurze – pliki z backupu możesz odzyskać nawet w kilkanaście sekund. Możesz wybrać różne typy harmonogramów tworzenia kopii, w tym przyrostowe, pełne, niestandardowe – rozwiązanie można dopasować do swoich potrzeb. Do Acronis Backup możesz podłączyć nieograniczoną ilość urządzeń.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera