Poradnik Przedsiębiorcy

Gdzie znajdę firmę po numerze NIP?

Jak znaleźć firmę po numerze NIP? Baza firm online

Pozyskanie danych na temat kontrahentów jest niezwykle ważnym elementem nawiązywania współpracy z przedsiębiorcami. Jedną z kluczowych informacji jest przy tym unikalny numer NIP. Dzięki niemu można w łatwy sposób znaleźć podmiot i dowiedzieć się więcej na jego temat. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle proste. Co więcej: nie trzeba nawet wychodzić z domu. Warto korzystać z internetowych baz firm, pozwalających na uzyskanie najważniejszych danych i weryfikację przedsiębiorstwa na podstawie np. numeru NIP.

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem zapewnienia swoim działaniom odpowiedniej transparentności. Wbrew pozorom każda osoba może również w stosunkowo prosty sposób ustalić wiele szczegółów dotyczących funkcjonujących podmiotów gospodarczych. W ten sposób osoby prywatne mogą np. znaleźć odpowiedniego usługodawcę, a inni przedsiębiorcy dowiedzieć się więcej na temat swoich potencjalnych kontrahentów. Warto korzystać z baz firm takich jak ALEO.com, dzięki nim w łatwy sposób uda się odszukać firmę na podstawie numeru NIP. Aktualnie znajduje się w niej 3783599 podmiotów, zajmujących się wieloma dziedzinami biznesu.

Numer NIP: łatwa identyfikacja firmy

Każdy podmiot gospodarczy działający na rynku jest unikalny. Podobnie jest również z numerem NIP, czyli Numerem Identyfikacji Podatkowej. Jest to dziesięciocyfrowy kod, który ma na celu identyfikację podatników i jest nadawany przez naczelnika odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Został wprowadzony w 1995 roku, na rynku funkcjonuje natomiast od 1996 roku. Do 1 września 2011 roku identyfikator podatkowy nadawano zarówno przedsiębiorstwom, jak i osobom, które nie prowadziły działalności gospodarczej. Obecnie w tym drugim przypadku zastępuje go numer PESEL, który można wykorzystać np. do rozliczenia PIT czy innych podatków. NIP uzyskują natomiast przedsiębiorcy w procesie rejestracji firmy.

Co jest w stanie powiedzieć NIP?

Choć pozornie Numer Identyfikacji Podatkowej nie kryje dodatkowych informacji, w rzeczywistości jest inaczej, nie jest przy tym ustalany przypadkowo. Pierwsze trzy cyfry odpowiadają kodowi odpowiedniego urzędu skarbowego nadającego numer, uzależnionego od miejsca rejestracji wybranego podmiotu gospodarczego. Dziesiąta cyfra numeru NIP pełni natomiast funkcję kontrolną, pozwalającą na określenie prawidłowości numeru.

Wyszukiwanie firm na podstawie NIP

Numer Identyfikacji Podatkowej jest jedną z najważniejszych informacji na temat firmy. Dzięki niemu można ją więc łatwo zidentyfikować i odróżnić od innych podmiotów, co jest wyjątkowo ważne w procesie poszukiwania informacji na jej temat. Jest pod tym względem także o wiele praktyczniejszy niż np. nazwa firmy, którą łatwo pomylić z innymi funkcjonującymi na rynku podmiotami. Znając numer NIP, można również w niezwykle łatwy sposób poznać inne dane przedsiębiorstwa, w tym jego nazwę, adres, dane kontaktowe, zakres działań, a w niektórych przypadkach także dane finansowe i powiązane podmioty. Możliwe jest również odtworzenie sieci powiązań i poznanie podstawowych informacji na temat jej wydolności finansowej czy potencjalnych zagrożeń, z jakimi może wiązać się podjęcie współpracy.

Dlaczego warto zweryfikować NIP firmy?

Zwykle nie skupiamy się na numerze NIP, jednak istnieje wiele sytuacji, w których może dostarczyć cennych informacji na temat podmiotu. Dzięki weryfikacji baz można ustalić m.in.:

• Czy działalność gospodarcza istnieje i jest aktywna,

• Datę rozpoczęcia działalności gospodarczej,

• Adres przedsiębiorstwa,

• Dane kontaktowe,

• Powiązania z innymi podmiotami,

• Profil działalności i wskazane kody PKD,

• Formę prawną przedsiębiorstwa,

• Kwestię korzystania z małżeńskiej wspólnoty majątkowej.

Są to więc dane kluczowe zarówno dla konsumentów, jak i innych przedsiębiorców, którzy poszukują sprawdzonych informacji na temat perspektyw i zagrożeń wynikających np. z podjęcia współpracy z nowym przedsiębiorstwem. Dzięki temu możliwe stanie się uniknięcie wielu problemów, które zwykle są konsekwencją niestarannej weryfikacji współpracowników.

Jak znaleźć NIP przedsiębiorstwa?

Oczywiście o ile większość firm eksponuje swoją nazwę, zdecydowanie trudniej o uzyskanie numeru NIP. Jego ustalenie nie jest jednak problemem. Można to zrobić, znając inne informacje na temat przedsiębiorstwa, takie jak jego nazwa czy adres. W niektórych przypadkach wystarczające będzie posiadanie np. numeru kontaktowego czy adresu e-mail. Znalezienie NIP określonego podmiotu jest również możliwe na podstawie profilu prowadzonej przez nie działalności. Kody PKD pomogą w określeniu, czym zajmuje się firma, w następnym kroku można natomiast ustalić bardziej rozbudowane dane.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera