Firmy, które decydują się na wdrożenie systemu ERP, odnoszą szereg korzyści. Mowa tutaj przede wszystkim o usprawnieniu pracy wszystkich działów - marketingu, księgowości, produkcji, obsługi klienta czy dystrybucji. Przedsiębiorstwa dysponujące ERP posiadają wyspecjalizowane narzędzia służące do zarządzania wszystkimi posiadanymi zasobami. Jakie korzyści i zyski przynosi wdrożenie systemu ERP? Szczegółowo wyjaśniamy to w poniższym poradniku.
System ERP - definicja pojęcia
System ERP (ang. Enterprise Resources Planning) jest nowoczesnym, wyspecjalizowanym narzędziem informatycznym służącym do sprawnego i kompleksowego zarządzania wszystkimi zasobami należącymi do przedsiębiorstwa. Wyróżnia się on uniwersalnością. Wszystkie firmy, które decydują się na na inwestycję w ERP, mogą łatwo zarządzać poszczególnymi gałęziami prowadzonej działalności, co w konsekwencji ma wpływ na wzrost rentowności a także wyższy poziom zaufania klientów.
Firma dysponująca oprogramowaniem ERP zyskuje narzędzie służące do zarządzania wszystkimi zasobami firmy w jednym miejscu - zarówno produkcją, sprzedażą, marketingiem, księgowością czy kadrami. To pozwala na łatwiejsze i efektywniejsze podejmowanie decyzji. Osoby piastujące stanowiska kierownicze mają bieżący dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, dlatego łatwiej jest im podejmować decyzje o charakterze strategicznym. Dane w ramach systemu ERP mogą być również dostępne dla wszystkich pracowników. To wpływa na poprawę komunikacji a także efektywności poszczególnych działów.
Jakie korzyści przynosi firmie inwestycja w oprogramowanie ERP?
Skuteczna implementacja oprogramowania ERP w firmie może przynieść jej całą masę zróżnicowanych korzyści. Mowa tutaj na przykład o zwiększeniu efektywności produkcji. Firma, która może sprawnie zarządzać zasobami, jest w stanie podjąć szereg działań mających na celu zminimalizowanie kosztów, automatyzację oraz usprawnienie planowania.
Wprowadzenie ERP oznacza również wzrost standardów w zakresie obsługi klienta. Odpowiednio wybrany system ERP umożliwia przetwarzanie danych wielu klientów, np. w zakresie ich wcześniejszych decyzji zakupowych. Bazując na tych informacjach przedsiębiorstwo może personalizować oferty dla poszczególnych osób, co w konsekwencji sprawia, że są oni nie tylko bardziej zadowoleni z jakości świadczonych usług, ale również szybciej zdecydują się na zrobienie zakupów ponownie.
Oprogramowanie ERP pozwala również na sprawniejsze zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie. Podmioty dysponujące tym oprogramowaniem są mniej narażone na popełnianie błędów oraz są w stanie lepiej planować budżet. Dodatkowym atutem systemów ERP jest fakt, iż dzięki nim można znacząco zoptymalizować łańcuchy dostaw i zmniejszyć koszty związane z magazynowaniem towarów.
O czym należy pamiętać podczas kupowania systemu ERP?
Przy zakupie systemu ERP dla firmy trzeba mieć na uwadze szereg zróżnicowanych czynników. Mianowicie:
- koszty związane z prowadzeniem szkoleń,
- liczbę funkcjonalności oferowanych przez ERP,
- liczbę użytkowników, którzy mają korzystać z oprogramowania,
- opłatę za licencję podstawową,
- koszty związane z aktualizacją systemu,
- koszty związane z wprowadzeniem ewentualnych modyfikacji w systemie,
- zakres wsparcia od usługodawcy po wdrożeniu oprogramowania.
Więcej informacji o tym, jak należy przygotować się do implementacji systemów ERP, można znaleźć na mindboxgroup.com.
Artykuł sponsorowany