Poradnik Przedsiębiorcy

Jak pozyskać fanów na Facebooku - praktyczne wskazówki

Czego unikać przy zdobywaniu fanów na Facebooku?

Okazuje się, że nie wszystkie wskazówki dotyczące marketingu, które znajdziemy w sieci, są skuteczne. Bardzo często początkujący właściciele stron szukają wskazówek, jak pozyskać fanów na Facebooku, i pierwsze, co pojawia się w wyszukiwarkach, to oferty zakupu polubień. Cena zazwyczaj jest atrakcyjna, a w ciągu kilku dni zdobywamy nawet kilka tysięcy polubień strony – wydaje się, że to doskonała okazja. Należy jednak pamiętać, że są to konta fikcyjne, nie stoją za nimi klienci. Owszem, statystyki naszej strony na pewien czas się polepszą, jednak nie sprawi to, że zysk przedsiębiorstwa ulegnie jakiejkolwiek zmianie. Takie polubienia nie wygenerują również ruchu na fanpage’u – nie można liczyć na żadne komentarze. Na krótką chwilę wydaje się to właściwe rozwiązanie, jednak w szerszej perspektywie praktycznie nic ono nie wniesie do procesu marketingu fanpage’a.

Podobnie wygląda kwestia konkursów na Facebooku, które są dosyć spornym tematem. Z jednej strony jest to szansa na pozyskanie nowych fanów, możliwe jest również zaangażowanie ich do wypowiedzi czy kolejnych polubień. Trzeba jednak zastanowić się, czy po zakończonym konkursie wszyscy nie zrezygnują z polubienia fanpage’a – takich osób jest bowiem w sieci bardzo dużo.

Rozpoczynając swoją przygodę z marketingiem w sieci, warto zadać sobie pytanie: jak pozyskać fanów na Facebooku, a następnie przeanalizować wady i zalety każdej metody. Warto zastanowić się również, czy zależy nam wyłącznie na statystykach, które tak naprawdę nie przynoszą żadnego efektu, czy może stawiamy na prawdziwych fanów, którzy staną się potencjalnymi klientami dla naszych produktów i usług. Należy też pamiętać, że wszelkie nie do końca legalne sposoby pozyskiwania fanów na Facebooku mogą skończyć się zablokowaniem lub całkowitym usunięciem fanpage’a.