Poradnik Przedsiębiorcy

Foxo365.pl - Laptop na abonament od 6 zł netto dziennie

Jednym z głównych problemów małych i średnich firm jest pokrycie kosztów związanych ze sprzętem IT – zarówno pod kątem jego zakupu, jak i obsługi technicznej. Jak się jednak okazuje, na rynku istnieje rozwiązanie pozwalające redukować tego typu wydatki do minimum. Mowa tutaj o DaaS – modelu pozyskania komputerów firmowych w formie usługi abonamentowej. Oczywiście razem z niezbędnym oprogramowaniem.

Co to jest DaaS?

Zacznijmy od początku. Powyżej padło określenie DaaS, które zapewne szybko kojarzyć można z innym określeniem związanym z informatyką, czyli z SaaS. I bardzo słusznie, bo jest z nim bezpośrednio powiązane. SaaS (Software as a Service) jest modelem udostępniania oprogramowania w formie usługi dostarczanej zdalnie. Ponieważ dostęp nie jest kupowany „na stałe”, zazwyczaj SaaS okazuje się dużo tańszy. Dużo ważniejszym jest jednak to, że korzystanie z niego jest niezwykle elastyczne. Po prostu łatwiej na bieżąco reagować na zaistniałe potrzeby.

Podobnie sprawa wygląda z DaaS (Device as a Service), czyli urządzeniami oferowanymi jako usługa. Firma Delkom 2000 w myśl tego modelu stworzyła Foxo365 – laptop na abonament, w ramach którego można pozyskać komputer firmowy na zasadzie subskrypcji, płacąc praktycznie od kilku złotych dziennie. Eliminuje to problemy wiążące się z sporymi kosztami, jakie pociągnęłoby za sobą kupowanie komputera na własność.

foxo365

Dlaczego subskrypcja firmowego laptopa to dobry pomysł?

Odpowiedz jest bardzo prosta – takie rozwiązanie to nie tylko spora oszczędność finansów, ale i czasu. Komputery dostępne w ramach abonamentu Foxo365 dostarczane są od razu z preinstalowanym oprogramowaniem, a sam dostawca może zadbać o kwestie związane z obsługą IT.

Warto przy tym jednak zaznaczyć jeszcze jedną kwestię. Jeżeli zainwestujesz w najniższy z dostępnych wariantów sprzętowych, a z czasem okaże się, ze jest on niewystarczający, w każdej chwili możesz przejść na wyższa konfigurację. W przypadku zakupu komputera na własność, sprawa nie byłaby już taka prosta. Narzucone ograniczenia, związane ze specyfikacją konkretnego urządzenia, można do pewnego stopnia niwelować, przez rozszerzenie pamięci operacyjnej lub podłączenie dysku zewnętrznego. Kwestia ta nie dotyczy jednak takich elementów jak procesor lub... matryca. 

A skoro o tym mowa… Koszmarem wielu pracowników małych i średnich firm jest zbyt długo eksploatowany sprzęt. Komputer używany przez 5 lub 6 lat, potrafi znacząco spowolnić wykonywanie codziennych zadań. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdzie dba się o to, aby używać oprogramowania w najnowszych dostępnych wersjach. Problem niestety w tym, że zakup nowego komputera lub laptopa, mimo bycia wydatkiem jednorazowym, jest jednak dla wielu przedsiębiorców odczuwalny. Zwłaszcza jeśli przemnoży się go przez liczbę pracowników. W przypadku sprzętu nabywanego poprzez abonament ten problem znika – po upływie 24 lub 36 miesięcy można go wymienić na nowy, co siłą rzeczy przełoży się na sprawność pracy i zadowolenie pracowników.

foxo365

Mniej lub więcej – ile chcesz

A skoro już mowa o liczbie pracowników – zdarzają się firmy, w których się ona regularnie zmienia. I tu znów pojawia się problem z koniecznością dokupowania sprzętu, który później może przez jakiś czas leżeć nieużywany – a jego koszt przecież został poniesiony. Tymczasem w przypadku sprzętu na abonament łatwo regulować liczbę laptopów w firmie. Można w sposób elastyczny zwiększyć ilość potrzebnych do pracy komputerów. Rozwiązuje to też problem nieużywanego, zalegającego sprzętu, który nie zwróci poniesionych na jego zakup kosztów.

Sprzęt uniwersalny

Warto zaznaczyć, iż komputery dostępne w Foxo365 łatwo dopasować do konkretnych potrzeb. Podstawowy pakiet Foxo365 Smart oferuje dostęp do laptopa klasy biznes HP 250 wyposażonego w procesor Intel Core i5 i 15,6 calowa matrycę, który pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 10 Pro. Preinstalowany na nim jest pakiet Microsoft 365 Business Standard, dostarczający wszystkich najczęściej używanych narzędzi do pracy przy komputerze, m.in. aplikacje Word, Excel, Outlook, PowerPoint, Publisher, Access oraz usługi OneDrive, Exchange Online, SharePoint Online, Teams i Skype dla Firm. Koszt tego zestawu zamyka się w 179 zł netto miesięcznie, a więc niespełna 6zł netto dziennie. 

Dwa dodatkowe rozwiązania, nazwane Foxo365 Flex i Flex Pro, oferują z kolei komputery HP ProBook 440 z procesorami Intel Core i5, 14 calowymi matrycami oraz obudowami wykonanymi z aluminium. Kombinacja ta sprawia, że są one wydajne, łatwe w przenoszeniu oraz wytrzymałe, co potwierdzają zaliczone testy Military Standard (MIL-STD-810H). Zawierają także oprogramowanie Windows 10 Pro oraz pakiet Microsoft 365 Bussines Premium, które oprócz wymienionych wcześniej narzędzi do pracy, zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo w postaci pakietu Enterprise Mobility+Security. W przypadku Foxo365 Flex Pro otrzymuje się również wsparcie IT ze strony firmy Delkom 2000, która zajmie się konfiguracją i obsługą sprzętu wedle wytycznych klienta. Ceny tych rozwiązań to 269 zł netto/miesiąc (wariant Flex) lub 289 zł netto/miesiąc (Flex Pro). Ze szczegółami oferty oraz jej porównaniem zapoznać można się tutaj.

foxo365Wartym nadmienienia jest również to, że każdy z tych pakietów jest chroniony przez BitLocker, który szyfruje zawartość komputera. Zapewnia to ochronę przed dostępem osób niepowołanych do rzeczy takich jak hasła dostępowe, informacji finansowych, czy też danych osobowych klientów, bądź pracowników firmy. 

Dodajmy przy tym, że samo rozpoczęcie użytkowania laptopów dostępnych w ramach Foxo365 nie wymaga opłacania kaucji, ani ponoszenia opłat transportowych. Od momentu wybrania abonamentu i wypełnienia formularza, decyzja finansowa podejmowana jest przez Delkom praktycznie w ciągu 24 godzin. Potem pozostaje już tylko podpisanie umowy i… odbiór laptopów.

foxo365Bezpieczeństwo danych przy wymianie sprzętu

Na koniec zaznaczmy jeszcze, że w przypadku wymiany laptopów na nowsze, cały czas zapewnione jest bezpieczeństwo danych przechowywanych na dyskach. Ponieważ dzięki wspomnianemu BitLockerowi pozostają one zaszyfrowane, nikt niepowołany nie będzie mieć do nich wglądu. Po zwrocie laptopa dyski podlegają pełnemu wykasowaniu poprzez bardzo efektywny mechanizm Secure Erase, a następnie obszar, na którym były one przechowywane, zostaje wielokrotnie nadpisany, uniemożliwiając ich odzyskanie. Praktyka ta gwarantuje, że żadna (nawet najdrobniejsza) informacja nie wycieknie poza mury przedsiębiorstwa.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera