Poradnik Przedsiębiorcy

Jak wynegocjować dobrą pensję? - krok po kroku

Artykuł zewnętrzny

Autorka: Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl

Pracodawcy rzadko od razu składają najlepszą możliwą propozycję wynagrodzenia. Zatem ci, którzy podejmują negocjacje, zarabiają najczęściej więcej od tych, którzy się poddają. Dobrze przemyślane i rozegrane pertraktacje mogą spowodować nie tylko to, że będziesz więcej zarabiał, ale również czynią cię silniejszym kandydatem, a co za tym idzie – pracownikiem.

Z reguły kandydaci, którzy przystępują do negocjacji pensji w konstruktywny i przemyślany sposób, są lepiej postrzegani niż Ci, którzy w ogóle się tego nie podjęli. Pokazują oni bowiem, że posiadają umiejętności, dzięki którym firma będzie chciała ich zatrudnić. Powinieneś zatem zacząć przygotowywać grunt pod rozmowy o wynagrodzeniu nawet przed pierwszą rozmową kwalifikacyjną. Oto przewodnik eksperta monsterpolska.pl, jak - krok po kroku – to zrobić.

Podczas rekrutacji...

Zrób research. Przed rozmową dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której aplikujesz – ile zarabiają pracownicy, jakie posiadają świadczenia pozapłacowe oraz sprawdź średnie zarobki w twojej branży. Postaraj się także dowiedzieć wszystkiego o firmie, jej konkurencji i całej branży. Potem zastanów się, jaka pensja i dodatki by cię zadowoliły oraz czy chciałbyś piąć się w górę. Te informacje okażą się kluczowe podczas negocjacji – radzi Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Nie rozpoczynaj tematu zbyt wcześnie. Nigdy nie odniesiesz sukcesu, jeśli zbyt szybko zaczniesz mówić o pieniądzach. Przystąp do ataku dopiero wtedy, gdy rekruterzy cię pokochają. Wcześniej jesteś tylko jednym z wielu kandydatów, których łatwo można odrzucić. Kiedy pracodawca poczuje, że jesteś tym właściwym, rozpocznie się proces dochodzenia do kompromisu.

Nie daj się złapać w pułapkę. Jeśli osoba prowadząca rekrutację jako pierwsza zada Ci pytanie o wymarzone wynagrodzenie, odpowiedz w następujący sposób: „Doskonale rozumiem, dlaczego jest to ważna kwestia – państwo staracie się zdecydować, kogo chcecie widzieć dalej w procesie rekrutacji, a rozmowy z nieosiągalnymi kandydatami nie mają sensu. Po drugie, wiem, że ludzie bardzo często zaniżają swoje oczekiwania w obawie, że wypadną z gry. Ja wolę dowiedzieć się, jakie są państwa możliwości, przy pogodzeniu wartości jaką wniosę do organizacji i firma będziecie sobie mogła na to pozwolić”. W ten sposób sprawdzisz, jaką pensję proponują – to będzie twój punkt wyjściowy do negocjacji, oczywiście jeśli ta kwota cię nie zadowoli – zaznacza Małgorzata Majewska. Jeśli rekruterzy nadal będą chcieli poznać konkretną kwotę z twojej strony, spróbuj porozmawiać o średnich przedziałach pensji w tej branży.