0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Energia z fotowoltaiki dla biznesu - własny prąd w firmie

Wielkość tekstu:

Wysokie ceny energii elektrycznej i gazu to w 2022 roku poważny problem wielu branż. Sposobem na ograniczenie kosztów jest montaż fotowoltaiki, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Własny prąd w firmie to nie tylko oszczędność, ale i krok w stronę ekologii. Co warto wiedzieć przed inwestycją w instalację fotowoltaiczną, by zyskać jak najwięcej?

Przyczyny drastycznego wzrostu cen prądu w 2022 roku są złożone i nie da się ich sprowadzić do podwyższonej opłaty klimatycznej. Choć koszt emisji jednej tony CO2 wzrósł z 20 euro (jesień 2021) do przeszło 90 euro, jest to wciąż jedynie ok. 20% całkowitej ceny energii elektrycznej. Inne czynniki, które wywindowały ceny prądu dla firm nawet o kilkaset procent, to m.in. koszt węgla, zwiększone zapotrzebowanie na prąd, cena gazu ziemnego i paliw na rynku światowym czy w końcu inflacja. Wysokie ceny prądu na giełdach można jednak zrównoważyć własnym prądem z fotowoltaiki, produkowanym ekologicznie ze słońca.

 

Instalacja fotowoltaiczna w firmie – sposób na dużą oszczędność

Wzrost hurtowych cen prądu na giełdzie dotyka najmocniej przedsiębiorstwa, samorządy i instytucje niepodlegające regulacjom Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Wynika to z faktu, że sprzedawcy prądu w Polsce nie muszą uzgadniać zmian taryf na energię czynną z URE, a zatem mogą dostosować je do warunków rynkowych. Te są wyjątkowo niekorzystne, a skutkiem tego jest podwyżka prądu dla firm o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. To zmiany, których w wielu przypadkach nie da się pokryć podniesieniem cen produktów i usług czy obniżeniem wydatków w innych sektorach działalności.

Aby zobrazować skalę problemu, wystarczy porównać ceny 1 MWh w listopadzie 2020 i rok później. W 2020 roku cena za 1 MWh wynosiła 242 zł, a już po dwunastu miesiącach wzrosła do 460 zł. Jeszcze gorzej sytuacja wyglądała w grudniu 2021, gdy ceny prądu na giełdzie sięgały 712 zł (16 grudnia 2021) czy nawet 1200 zł (12 grudnia 2021). Tak gwałtowne zmiany podyktowane są oczywiście niepokojem na rynku paliw, dlatego oszacowanie przyszłych cen prądu jest utrudnione.

Uniezależnieniem od tych wahań jest w dużym stopniu własna instalacja fotowoltaiczna, zasilająca firmę w prąd i ciepło. Dobrze dobrana fotowoltaika jest w stanie ograniczyć rachunki za prąd nawet o 90%. W odróżnieniu od gospodarstw domowych, większość firm i zakładów zużywa energię elektryczną głównie w ciągu dnia, czyli wtedy, gdy panele PV ją produkują. Dzięki temu łatwo zwiększyć autokonsumpcję, bez której trudno wyobrazić sobie przyszłość energii odnawialnej ze słońca.

Fotowoltaika w biznesie – jak szybko się zwróci?

Z zalet fotowoltaiki korzystają już na szeroką skalę zakłady produkcyjne i gospodarstwa rolnicze, ale możliwości są znacznie większe. Liczba branż wykorzystujących instalacje fotowoltaiczne jest coraz większa, a powodem jest w dużej mierze szybki zwrot z inwestycji. Już w wyliczeniach z 2021 roku okres zwrotu szacowany był na 5-8 lat, a po podwyżce cen prądu amortyzacja może znacznie się skrócić. Biorąc pod uwagę, że żywotność paneli fotowoltaicznych oraz innych elementów instalacji wynosi przynajmniej 25 lat, przez większość czasu energia produkowana ze słońca będzie niemal całkiem darmowa.

 

W wyliczeniach warto uwzględnić nie tylko koszt prądu, ale i ogrzewania. Odpowiednio dobrana moc elektrowni słonecznej może posłużyć również do zasilenia wysokowydajnej pompy ciepła, która zastąpi kocioł węglowy lub gazowy. Taka zamiana pozwoli uniezależnić się przy okazji od wzrostu cen paliw, który w 2022 jest wyjątkowo wyraźny. W niektórych miastach ceny gazu dla firm i instytucji poszybowały w górę o blisko 1000%. Ogrzewanie pompą ciepła zasilaną fotowoltaiką jest nie tylko pewne, ale i korzystniejsze dla środowiska. Zwłaszcza w porównaniu z węglem, nawet tym reklamowanym jako „eko”.

Pompy ciepła od OZE Biomar z gwarancją do 10 lat, pełną opieką producenta i montażem w cenie

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w firmie

Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest dofinansowanie, które można uzyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przyznawane jest ono firmom i wynosi od 70 do 85 proc. Może wynieść jednorazowo nawet kilka milionów złotych. Dotacja skierowana jest do przedsiębiorców decydujących się na instalacje o mocy większej niż 50 kWp. Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 50 kWp wymaga złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, ale koniec końców jest to bardzo opłacalna inwestycja. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu formalności do minimum, wybierz inwestycję o mocy do 50 kWp.

Warto pamiętać, że odpis amortyzacyjny fotowoltaiki, jako środka trwałego, stanowi koszt uzyskania przychodu, dlatego pozwala osiągnąć korzyści podatkowe dzięki skorzystaniu z tzw. tarczy podatkowej. Najczęstszym jednak sposobem finansowania fotowoltaiki przez przedsiębiorców jest leasing. Instalacja fotowoltaiczna w leasingu nie wymaga angażowania środków własnych firmy a miesięczną ratę leasingową w całości ujmuje się w kosztach firmy, obniżając obciążenia podatkowe. Obecne, bardzo wysokie ceny energii elektrycznej dla firm powodują, że finansowanie zakupu fotowoltaiki leasingiem jest niezwykle opłacalne. W większości przypadków miesięczna rata leasingowa za fotowoltaikę jest niższa niż dotychczasowy rachunek za prąd.

Rozliczanie prądu z fotowoltaiki w firmie

Obecnie w Polsce przedsiębiorcy mogą rozliczać energię wyprodukowaną z fotowoltaiki w oparciu o tzw. system opustów (net metering). Pozwala on firmom korzystać z fotowoltaiki na takich samych zasadach, jak rozliczani są klienci indywidualni. System opustów oznacza, że nadwyżki niewykorzystanego w firmie prądu nie są odsprzedawane, a „odkładane” i można z nich skorzystać w przyszłości, np. w godzinach wieczornych i/lub okresach o niższym nasłonecznieniu. Sieć przesyłowa pełni więc niejako rolę darmowego magazynu energii. Oczywiście sprzedawcy pobierają prowizję, która wynosi 20% wielkości oddanej nadwyżki dla instalacji o mocy do 10 kWp oraz 30% w przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kWp. Taki system bezgotówkowego rozliczania energii elektrycznej jest bardzo opłacalny i jest wybierany przez większość firm, które zdecydowały się przejść na zieloną energię.

Rozliczenie w ramach opustów odbywa się w okresie rocznym. System opustów pozwala bowiem na zgromadzenie zapasu energii latem, gdy produkcja prądu ze słońca jest największa. Te odłożone kilowatogodziny można wykorzystać zimą, nocą lub podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Od kwietnia 2022 roku, system opustów w Polsce zostanie zastąpiony nowym, równie korzystnym dla przedsiębiorców systemem rozliczeń - net billing. 

Fotowoltaika w firmie w 2022 roku

Możliwości przestarzałej sieci przesyłowej w Polsce są ograniczone. Zbyt duża liczba podłączonych mikroinstalacji mogłaby prowadzić do czasowego lokalnego przeciążenia sieci. Skutkuje to nadmiernym wzrostem napięcia i może być groźne dla domowych urządzeń. Jak tego uniknąć? Jednym z głównych celów Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest zachęta do zwiększenia autokonsumpcji energii produkowanej z fotowoltaiki, czego narzędziem ma być net-billing, czyli system wartościowego rozliczania nadwyżek energii. W przypadku firm jest to bardzo korzystne, bo zdecydowana większość branż działa w godzinach pomiędzy 8 a 17, czyli wówczas, gdy produkcja energii ze słońca jest największa. Konsumpcja zielonej energii w czasie rzeczywistym zwiększa opłacalność inwestycji. Zachęta do zwiększenia poziomu autokonsumpcji to nie jedyna korzyść nowego systemu rozliczeń. Zmiana systemu otwiera przedsiębiorcom możliwość bezpośredniego uczestnictwa w rynku energii i czerpania dodatkowych korzyści ze sprzedaży nadwyżek wyprodukowanej ekologicznej energii z OZE. Przedsiębiorca będzie mógł odsprzedać nadwyżkę energii wg cen giełdowych po średniej cenie z miesiąca poprzedniego lub negocjować wysokość stawki z wybranym sprzedawcą energii elektrycznej. Przy obecnych, bardzo wysokich cenach energii na Towarowej Giełdzie Energii, rozwiązanie to jest niezwykle korzystne dla przedsiębiorcy.

Zapytaj o fotowoltaikę dla firmy z odkupem energii i kompensacją mocy biernej 

Planując inwestycję w 2022 roku warto również rozważyć zakup magazynu energii. Przechowywanie prądu w akumulatorach pozwala wykorzystać go po zmroku lub w momentach niedostatecznego nasłonecznienia. Dodatkowo stanowi zabezpieczenie na wypadek czasowych przerw w dostawie prądu, które w przyszłości mogą stać się częstsze. Wymagany jest wówczas inwerter hybrydowy, który rozdziela wyprodukowany prąd pomiędzy instalacją elektryczną przedsiębiorstwa, magazynem energii i siecią przesyłową.

Artykuł sponsorowany, tekst partnera

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów