Poradnik Przedsiębiorcy

Igrzyska śmierci - powieść młodzieżowa, którą pokochają także dorośli

Igrzyska śmierci po raz pierwszy ukazały się w Polsce jedenaście lat temu, a mimo to nadal są niezwykle popularne. Skąd tak duży sukces tej historii? To po prostu książka, która wciągnie każdego!

Igrzyska śmierci są opisywane jako młodzieżowa powieść fantastyczna. A jednak wielu dorosłych czytelników również sięga po ten tytuł, otrzymując historię, która budzi emocje już od pierwszych stron i nie pozwala się oderwać, dopóki nie poznamy całej opowieści. Jeśli jeszcze nie znasz trylogii Suzanne Collins, wakacje lub urlop to idealny moment, by ją przeczytać! Wartka akcja i oryginalna, wciągająca fabuła sprawiają, że można świetnie bawić się podczas lektury i odpocząć z lekką, ale nie naiwną powieścią.

O czym są Igrzyska śmierci?

Igrzyska śmierci to dystopijna trylogia o losach Katniss, która żyje w państwie Panem, rządzącym się okrutnymi prawami. Jego stolicę — pełen zbytków Kapitol — otacza dwanaście dystryktów, których mieszkańcy żyją w biedzie, mimo codziennej, ciężkiej pracy. Jednak najgorsze są Igrzyska śmierci — rodzaj corocznego turnieju transmitowanego przez telewizję. Dla mieszkańców Kapitolu to świetna zabawa, a dla osób żyjących w 12 dystryktach — śmiertelne zagrożenie. 24. chłopców i dziewcząt staje wtedy do walki na śmierć i życie, a wygrywa ostatni, który pozostanie na arenie. Ku uciesze mieszkańców stolicy, telewizja emituje Igrzyska na żywo.

Katniss, główna bohaterka — i jednocześnie narratorka — opiekuje się mamą i młodszą siostrą po śmierci ojca. Poluje, by zapewnić rodzinie żywność i każdego dnia troszczy się o swoich najbliższych. Dlatego kiedy w dwunastym dystrykcie, podczas losowania kandydatów, do turnieju zostaje wybrana młodsza siostra Katniss, dziewczyna bez wahania zastępuje ją i staje do morderczej rywalizacji.

Książka, która wciągnie każdego

Dystopia to coraz popularniejszy nurt w literaturze. Pokazuje pesymistyczną wizję przyszłego świata oraz bohaterów, którzy muszą radzić sobie w trudnych warunkach. Panem — państwo wykreowane przez Suzanne Collins — przeraża, a równocześnie przyciąga, bo zostało przedstawione niezwykle realistycznie. Lekki styl sprawia, że chcemy poznać dalsze wydarzenia, a zaskakujące zwroty akcji wbijają czytelnika w fotel lub leżak czy nawet plażowy ręcznik — bo tę książkę będziesz zabierać ze sobą dosłownie wszędzie, dopóki jej nie skończysz. Akcja rozwija się bardzo szybko i nawet oporny czytelnik musi porzucić swój sceptycyzm, jeśli chce nadążyć za Katniss, która walczy o przetrwanie. Jej niezłomność dodaje wiary w siebie i pewności, że warto wziąć sprawy w swoje ręce.

Choć Igrzyska śmierci dostępne w księgarni taniaksiazka.pl są określane jako powieść młodzieżowa, dorośli czytelnicy również je docenią — podobnie jak Harrego Pottera, który zachwyca wielu starszych odbiorców. Igrzyskom brak cukierkowej rzeczywistości, naiwnych wątków miłosnych i irytujących zachowań nastolatków, które czasem odstraszają od książek dedykowanych młodszym miłośnikom książek. Zamiast tego dostajemy wartką, momentami brutalną akcję, ciekawy świat przedstawiony, cały wachlarz wartości oraz narrację pierwszoosobową, która sprawia, że jesteśmy niemal siłą wciągnięci w wir wydarzeń. Jedno jest pewne — dzieje się! Od pierwszej do ostatniej strony.

Najnowszy tom — uzupełnienie trylogii

Igrzyska śmierci, W pierścieniu ognia, Kosogłos — te trzy tytuły składały się na serię o losach Katniss. W tym roku dołączyła do nich czwarta książka: Ballada ptaków i węży. Stanowi prequel trylogii, co oznacza, że opisuje wydarzenia poprzedzające te przedstawione w trylogii. Opowiada historię Snowa, doskonale znanego wszystkim czytelnikom twórczości Suzanne Collins. Wydana po dekadzie powieść, osadzona w tym samym uniwersum, to wspaniały ukłon w stronę miłośników książek amerykańskiej pisarki. Można przeczytać ją jako pierwszą lub ostatnią, bo nie wiąże się bezpośrednio z wydarzeniami przedstawionymi w trylogii.

Jeśli wciąż wahasz się, czy sięgnąć po tę serię — po prostu spróbuj. W księgarniach są dostępne zarówno wersje papierowe, jak i e-booki lub audiobooki, co oznacza, że każdy może zapoznać się z historią w takim formacie, jaki najbardziej mu odpowiada. Igrzyska śmierci są przemyślaną, wciągającą historią. To idealny pomysł na prezent oraz doskonały wybór na wakacyjną podróż czy choćby urlop na balkonie, z książką w ręku.

Tekst zewnętrzny, artykuł partnera