Poradnik Przedsiębiorcy

Laptop - wspólnie wybieramy sprzęt przenośny

Mimo ekspansji tabletów laptop to wciąż najlepsze narzędzie do pracy dla osób, które są w ciągłym ruchu. Tylko on może zaoferować przyzwoitą wydajność, gwarantującą komfort użytkowania oraz mobilność. Zapraszamy do lektury naszego poradnika, dzięki któremu bez problemu wybierzesz dobrego laptopa do pracy.

Wybieramy laptop - porty, stacja dokująca, rozszerzenia

Zaskakujące jest to, jak niewiele osób zwraca uwagę na to, jakiego rodzaju porty znajdują się w urządzeniu i ile ich jest. Warto dowiedzieć się, ile wejść USB (najlepiej w wersji 3.0) posiada konkretny laptop, by nie mieć później niemiłej niespodzianki. Porty tego typu są konieczne do podłączenia np. myszki, zewnętrznej klawiatury czy modemu internetowego. Dobrze jest też sprawdzić, czy wejścia nie są położone zbyt blisko siebie, może się bowiem okazać, że wtyczki będą sobie przeszkadzać.

Wybierając laptopa do pracy, przyjrzyj się, czy model posiada:

  • wyjście HDMI,
  • wyjście D-Sub,
  • port RJ-45,
  • wewnętrzny modem 3G,
  • moduł Wi-Fi.

Powyższe porty pozwolą Ci na podłączanie do komputera zewnętrznych ekranów oraz przewodowej i bezprzewodowej łączności z internetem. Sporym udogodnieniem w laptopie jest gniazdo na kartę SIM, dzięki czemu nie trzeba używać zewnętrznego modemu USB, który nie dość, że zajmuje port USB, to jeszcze mocno zawadza użytkownikowi. Jeśli często korzystasz z laptopa stacjonarnie, na przykład przebywając w biurze, wybierz model ze złączem do stacji dokującej. Wystarczy, że podepniesz swój laptop do takiej stacji, a zmieni się on w funkcjonalny i wygodny w obsłudze komputer stacjonarny. W kwestii możliwej rozbudowy sprzętu, trzeba jeszcze wspomnieć o ograniczeniach - sprawdź, ile maksymalnie RAM może obsłużyć twoja płyta główna. Jeśli będziesz chciał w przyszłości zwiększyć wydajność komputera, to może być kluczowa sprawa.

Wybieramy laptop - procesor, RAM, dysk twardy

To trzy podzespoły, które mają największy wpływ na wydajność całości urządzenia. Jeśli chodzi o procesor, najlepszym wyborem wydają się modele Intela z serii: i3, i5 oraz i7. Nie warto stawiać na Celerony czy mało wydajne (choć energooszczędne) Atomy. Optymalną ilością RAM są 4 gigabajty (GB), dla zastosowań profesjonalnych (obróbka grafiki, rendering) zaleca się co najmniej dwukrotnie więcej. Aby zadbać o bezpieczeństwo danych i jednocześnie zapewnić wysoką prędkość ich przetwarzania, warto zainwestować w dysk twardy typu SSD. Jest to rozwiązanie sporo droższe od standardowych magnetycznych HDD, ale bardzo opłacalne w przypadku podatnych na wstrząsy i uderzenia laptopów.