Poradnik Przedsiębiorcy

Firma faktoringowa – jaką wybrać, aby pozyskać szybkie i bezpieczne finansowanie

Faktoring to coraz częściej wybierane rozwiązanie, zwłaszcza przez małe i średnie firmy. Główną zaletą tej usługi jest ekspresowe uzyskanie finansowania działalności, co pozwala zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. Bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniej firmy faktoringowej. 

Faktoring to świetne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Małe i średnie firmy, w tym szczególnie jednoosobowe działalności gospodarcze, są często narażone na problemy z płynnością finansową. Już jedna nieuregulowana faktura może spowodować trudności związane na przykład z opłaceniem pensji pracowników lub zakupem potrzebnych materiałów do realizacji zlecenia. Efektem utraty płynności finansowej w ostateczności jest nawet bankructwo. Właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się na faktoring, czyli rozwiązanie umożliwiające uzyskanie szybkiego finansowania dla firmy. 

Jak w praktyce działa faktoring należności?

Przedsiębiorca (faktorant) przekazuje faktorowi, czyli firmie udzielającej finansowania, nieprzeterminowane faktury z odroczonym terminem płatności. Firma faktoringowa przelewa środki z faktury na konto przedsiębiorcy nawet w kilka minut od zgłoszenia faktury do finansowania, dzięki czemu płynność finansowa firmy jest zabezpieczona. Faktoring to niezastąpione narzędzie w branżach takich jak: budownictwo, transport, usługi, handel, produkcja, gastronomia oraz wolne zawody (freelancing). 

Czym kierować się przy wyborze firmy faktoringowej?

Wybierając firmę faktoringową, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najpierw przedsiębiorca powinien jednak dokładnie sprecyzować swoje potrzeby i oczekiwania. Na tej podstawie można zabrać się za poszukiwanie odpowiedniej firmy. Warto kierować się następującymi kryteriami:

 • rodzaj finansowania świadczony przez faktora – np. faktoring cichy, jawny, zaliczkowy itp.;
 • szybkość finansowania i stawki prowizyjne za finansowanie;
 • maksymalny limit faktoringowy;
 • przejrzyste koszty i umowa, brak ukrytych opłat;
 • okres bezpłatnej karencji na spłatę po terminie wymagalności faktury;
 • specjalizacja faktora, doświadczenie w danej branży (w zależności od specyfiki branży lub sektora gospodarki, mogą pojawiać się różne oczekiwania ze strony klientów);
 • renoma firmy na rynku, profesjonalizm ekspertów; 
 • bezpieczeństwo procesu finansowania;
 • dodatkowe usługi, na przykład weryfikacja kontrahentów, obsługa wierzytelności i windykacja należności;
 • sposób, w jaki skonstruowana jest umowa faktoringowa i co dokładnie ona zawiera – warto tu też zwrócić uwagę na procedurę odstąpienia od umowy, dodatkowe koszty i odsetki. 

Wybierając firmę faktoringową, należy więc dokładnie zapoznać się z ofertą i umową, a także porozmawiać z ekspertem faktoringowym, który przedstawi wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. 

Dobra firma faktoringowa i wsparcie ekspertów to recepta na płynność finansową przedsiębiorstwa 

Faktury wystawiane z długim terminem płatności mogą powodować zatory płatnicze w przedsiębiorstwie. Długie oczekiwanie na zapłatę, na przykład 30, 60 lub 90 dni, może skutkować zachwianiem płynności finansowej firmy, która cały czas musi posiadać kapitał obrotowy do regulowania najważniejszych płatności, takich jak: ZUS, pensje, opłacenie podwykonawców, drobne naprawy, czynsz, paliwo, działanie reklamowe itp. Dodatkową wadą oczekiwania na środki finansowe jest fakt, że formalnie firma wykazuje dochód i musi od niego zapłacić podatek, chociaż w rzeczywistości przedsiębiorca wciąż czeka na środki. Faktoring zatem to najlepsza recepta na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jest bezpiecznym i szybkim sposobem finansowania – wystarczy złożyć wniosek o limit faktoringowy, dodać fakturę, wybrać typ faktoringu i w kilka sekund otrzymać decyzję o finansowaniu. Za tym automatycznym procesem cały czas stoją eksperci, którzy mają wieloletnie doświadczenie i fachową wiedzę. Faktoring jest więc bardzo bezpiecznym i szybkim sposobem na uzyskanie dostępu do środków finansowych przy prawie zerowych formalnościach i niższym koszcie pozyskania niż kredyt lub pożyczka. W pełni on-linowe rozwiązanie, brak zbędnej papierologii, jednocześnie przy najwyższym poziomie bezpieczeństwa i szybkiej obsłudze to jedne z największych zalet faktoringu. Do najważniejszych korzyści wynikających z zastosowania tego rozwiązania można zaliczyć:

 • otrzymanie środków z faktury od ręki – nawet w kilka minut;
 • minimalne formalności, brak procedur – wszystko można załatwić on-line, bez wychodzenia z biura czy domu;
 • kontrola nad płynnością finansową firmy;
 • niezachwiany, stały dostęp do kapitału, który można przeznaczyć na bieżące wydatki, ale i awaryjne sytuacje i inwestycje;
 • dbałość o dobre relacje z kontrahentami – faktoring umożliwia wydłużenie terminów płatności na fakturach dla kontrahentów, co w wielu branżach jest wręcz wymagane;
 • kompleksowość finansowania – różnorodne typy faktoringu (np. cichy, jawny, zaliczkowy) pozwalają dobrać typ finansowania do potrzeb przedsiębiorstwa.

Faktoring to szybka i bezpieczna forma finansowania działalności firm, która zapewnia nie tylko stały dostęp do gotówki na bieżące potrzeby, ale daje realną szansę na to, aby myśleć o dalszym rozwoju firmy, jej wzroście i inwestycjach. 

Emanuel Nowak, eFaktoring NFG

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera.