0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy giełdy kryptowalut to rzeczywiście pralnie pieniędzy?

Wielkość tekstu:

Giełdy kryptowalut od dawna są krytykowane i stygmatyzowane przez rządy i organy regulacyjne, podejrzewające je o bycie tzw. pralniami pieniędzy. Czy te podejrzenia są faktycznie uzasadnione? Z artykułu dowiesz się, jak giełdy kryptowalut radzą sobie z ryzykiem prania pieniędzy. 

Co to jest pranie pieniędzy?

Aby podjąć się analizy tematu "pralni pieniędzy", przeczytaj najpierw o tym, czym w rzeczywistości jest sam proceder. 

Otóż jest to proces ukrywania pochodzenia nielegalnych środków finansowych poprzez ich wprowadzenie do legalnego obiegu gospodarczego. Dzięki temu, przykładowi handlarze narkotyków mogą pozbyć się odpowiedzialności prawnej i ukryć źródło swoich dochodów.

Zwróć uwagę na to, że pranie pieniędzy nie jest wynalazkiem współczesnych przestępców. Jego początki sięgają czasów prohibicji w Stanach Zjednoczonych, kiedy to gangsterzy prali pieniądze uzyskane z nielegalnej sprzedaży alkoholu. Potem, wraz z rozwojem przestępczości zorganizowanej w latach 80. XX wieku, pranie pieniędzy stało się powszechnym sposobem na unikanie odpowiedzialności za nielegalne transakcje.

giełdy kryptowalut

Co na to media?

Często usłyszeć możesz tezę, że giełdy kryptowalut są pralniami pieniędzy. Czy te przekonanie jest prawdziwe i ma swoje pokrycie w rzeczywistości? Takie zdanie wynika najczęściej z braku wystarczającej wiedzy z zakresu kryptowalut i platform umożliwiających ich handel. Dlatego zasięgnij rzetelnych informacji, zanim wyrobisz sobie opinię na temat giełd kryptowalutowych.

Jakie są fakty?

Fakt, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do prania pieniędzy na jednym z etapów całego procesu, nie oznacza, że są odpowiednim do tego narzędziem. W przypadku handlu kryptowalutami, które nie są w pełni anonimowe, możliwe jest śledzenie nielegalnych transakcji.

Co ważne, giełdy kryptowalut, które stawiają na bezpieczeństwo i autentyczność, wprowadzają rygorystyczne regulacje i standardy, a ich użytkownicy przechodzą przez restrykcyjne procedury weryfikacji tożsamości. Wszystko to ma na celu przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz zapewnienie bezpiecznego i legalnego handlu kryptowalutami, co przeczy mitowi o giełdach jako “pralniach”.

Do prania pieniędzy wykorzystywane są działające legalnie biznesy, takie jak m.in. restauracje,  solaria, kluby lub kasyna. To w nich nielegalnie pozyskiwane środki mieszane są z legalnymi dochodami w celu ukrycia ich prawdziwego pochodzenia. Są one najczęściej przeznaczane na pokrycie bieżących kosztów, opłatę faktur lub inwestycje. W taki oto sposób działają miejsca, które nazywamy pralniami pieniędzy. 

Jakie procedury są stosowane przez giełdy kryptowalut, aby zapobiegać praniu pieniędzy?

Czy wiesz jakie instytucje regulują giełdy kryptowalut i jakie przepisy mają na celu zapobieganie praniu pieniędzy na rynku cyfrowych aktywów? Bezpieczna giełda kryptowalut powinna stosować się do ustawy AML (z ang. Anti Money Laundering). Jest to zbiór zasad pozwalających na przeciwdziałanie praniu pieniędzy, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa finansowego, zapobieganie oszustwom oraz uniknięcie podejrzeń wykorzystywania środków do nielegalnych działalności przez przedsiębiorstwa.  

W Polsce pieczę nad przeciwdziałaniem praniu pieniędzy sprawuje Generalny Inspektor Informacji Finansowej, czyli w skrócie GIIF. To ten organ monitoruje procedury wynikające z ustawy, takie jak:

  • weryfikacja tożsamości klienta KYC (ang. Know Your Customer - Poznaj Swojego Klienta), 
  • zwiększona należyta staranność EDD (ang. Enhanced Due Diligence), czyli wzmożona kontrola niektórych klientów, polegająca na zbieraniu dodatkowych informacji i dokumentów,
  • ocena ryzyka związanego z klientem (np. rodzaj oferowanych usług, wielkość przedsiębiorstwa), 
  • monitorowanie i weryfikowanie transakcji pod kątem zgodności z ustawą przeciwko praniu pieniędzy,
  • raportowanie podejrzanych transakcji do GIIF.

Oprócz wymaganych działań, jakie przedsiębiorcy muszą podejmować (ci, prowadzący działalność gospodarczą związaną z finansami), aby przestrzegać zasad ustawy AML, są też tacy, którzy wychodzą z własnymi inicjatywami. Takim przykładem jest kampania społeczna NiePie(p)rz, którą prowadzi polska giełda kryptowalut Kanga Exchange. W ramach kampanii publikowane są posty w social mediach, artykuły i materiały wideo, wspierające edukację na temat prania brudnych pieniędzy i sposobów zapobiegania temu procederowi.

Te i podobne działania są nie tylko pożyteczne, ale także potrzebne, aby zwiększyć świadomość na temat problemów związanych z praniem pieniędzy. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jakie są ryzyka i jak uniknąć niebezpieczeństwa. 

Jakie korzyści dla rynku kryptowalut wynikają z wprowadzenia procedur AML?

Wprowadzenie strategii przeciwdziałających praniu pieniędzy na rynku kryptowalut przynosi wiele korzyści, takich jak zwiększenie bezpieczeństwa, a co za tym idzie zaufania inwestorów. Dzięki ścisłym procedurom zyskujesz pewność, że rynek kryptowalut staje się bezpieczniejszy, co zwiększa szansę wzrostu popytu na kryptowaluty.

Ponadto, wprowadzenie procedur przeciwdziałających praniu pieniędzy prowadzi do zwiększenia transparentności rynku kryptowalut. Szczegółowa dokumentacja transakcji i przepływu środków sprawia, że proces handlowy staje się bardziej przejrzysty, co sprzyja budowaniu pozytywnego wizerunku rynku i jego wiarygodności.

Wprowadzenie i stosowanie się do wspomnianych czynności oraz kontroli może mieć w przyszłości pozytywny wpływ na poprawę regulacji dotyczących rynku cyfrowych aktywów. Rządy i organy regulacyjne mogą skłonić się do wprowadzenia bardziej precyzyjnych przepisów, dzięki którym możliwe będzie skuteczne przeciwdziałanie przestępstwom na rynku kryptowalut. To z kolei może przyczynić się do większej stabilizacji rynku oraz zapewnienia większej ochrony inwestorów, również Ciebie. 

Wiesz już, że bezpieczne giełdy kryptowalut podejmują szereg rygorystycznych działań, aby wykluczyć ryzyko prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Chociaż zasady związane z AML są narzucane odgórnie przez regulatorów, to istnieją firmy kryptowalutowe działające również na własną rękę. Świetnym przykładem jest kampania społeczna, NiePie(p)rz prowadzona przez Kanga Exchange. Zastosowanie skutecznych procedur przeciwdziałających praniu pieniędzy pokazuje, że stała walka o bezpieczeństwo jest możliwa. To dzięki tym czynnikom stanowczo możesz stwierdzić, że giełdy kryptowalut nie są pralniami pieniędzy.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów