Poradnik Przedsiębiorcy

e-Faktury coraz bliżej – MF udostępniło roboczą wersję struktury

Termin wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur jest coraz bliższy, w związku z tym Ministerstwo Finansów udostępniło strukturę logiczną e-Faktury w wersji roboczej. Sprawdziliśmy, gdzie możesz zapoznać się z dokumentami przedstawiającymi sposób wypełniania struktury FA_VAT.

Zmiany w fakturowaniu, czyli e-Faktury

Faktura ustrukturyzowana nie jest jeszcze znana wszystkim przedsiębiorcom, jednak zmieni się to już wkrótce, bowiem rząd pracuje nad wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że system teleinformatyczny wejdzie w życie od 1 października 2021 roku, przy czym przez pierwsze trzy miesiące potrwa jego pilotaż przeprowadzony z biznesem.

Wszystkim przedsiębiorcom dostęp do KSeF zostanie nadany od 1 stycznia 2022 roku.

Stosowanie e-faktury w 2022 roku będzie dobrowolne, natomiast od 2023 roku wystawianie faktur ustrukturyzowanych będzie obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców.

Robocza struktura logiczna e-Faktury

Obecnie Ministerstwo Finansów wprowadziło roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury, której celem jest przystosowanie systemów informatycznych odpowiedzialnych za wdrożenie zmian w zakresie fakturowania.

Udostępniona wersja struktury logicznej zawiera wszelkie poprawki, które zostały zgłoszone w trakcie konsultacji podatkowych z biznesem.

Materiały w zakresie przykładowej struktury FA_VAT oraz innych zestawów dokumentów przedstawiających sposób wypełniania e-Faktury dostępne są na rządowej stronie https://www.gov.pl.

Ministerstwo Finansów planuje także wdrożenie anglojęzycznej wersji systemu teleinformatycznego i w tym zakresie także zostały udostępnione materiały pomocnicze.