0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak wybrać komputer? Sprawdzamy gotowe zestawy komputerowe

Wielkość tekstu:

Komputery stacjonarne, czyli popularne PC-ty, to urządzenia, które znajdują się w wielu polskich domach. Niejednokrotnie są wykorzystywane nie tylko do surfowania po sieci, ale także oglądania filmów czy grania w rozmaite gry. Jak wybrać komputer stacjonarny? Oto poradnik, w którym sprawdzamy gotowe zestawy komputerowe.

 

Jak wybrać odpowiedni komputer? Na co należy zwracać uwagę?

Poszukując odpowiedniego zestawu komputerowego należy zwrócić uwagę na szereg czynników. Najważniejsze jest to, do jakich celów chcemy wykorzystywać urządzenie - zupełnie inny komputer przyda nam się do grania w najnowsze gry, a jeszcze inny, gdy zamierzamy używać go wyłącznie do surfowania po sieci. Ogromne znaczenie mają także nasze możliwości finansowe. 

Dobry komputer stacjonarny powinien wyróżniać się następującymi cechami:

  • Wydajny procesor - najlepiej, gdy będzie on czterordzeniowy. Jeśli ma to być komputer dla gracza, dobrze by było, by procesor był najnowszej generacji. 
  • Minimum 8 GB pamięci RAM. W przypadku graczy oraz zaawansowanych zastosowań ilość pamięci powinna wynieść 16 GB.
  • Superszybki dysk typu SSD. Dyski SSD gwarantują bardzo szybki zapis i odczyt danych, dlatego stopniowo wypierają one dyski starszego typu - HDD. 
  • Wydajny układ chłodzenia.
  • Odpowiednia karta graficzna. Jeśli komputer ma służyć jedynie do surfowania po sieci bądź oglądania filmów, wystarczy prosty zintegrowany układ graficzny. Z kolei, gdy chcemy wykorzystywać laptop do grania w gry czy montażu filmów wideo, wówczas warto postawić na dedykowaną kartę graficzną z wyższej półki. 

Z szeroką ofertą gotowych zestawów komputerowych można zapoznać się na https://www.komputronik.pl/category/5801/komputery-pc.html/.

Jaki procesor do komputera?

Kupując zestaw komputerowy warto postawić na taki, który będzie wyposażony w wydajny procesor nowszej generacji - oczywiście wiele zależy od tego, do jakich celów będziemy wykorzystywać nasz sprzęt. Jeśli chcemy móc grać w najnowsze gry, powinniśmy postawić na komputer z procesorem Intel Core i5 bądź i7 - zapewniają one wysoką wydajność. 

Rodzaj dysku twardego

Nowoczesne komputery posiadają dyski SSD, które z roku na rok coraz szybciej wypierają z rynku dyski talerzowe HDD. Dyski SSD cechują się tym, iż umożliwiają szybszy zapis i odczyt danych z komputera. Ich wadą jest fakt, iż są znacznie droższe od dysków talerzowych. Wiele osób korzysta jednocześnie z obu dysków - na SSD instalowany jest wówczas system operacyjny i najważniejsze aplikacje, zaś na HDD przechowuje się duże ilości danych - filmy i zdjęcia. 

Karta graficzna 

Karta graficzna jest podzespołem odpowiadającym ze generowanie i wyświetlanie obrazu. Od tego, jaka jest karta graficzna w komputerze, zależy w głównej mierze wydajność uruchamianych aplikacji i gier. Jeśli zależy nam na obrazie o wysokiej rozdzielczości i szczegółowości, powinniśmy postawić na najnowsze modele kart graficznych od nVidia z linii GTX bądź RTX. Z kolei, gdy komputer będzie służył jedynie do przeglądania sieci, wówczas można zdecydować się na urządzenie ze zintegrowanym układem graficznym. Dzięki temu koszt całego zestawu będzie znacznie niższy. 

Jaki komputer stacjonarny do domu i nauki? 

Na jaki model powinny postawić osoby poszukujące komputera do codziennych, zwykłych zastosowań, takich jak nauka czy przeglądanie sieci? Warto zdecydować się na linię Komputronik Sensillo. Składają się na nią tańsze modele o podstawowej specyfikacji.

Komputronik Sensilo R540 [B1] to jedna z dostępnych opcji. Model ten posiada procesor AMD Ryzen 5 (6 rdzeni, 12 wątków). Ponadto posiada aż 8 GB pamięci RAM oraz szybki dysk SSD, którego pojemność wynosi 500 GB. Ten komputer doskonale sprawdzi się do przeglądania internetu czy oglądania filmów. 

Komputer do gier - na który model warto się zdecydować? 

Osoby, które wykorzystują komputer przede wszystkim do grania w gry, powinny zapoznać się z linią Komputronik Infinity oraz Komputronik Ultimate. Są to urządzania projektowane z myślą o graniu. Wyróżniają się wydajnymi komponentami, mocnym zasilaczem, zaawansowanymi układami chłodzenia, dużą ilością pamięci RAM, nowoczesnymi dyskami SSD oraz dobrymi kartami graficznymi. 

Jedną z najtańszych opcji jest Komputronik Infinity X500 [W3]. Jest to model wyposażony w kartę graficzną nVidia GeForce GTX 1650, procesor Intel Core i5 (6 rdzeni, 12 wątków), aż 16 GB pamięci RAM 2666MHz i dwa dyski – szybki SSD 500GB i pojemny HDD 2TB. 

Jeśli dysponujemy nieco większym budżetem, warto zdecydować się na model Komputronik Infinity IR550 [F2]. Jest to komputer, który posiada procesor AMD Ryzen 5 (6 rdzeni i 12 wątków), 16GB pamięci RAM i kartę graficzną GeForce RTX 3060 a także dysk SSD o pojemności aż 1 TB. Urządzenie może poradzić sobie z obsługą rozdzielczości 1080p, a nawet 1440p. Korzystając z tego urządzenia zagramy na wysokich ustawieniach graficznych w większość najnowszych tytułów.

Komputer do biura

Jaki komputer sprawdzi się do zastosowań biurowych? Dobrą opcją jest Komputronik Sensilo X312 [B5]. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core i3, pamięć RAM 16 GB oraz szybki dysk SSD o pojemności 1000GB. Urządzenie poradzi sobie bez trudu z obsługą pakietu MS Office czy przeglądarki internetowej. 

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów